گزارشي از جنگ پاوه در مرداد ماه ۱۳۵۸ / پاوه، اسطوره مقاومت و حماسه

پاوه تنها يك نام نيست كه جلوه‌هاي زيبا و بكر يك شهر تاريخي و كوهستاني را تداعي كند، بلكه بخشي از هويت حماسي اين مرز و بوم است كه به دست مرداني همچون شهيد فلاحي، شهيد چمران، شهيد اصغر وصالي و...كه با خون خود به آن جان دادند رقم خورده است.

31 مرداد 1395-11:10:41


گزارشي از جنگ پاوه در مرداد ماه ۱۳۵۸ / پاوه، اسطوره مقاومت و حماسه
31 مرداد 1395-11:10:41
منبع: خبر گزاري تسنيم
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

پاوه تنها يك نام نيست كه جلوه‌هاي زيبا و بكر يك شهر تاريخي و كوهستاني را تداعي كند، بلكه بخشي از هويت حماسي اين مرز و بوم است كه به دست مرداني همچون شهيد فلاحي، شهيد چمران، شهيد اصغر وصالي و... كه با خون خود به آن جان دادند رقم خورده است. اين روزها يادآور حماسه پاوه است.شهري كه آماج حملات دشمنان و بدخواهان اين ملك و مملكت قرار گرفت و تا آستانه سقوط نيز پيش رفت، اما همت خميني باوران آن را از كام دشمن بيرون كشيد و مزدوران بيگانه پرست را ناكام گذاشت.

بلافاصله پس از پيروزي انقلاب اسلامي، گروهك‌هاي قدرت طلب با حمايت اجانب از آن جمله رژيم بعث عراق با هدف تجزيه مناطقي از كشور، جنگ داخلي به راه انداختند و با غارت پادگان‌ها دست به شورش و ايجاد جو ترور و ناامني در استان‌هاي مرزي زدند.نظام برخاسته از انقلاب اسلامي مردم ايران ابتدا با تسامح و رواداري با شورشيان جدايي طلب برخورد كرد و به جاي برخورد قاطع ترجيح داد فرصتي در اختيار گروهك‌ها بگذارد تا دست از شرارت‌ها و اقدامات ضد ملي خود بردارند اما اين فرصت دهي موجب گستاخي آنان و حمل بر ضعف دولت انقلاب شد و شهر‌ها و روستاهاي بسياري يكي پس از ديگري به اشغال عوامل بيگانه درآمد و مردم بي‌پناه مورد آزار و اذيت قرار گرفتند. گروهك‌هاي آشوب طلب بعد از غارت پادگان مهاباد توانستند حضور خود را به زور اسلحه در شهرهاي مهمي همچون سنندج، سقز، بانه، بوكان، مريوان و... در استان‌هاي آذربايجان غربي و كردستان تحميل كنند و آنگاه فلش حملات خود را متوجه شهرهاي استان كرمانشاه كرده و به سوي شهرهايي همچون پاوه نيز نيرو گسيل دارند تا با حمايت رژيم بعث عراق ضمن اشغال اين شهر، از آنجا به عنوان پايگاه مهمي عليه منافع ملي بهره ببرند. پاوه به دليل نزديكي به مرز عراق – 45 كيلومتري تاصفر مرزي- همچنين دشتي كه در نزديكي آن در خاك عراق وجود دارد و كوهستاني بودن آن، بهترين موقعيت براي انتخاب پايگاهي جهت فعاليت‌هاي گروهك‌ها بود از اين‌رو درصدد تصرف و حفظ آن بودند.در زمان يورش گروهك‌هاي ضدانقلاب به شهر پاوه نيروهاي مدافع شهر را تعداد اندكي پاسدار و نيروهاي بومي شكل مي‌دادند. لكن قبل از رسيدن نيروهاي دشمن به پاوه اصغر وصالي فرمانده نيروهاي مدافع مريوان با شنيدن اينكه ضدانقلاب قصد تصرف اين شهر را كرده است بلافاصله خود را به پاوه رساندند تا از سقوط سهل و بي‌درد سر شهر به دست نيروهاي اجنبي پرست جلو‌گيري شود.

گروهك‌ها با وجود نفرات بيشتر به دليل مقاومت جانانه مردمي و نيروهاي مسلح وفادار به نظام جمهوري اسلامي پشت دروازه‌هاي شهر ماندند و موفق به تسخير شهر نشدند. اما پاوه به محاصره دشمن درآمد و ساعت به ساعت حلقه آن تنگ‌تر مي‌شد. شامگاه 22 مرداد سپاه پاسداران و گروهان ژاندارمري پاوه طي پيام‌هاي فوري به مراكز خود در كرمانشاه، اعلام كردند: «پاوه به دست مهاجمان در شرف سقوط است» و از مسئولان و قواي نظامي طلب كمك كردند. در اين پيغام‌ها شرايط بسيار شكننده و مدت مقاومت شهرحدود يك ساعت پيش‌بيني شده بود. در پي اعلام اين خبر، هيأتي مركب از دكتر چمران معاون نخست‌وزير، تيمسار فلاحي فرمانده وقت نيروي زميني ارتش و ابوشريف فرمانده عمليات سپاه پاسداران انقلاب اسلامي با سه فروند هلي‌كوپتر و مهمات كافي راهي پاوه شدند.

فرداي آن روز گزارش رسيد كه دكتر مصطفي چمران معاون نخست‌وزير اعلام كرده است: ساعت 2 بامداد سه‌شنبه 23 مرداد افراد مسلح مركب از احزاب منطقه و حزب دموكرات كردستان به مركز سپاه پاسداران پاوه حمله مسلحانه كرده و در اين تهاجم همه راه‌هاي ورودي شهر محاصره و تحت كنترل نيروهاي ضدانقلاب درآمده است.

دو روز بعد يعني در روز 25 مرداد 1358 مهاجمان مسلح با نفوذ به بخش‌هايي از شهر پاوه، حدود 60 نفر از جمله 18 عضو سپاه پاسداران كه در بيمارستان اين شهر بستري بودند را قتل عام كردند.

محمد سپهري‌پور استاندار وقت كرمانشاهان صبح‌‌ همان روز در گفت‌وگو با يكي از نشريات، اعلام كرد كه از ساعت 3 بامداد ديگر ارتباطي با شهر جنگ‌ زده پاوه ندارد. استاندار در اين گفت‌و‌گو مي افزايد: طرفداران حزب دموكرات كردستان كه قبلاً در «قوري‌قلعه» متحصن شده بودند از پريشب با انواع و اقسام سلاح‌هاي سبك و سنگين به شهر پاوه حمله كردند و بعد از دو شب مقاومت افراد سپاه پاسداران، تقريباً شهر را به تصرف خود درآورده‌اند.استاندار تعداد نيروهاي متخاصم را حدود 2 هزار نفر دانسته و مي‌گويد: اين عده كه تعدادي اخلالگر و ضدانقلابي نيز در ميان آنان هستند در حال حاضر ارتفاعات و مراكز ارتباطي شهر پاوه را در تصرف و كنترل خود دارند. استاندار همچنين بيان مي‌دارد: افراد سپاه پاسداران مستقر در پاوه و جمعي از مردم عادي اين شهر با افراد مسلح درگير


گزارشي از جنگ پاوه در مرداد ماه ۱۳۵۸ / پاوه، اسطوره مقاومت و حماسه

31 مرداد 1395-11:10:41

منبع: خبر گزاري تسنيم

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي: