مراسم راهپيمايي اربعين حسيني يكي از بزرگ‌ترين اجتماع مسلمانان جهان درآمده است.

در سال‌هاي اخير با شكل‌گيري و توسعه برگزاري مراسم اربعين حسيني، اجتماعي بزرگ از مسلمانان صورت مي‌گيرد كه براي مردم جهان شيعي يا سني بودن آن زياد به چشم نمي‌آيد و آن را اجتماعي از مسلمانان مي‌دانند.

25 آبان 1396-10:35:32


مراسم راهپيمايي اربعين حسيني يكي از بزرگ‌ترين اجتماع مسلمانان جهان درآمده است.
25 آبان 1396-10:35:32
منبع: دبيرخانه پژوهشكده علوم نظامي و مهندسي دفاع مقدس
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: مدير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

همه‌ساله موسم حج، بزرگ‌ترين اجتماع مسلمانان جهان در شهرهاي مقدس مدينه منوره و مكه مكرمه در كشور عربستان سعودي برگزار مي‌گردد.

اين نمايش قدرت، اتحاد و اقتدار مسلمانان تقريباً به يك رويداد صرفاً مذهبي درآمده و صرف‌نظر از مراسم برائت از مشركين ايرانيان، زائران اغلب كشورهاي شركت‌كننده، تنها به جنبه عبادي اين مراسم مي‌انديشند و براساس سياست‌هاي خادمين ناخلف حرمين شريفين اين مراسم خنثي و بدون گرايش‌هاي سياسي و مطالبه گري عمومي مسلمانان از جامعه بين‌الملل درآمده است.

مي‌توان گفت هرساله در سراسر جهان بي‌رحمي، ظلم، استعمار و يا توهين به مقدسات مسلمانان رخ مي‌دهد اما هرگز در بزرگ‌ترين اجتماع مسلمانان در كشور عربستان خبري از ظلم‌ستيزي، استعمارستيزي و تلاش براي اعاده حيثيت، اعتبار و حقوق ازدست‌رفته مسلمانان نيست. ظلم و ستم‌هايي كه بر مردم كشورهاي مسلمانان افغانستان، عراق، سوريه، بحرين، يمن، ميانمار و تحميل‌شده هيچ‌گاه در مراسم عبادي- سياسي حج طرح نمي‌شود.

در سال‌هاي اخير با شكل‌گيري و توسعه برگزاري مراسم اربعين حسيني، اجتماعي بزرگ از مسلمانان صورت مي‌گيرد كه براي مردم جهان شيعي يا سني بودن آن زياد به چشم نمي‌آيد و آن را اجتماعي از مسلمانان مي‌دانند. اين مراسم دريكي از ناامن‌ترين كشورهاي جهان برگزار مي‌گردد و با كمترين ضريب تلفات و خسارت و سال‌به‌سال به بهترين وجه ممكن به سرانجام مي‌رسد. خيزش عمومي و شوق شركت اقشار مختلف مردم ايران و ساير كشورهاي مسلمان براي شركت در مراسم اربعين حسيني يادآور عزم و اراده مردم در دوران دفاع مقدس جهت دفاع از اسلام، قرآن و انقلاب اسلامي است.

اما نكته اينجاست كه تا چه اندازه آثار عبادي و سياسي اين رويداد بزرگ مسلمانان به ماوراء مرزهاي سياسي ايران و عراق مي‌رود؟ به چه ميزان انگيزه‌هاي ظلم‌ستيزي، استعمارستيزي و اتحاد و اقتدار مسلمانان به فضاي رسانه‌اي عمومي جهان منتقل مي‌شود؟ تا چه اندازه برنامه‌هاي منسجم و از پيش قصد شده، براي برداشت‌هاي هوشمندانه سياسي و انعكاس آن به جهان داريم؟ در سال 1396 چه تعداد مستندساز، فيلم‌ساز، خبرنگار خارجي و گروه‌هاي توليد بسته‌هاي خبري توسط وزارت امور خارجه،‌ وزارت فرهنگ ارشاد اسلامي، سازمان تبليغات اسلامي، سازمان حج و زيارت، صداوسيما و ... به راهپيمايي اربعين اعزام يا هماهنگ شده است؟

به چند زبان زنده و رسمي دنيا كانادا، استراليا از اربعين حسيني گزارش‌هايي با جنبه‌هاي معنوي و سياسي تهيه مي‌شود؟ در راهپيمايي امسال زائراني از چين، آمريكا، آمريكاي جنوبي، آفريقا، اروپا و كشورهاي عربي شركت كردند. آيا براي كشورهاي اعزام كننده اين زائران بسته خبري، مستند و تبيين علمي فلسفه قيام امام حسين (ع) و در كنار آن فلسفه انقلاب اسلامي انجام مي‌شود؟

آيا وقت آن نرسيده كه براي رسالت مورد تأكيد حضرت امام خميني (ره) مبني بر صدور اهداف و پيام انقلاب به مردم آزاده، آزادي‌خواه حق‌طلب، ظلم‌ستيز و دوستدار اسلام در جهان اقدام منسجم صورت گيرد؟

آيا صدور نامه مقام معظم رهبري (مدظله‌العالي) به جوانان اروپا رسالتي غير از صدور فلسفه و پيام انقلاب اسلامي را دنبال مي‌كرد؟

اميد است سارمان، نهادها و ادارات ذي‌ربط قبل از توجيه موضوع، سلب مسئوليت و دليل تراشي‌هاي مرسوم براي اربعين حسيني سال 97 نسبت به پشتيباني، شناسايي و دعوت از اصحاب رسانه خارجي و داخلي، مستندسازان، اساتيد و صاحب‌نظران جهت تبيين علمي و اقتدار آفرين اين اجتماع بزرگ و بين‌المللي مسلمانان به زبان‌هاي مختلف،‌ پيام و فلسفه قيام امام حسين (ع) و انقلاب اسلامي را در سراسر جهان منتشر سازند. اين كمترين اقدامي است كه مي‌توان در كنار اقدام خودجوش مردمي ناشي از شور حسيني انجام داد.

پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

دكتر شهاب قهرماني


مراسم راهپيمايي اربعين حسيني يكي از بزرگ‌ترين اجتماع مسلمانان جهان درآمده است.

25 آبان 1396-10:35:32

منبع: دبيرخانه پژوهشكده علوم نظامي و مهندسي دفاع مقدس

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: مدير سايت


تصاوير تكميلي: