يك گردان اسيران عراقي حاصل عمليات «كربلاي2»

امروز دهم شهريورماه،سالروز عمليات «كربلاي2» با هدف به تصرف «قله 2519»،ارتفاعات شهيد صدر و خارج ساختن خطوط خودي از اشغال دشمن است كه در سال 1365 انجام شد و در جريان آن شهيد محمود كاوه به شهادت رسيد.

10 شهريور 1393-09:43:38


يك گردان اسيران عراقي حاصل عمليات «كربلاي2»
10 شهريور 1393-09:43:38
منبع: 
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس: لشكر10 سيدالشهدا(ع) در عمليات «كربلاي2»با پنج گردان و با رمز «يا اباعبدالله الحسين ادركني» در منطقه عملياتي «حاج عمران» عراق در محور شمالي جبهه جنگ وارد عمل شد و تا تاريخ 25 /7/ 65 در منطقه باقي ماند. پس از اجراي موفقيت‌آميز عمليات «كربلاي 1»، موسوم به «طريق‌القدس»، طرح‌ريزي و اجراي عمليات «كربلاي 2» در دستور كار قرار گرفت.

نيروهاي ايراني علاوه بر ايمان، تعهد و روحيه شهادت‌طلبي بالا از تجربه كافي در زمينه طرح‌ريزي، شناسايي و اجراي عمليات نيز برخوردار بودند. آزادسازي خرمشهر كه هدف غايي سلسله عمليات‌هاي كربلا بود ايجاب مي‌كرد كه پيش از آن،شكست سنگين ديگري بر دشمن وارد آورده و نيروي قابل توجهي از قواي اصلي آن منهدم شود.

شناسايي‌هاي زميني و هوايي حاكي از تمركز بيش از حد نيروهاي زرهي، مكانيزه و پياده عراق در منطقه غرب كرخه و شوش بود. منطقه‌اي از دهلران در شمال تا «تنگ رقابيه» در جنوب به عمق 70 الي 80 كيلومتر در اشغال عراقي‌ها بود. هرچند عوارض حساس و نقاط مهمي در اين منطقه وجود نداشت اما تهديد محور انديمشك به اهواز و قرار داشتن شهرهاي شوش، انديمشك و دزفول در برد توپخانه‌هاي دشمن قابل تحمل نبود.

پيش از اين و در آغاز يورش ارتش بعث عراق در مهرماه 1359، نيروهاي خودي با بهره‌گيري از مانع طبيعي رودخانه كرخه به همراه تلاش دلاورانه توپخانه، هوانيروز و نيروي هوايي قهرمان ارتش نه تنها موفق به زمين‌گير ساختن دشمن در غرب رودخانه شدند، بلكه با حفظ سرپل منطقه پل نادري، كرخه وشوش و گسترش آن با انجام عمليات‌هاي «كانال هندلي»، «تپه چشمه» و «انگوش» نيروهاي قابل توجهي را در غرب كرخه مستقر ساختند.

عمليات «كربلاي 2» از جمله عمليات‌هايي است كه درقالب عمليات متوسط رزمندگان اسلام دسته بندي شده و در اواخر سال چهارم جنگ انجام شد.

از جمله ويژگي‌هاي مهم اين عمليات حضور يك گردان از اسيران داوطلب عراقي درزير مجموعه «تيپ 9 بدر» در اين عمليات است كه به نوبه خود براي اولين بار در طول جنگ اين اتفاق افتاد.

دومين ويژگي شهادت شهيد «محمود كاوه» فرمانده «لشكر ويژه شهدا» كه آوازه شجاعت و دلاو مردي‌اش زبانزد همگان بود.


يك گردان اسيران عراقي حاصل عمليات «كربلاي2»

10 شهريور 1393-09:43:38

منبع:

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي: