اشتباهات نظامي آمريكا؛ راهبردي قديمي براي پيشبرد اهداف

هنوز زمان چنداني از توافق وزراي خارجه روسيه و آمريكا بر سر اجراي توافق آتش‌بس در سوريه نگذشته بود كه جنگنده‌هاي ائتلاف ضدداعش به رهبري آمريكا در اقدامي غافلگيرانه مواضع ارتش سوريه را در «ديرالزور» شمال شرق اين كشور هدف قرار دادند. اين جريان باعث شد تا مسكو، واشنگتن را به نقض آتش‌بس متهم كند. اما آمريكايي‌ها همچون گذشته زيربار تبعات نظامي و حقوقي اين اقدام نرفته و با رويكردي ساده‌انگارانه اين اتفاق مرگبار را كه طي آن 80 نظامي ارتش سوريه كشته و 100 نفر ديگر زخمي شدند را اشتباه نظامي عنوان كردند.

30 شهريور 1395-16:11:12


اشتباهات نظامي آمريكا؛ راهبردي قديمي براي پيشبرد اهداف
30 شهريور 1395-16:11:12
منبع: خبرگزاري دفاع مقدس
پيوند: 
فرستنده: مدير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

به گزارش پايداري به نقل از خبرگزاري دفاع پرس، هنوز زمان چنداني از توافق وزراي خارجه روسيه و آمريكا بر سر اجراي توافق آتش‌بس در سوريه نگذشته بود كه جنگنده‌هاي ائتلاف ضدداعش به رهبري آمريكا در اقدامي غافلگيرانه مواضع ارتش سوريه را در «ديرالزور» شمال شرق اين كشور هدف قرار دادند. اين جريان باعث شد تا مسكو، واشنگتن را به نقض آتش‌بس متهم كند. اما آمريكايي‌ها همچون گذشته زيربار تبعات نظامي و حقوقي اين اقدام نرفته و با رويكردي ساده‌انگارانه اين اتفاق مرگبار را كه طي آن 80 نظامي ارتش سوريه كشته و 100 نفر ديگر زخمي شدند را اشتباه نظامي عنوان كردند.

براساس اين گزارش، روند سلطه‌گري آمريكا بعد از جنگ دوم جهاني در مناطق مختلف جهان بويژه منطقه غرب آسيا به گونه‌اي بوده كه بارها و بارها شاهد رخ دادن چنين اتفاقاتي از سوي اين كشور بوده‌ايم، به‌طوري كه هرگاه موازنه قوا در مناطق مورد نظر عليه منافع آن در حال شكل‌گيري بوده‌است، با اجراي عمليات نظامي غافلگيرانه اقدام به بمباران هوايي كرده و بعد از دستيابي به اهداف خود ضمن عدم مسئوليت‌پذيري در قبال اقدام عامدانه با استنادات بي‌پايه و بي‌اساس به توجيه آن پرداخته‌است.

سوالي كه اينجا مطرح مي‌شود اين است كه آيا در قرن بيست‌ويكم با توجه به پيشرفت‌هاي گسترده سامانه‌هاي اطلاعاتي، ماهواره‌اي و نظامي اينگونه اشتباهات تا چه اندازه‌اي مي‌تواند به واقعيت نزديك باشد؟ كشوري كه سنگين‌ترين بودجه نظامي دنيا را داراست و به لحاظ تجهيزاتي در عالي‌ترين سطح قرار دارد، چگونه در تمييز مواضع دچار خطا مي‌شود كه پاسخ اين سؤال چيزي جز خطاي راهبردي در راستاي رسيدن به منافع و اهداف گروه‌هاي همسو نمي‌باشد.

بر همين اساس «عبدالباري عطوان» تحليلگر برجسته جهان عرب و سردبير روزنامه فرامنطقه‌اي «رأي اليوم» در مقاله‌اي در اين رابطه به اقدام اخير ائتلاف آمريكايي عليه يك پايگاه ارتش سوريه در «ديرالزور» پرداخت و نوشت: بيش از لشكركشي آمريكا به عراق، «دونالد رامسفلد» وزير دفاع وقت آمريكا و ابزارهاي تبليغاتي غول پيكر غربي و عربيِ او به ما گفتند كه ماهواره‌هاي جاسوسي آمريكايي، كه در آسمان عراق ترافيك ايجاد مي‌كنند، مي‌توانند «شماره» داخلي لباس‌هاي صدام، رئيس‌جمهور وقت عراق و همچنين هويت كشورهاي توليد كننده آنها را تشخيص دهند.

برخي منابع در اين رابطه به نزديك بودن مواضع ارتش سوريه به داعش اشاره كرده و اين امر را سبب خطاي تاكتيكي جنگنده‌هاي ائتلاف ضد داعش عنوان كرده‌اند؛ كه در اين رابطه مي‌توان گفت، بهره گيري از مدرن ترين پهپادهاي و هواپيماهاي شناسايي جاي هيچ گونه شائبه‌اي را در اين باره باقي نمي‌گذارد.

البته اينگونه اشتباهات نه براي نخستين‌بار بوده و نه قطعا براي آخرين بار، زيرا نظام سلطه براي اينكه اعتبار خود را در افكار عمومي جهان به‌خاطر حمايت از همپيمانان متوحش و ناقضان حقوق بشر از دست ندهد، ناگزير است تا با اشتباهات تاكتيكي شرايط را به نفع خود مديريت و توازن را متناسب با منافع ايجاد كند. همانطور كه مي‌بينيم ائتلاف به‌اصلاح ضد داعش بارها و بارها در عراق به اشتباه ارتش اين كشور را مورد تهاجم قرار داده و يا به اشتباه براي گروه‌هاي تكفيري آذوقه و تسليحات پخش مي‌كند.

همچنين براساس گزارش ستاد كل فرماندهي ارتش سوريه، جنگنده‌هاي ائتلاف بين‌المللي ضد داعش در دسامبر سال 2015 ميلادي لشكر 162 ارتش سوريه را در غرب شهر دير الزور هدف حمله قرار دادند؛ كه در اثر اين حمله چهار نفر از نظاميان ارتش كشته و 12 نفر ديگر نيز زخمي شدند. علاوه بر اين ماه اوت گذشته نيز حملاتي از سوي جنگنده‌هاي ائتلاف در راستاي حمايت از گروه‌هاي مسلح تروريستي عليه ارتش سوريه صورت گرفت.

با اين تفاسير مي‌توان به اين نتيجه رسيد كه مسلما تا زماني كه آتش جنگ در منطقه روشن باشد دول غربي من‌جمله آمريكا مي‌تواند اهداف خود را با كمترين هزينه در منطقه دنبال كند و در راستاي تغيير نظم سياسي منطقه آنچنان كه مطابق با سياست‌هاي راهبردي‌اش است، گام بردارد. بر همين اساس مي‌توان عنوان كرد مهم‌ترين دليل حمله جنگنده‌هاي ائتلاف غربي به مواضع ارتش سوريه در وحله نخست پيروزي‌هاي و پيشروي‌هاي ارتش سوريه در حلب و حومه دمشق مانند داريا كه در هفته‌ها و ماه‌هاي اخير داشته‌‌است، عنوان كرد. مرحله دوم اين حمله را مي‌توان پاسخ مناسبي به ارتش سوريه به‌خاطر انهدام جنگنده و پهپاد رژيم صهيونيستي در آسمان قنيطره در هفته گذشته دانست.

اين نكته را نيز بايد متذكر شويم كه آمريكايي‌ها خوب مي‌دانند، در صورت نابودي داعش عرصه براي بزرگ‌ترين دشمنشان يعني محور مقاومت خالي مي‌شود و اين محور به قدرتي مستحكم مي‌رسد. بر همين اساس آمريكايي‌ها با تشكيل ائتلاف نمايشي ضد


اشتباهات نظامي آمريكا؛ راهبردي قديمي براي پيشبرد اهداف

30 شهريور 1395-16:11:12

منبع: خبرگزاري دفاع مقدس

پيوند:

فرستنده: مدير سايت


تصاوير تكميلي: