اربعين برترين‌ها

اربعين حسيني آتش عشق عالم‌گيري است كه طي قرون متمادي از جرقه و شعله‌اي در كربلا آغاز و كم‌كم جغرافياي دل‌هاي شيفتگان و عاشقان كشيده شده است. اين شعله مقدس امروز به اقيانوس پرتلاطم و پيوسته و همگرا تبديل و تمامي مسلمانان جهان را در نورديده و پيروان ساير اديان را با شور و هيجان سؤالات فراوان بي‌تاب و دركام خود كشيده است.

7 دي 1396-10:11:34


اربعين برترين‌ها
7 دي 1396-10:11:34
منبع: دبيرخانه پژوهشكده علوم نظامي و مهندسي دفاع مقدس
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: مدير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

اربعين حسيني آتش عشق عالم‌گيري است كه طي قرون متمادي از جرقه و شعله‌اي در كربلا آغاز و كم‌كم جغرافياي دل‌هاي شيفتگان و عاشقان كشيده شده است.

اين شعله مقدس امروز به اقيانوس پرتلاطم و پيوسته و همگرا تبديل و تمامي مسلمانان جهان را در نورديده و پيروان ساير اديان را با شور و هيجان سؤالات فراوان بي‌تاب و دركام خود كشيده است.

ديري نخواهد پاييد كه جهان با تعجب متوجه آثار بي‌بديل و تحولي شگرف و بي‌نظيري كه شركت‌كنندگان ساير مذاهب و فرق ديني و غيرديني را در كام خود فرو خواهد برد و حسيني و موحد و يكپارچه خواهد نمود. در طي چند سال گذشته رسانه‌هاي رسمي حتي كشورهاي اسلامي از ظهور و بروز اين حركت توحيدي ناب با پرچم حسين (ع) ابن علي (ع) گزارشي درخور نداده و بي‌تفاوت از آن گذشته‌اند اما آزادگان عالم به‌سادگي از آن نمي‌گذرند. به‌زودي شبكه‌هاي اجتماعي و مردمي اين پيام را جهانگير خواهند نمود.

نقل خاطره‌اي در تائيد موضوع خالي از لطف نيست، در مسير اربعين با طلبه‌اي عراقي اهل نجف آشنا و همراه شديم. ايشان مي‌گفتند اربعين گذشته يك خانواده عراقي ساكن هلند براي شركت در اربعين به عراق آمدند و در مسير راهپيمايي از موكب‌ها و راه پيمان فيلم و عكس تهيه كردند.

اين خانواده عراقي دختر ۱۰-۱۲ ساله‌اي داشتند كه پس از بازگشت به هلند فيلم و عكس اربعين را به هم‌كلاسي‌هايش نشان مي‌دهد، و آن‌ها موضوع را به اطلاع مادرانشان مي‌رسانند. آن‌ها باخانم عراقي تماس گرفته و درخواست وقت و نشستي مي‌كنند و ايشان مي‌پذيرد.

در ساعت موعود به خانه عراقي مقيم هلند جمع مي‌شوند و با ناباوري از شرح ماوقع مي‌پرسند كه مي‌گويند در عراق (در كشور شما) در طول 80 كيلومتر غذا، جا و خدمات مجاني مي‌دهند (به ميليون‌ها نفر و طي چندين روز) ايشان تائيد مي‌كنند. خانم‌هاي هلندي ۵۵ نفر تصميم مي‌گيرند كه در اربعين بعدي (امسال) شركت كنند و از نزديك به چشم خود ببينند كه امسال مي‌آيند و مي‌بينند، از اين دسته كم نيست علت حضور بيشتر سال‌به‌سال اربعين نيز همين اطلاع‌رساني مردمي است.

برترين‌ها در اربعين:

1. بالاترين جمعيت راهپيمايي ثبت‌شده جهاني.

2. طولاني‌ترين نماز ديده‌شده (حدود ۴۰ كيلومتر).

3. همگراترين و هم‌دل‌ترين جمعيت.

4. هم‌نواترين عزاداري كه نوحه‌ها و مرثيه‌ها به زبان‌هاي هندي، ايراني، عربي، پاكستاني، و تركي در طول مسير پخش و همگان گريه‌كنان بر سر و سينه مي‌زنند.

5. بالاترين سطح كيفيت و كميت پذيرايي جهاني از غذا و محل خواب و اسكان مجاني براي ده ها ميليون نفر و چندين شبانه روز

6. بالاترين سطح امنيت شبانه‌روزي زائران

7. بالاترين سطح ايثار و گذشت در روابط انساني.

8. بالاترين سطح فاصله طي شده توسط توده¬هاي عمومي ده¬ها ميليوني از كوچك و بزرگ ۹۰ كيلومتري.

9. طولاني‌ترين و متعددترين دسته عزاداري و سينه‌زني با آواها و زبان‌ها و لهجه‌هاي جهاني كه هم يك صدا فرياد مي زنند لبيك يا حسين (ع).

ادامه دارد ...

‌‌

پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

دكتر محمدعلي باراني


اربعين برترين‌ها

7 دي 1396-10:11:34

منبع: دبيرخانه پژوهشكده علوم نظامي و مهندسي دفاع مقدس

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: مدير سايت


تصاوير تكميلي: