پشت صحنه كشتار در ميانمار

ميانمار از لحاظ ژئوپلتيكي حائز موقعيت راهبردي است و به دليل برخورداري از منابع طبيعي، بويژه نفت و گاز، داراي ثروت هنگفت مي‌باشد. اين اهميت، ميانمار را به هدف بسيار مهم براي شوراي آتلانتيك تبديل كرده است. ساحل ميانمار به تنگه «مالاكا» يكي از بزرگترين آبراه‌هاي راهبردي جهان دسترسي دارد. تنگه مالاكا اقيانوس‌هاي هند و آرام را هم به هم متصل مي‌كند و كوتاه‌ترين مسير دريايي ميان خليج فارس و چين است.

19 شهريور 1396-12:14:18


پشت صحنه كشتار در ميانمار
19 شهريور 1396-12:14:18
منبع: خبرگزاري فارس
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: مدير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

رضا سراج تحليل‌گر مسائل داخلي در كانال تلگرامي اش نوشت: در كشتار مسلمانان ميانمار، بيش از هر موضوعي بايد به نقش شوراي آتلانتيك، طراح اصلي رويكرد گسترش ناتو به سمت شرق، اشاره داشت.

ميانمار از لحاظ ژئوپلتيكي حائز موقعيت راهبردي است و به دليل برخورداري از منابع طبيعي، بويژه نفت و گاز، داراي ثروت هنگفت مي‌باشد. اين اهميت، ميانمار را به هدف بسيار مهم براي شوراي آتلانتيك تبديل كرده است. ساحل ميانمار به تنگه «مالاكا» يكي از بزرگترين آبراه‌هاي راهبردي جهان دسترسي دارد. تنگه مالاكا اقيانوس‌هاي هند و آرام را هم به هم متصل مي‌كند و كوتاه‌ترين مسير دريايي ميان خليج فارس و چين است. 80% از واردات نفتي چين (12 ميليون بشكه در روز) با ابر تانكرها از اين تنگه حمل‌ونقل مي‌شود. از اين رو كنترل اين آبراه، به مثابه در اختيار داشتن گلوگاه عبور انرژي به چين است. چين بعد از تحولات 11سپتامبر و تسلط آمريكا بر چاه‌هاي نفت منطقه، سعي داشته با تقويت حضور خود در ميانمار، مانع از دستيابي آمريكا به تنگه مالاكا شود. در مقابل شوراي آتلانتيك از طريق بنياد اعطاي دموكراسي و بنياد سوروس، كوشيد با طراحي و حمايت از «انقلاب زعفراني» بودايي‌ها در ميانمار، حكومتي همسو با غرب را در اين كشور روي كار بياورد.

كشتار مسلمانان ميانمار مقدمه‌اي براي راه‌اندازي جنگ بودايي-اسلامي و حضور تروريست‌ها در اين منطقه است تا شوراي آتلانتيك بتواند، به بهانه مقابله با حملات تروريستي، به اين منطقه وارد شده و آن را نظامي كند.


پشت صحنه كشتار در ميانمار

19 شهريور 1396-12:14:18

منبع: خبرگزاري فارس

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: مدير سايت


تصاوير تكميلي: