باز نگاهي به جنگ (بخش ۱)

جنگ يكي از زشت‌ترين، مهيب‌ترين، مخرب‌ترين، وحشتناك‌ترين، هيجان‌انگيزترين، علمي‌ترين، پيچيده‌ترين و تخصصي‌ترين پديده‌هاي بشري است كه تمدن‌هايي را نابود و باعث به وجود آمدن تمدن‌هاي جديد مي‌شود. امّا جامعه انساني را از آن گريزي نيست.

7 بهمن 1396-17:45:39


باز نگاهي به جنگ (بخش ۱)
7 بهمن 1396-17:45:39
منبع: دبيرخانه پژوهشكده علوم نظامي و مهندسي دفاع مقدس
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: مدير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

جنگ يكي از زشت‌ترين، مهيب‌ترين، مخرب‌ترين، وحشتناك‌ترين، هيجان‌انگيزترين، علمي‌ترين، پيچيده‌ترين و تخصصي‌ترين پديده‌هاي بشري است كه تمدن‌هايي را نابود و باعث به وجود آمدن تمدن‌هاي جديد مي‌شود. امّا جامعه انساني را از آن گريزي نيست. پيامبران، دانشمندان و عقلاي جهان تلاش‌هاي فراوان كردند تا با تعاليم الهي و تربيت انسان‌ها آن‌ها را در مسير عدل و داد و صلح قرار دهند و بسيار هم موفق شدند تا خوي جهان خواهي و جهان خواري انسان را كنترل كنند و كردند. امّا انسان‌ها در ذات و نهاد با دو جنبه و صبغه خلق‌شده‌اند كه هرگاه اندكي غفلت كنند جنبه و خوي حيواني بر خلق‌وخوي رحماني و معنوي آن‌ها غلبه كرده و جنبه مادي آن ظهور و بروز مي‌كند، و زياده‌خواهي و جهان خواهي و جهان خواري را ايده نهايي خود مي‌بيند. تاريخ بشر سراسر مؤيد اين مطلب است.

آن‌چنان جنگ در زندگي مردم ريشه زده كه جزء زندگي و مشي آنان گشته كه جنگ‌آوران و جنگ ورزان و فرماندهان و استراتژيست¬هاي جنگي را در جوامع مختلف جايگاه مرتبط خاص بوده و هست.

جنگ از ديرباز به‌عنوان يك شغل و پيشه و جزء لاينفك زندگي بشر است به‌طوري‌كه در تربيت فرزندان از جنگاوري و شجاعت آنان كم بيش در بين همه ملل امري عادي و طبيعي بوده است. در دوران كهن افرادي بادانش و فن طراحي جنگ در حكومت‌ها جايگاه بالايي به‌عنوان مشاور و استراتژيست داشته‌اند.

در دوران كهن در ابتداي اين زنجيره جنگ‌هاي قبيله‌اي دوران پاره‌سنگي قرار دارد و در دوران بعد ارتش‌هاي استعماري و مزدور را فرماندهان و حاكمان نظامي و استراتژيست هدايت و حكومت¬ها مبتني بر قدرت نظامي بقاء و سيطره بر سرزمين‌ها و نحوي حاكميت را تشكيل داده است، به‌طوري‌كه هرگاه قدرت نظامي ملتي و قومي رو به افول مي‌رفت، ملت قوي‌تر آن‌ها را ساقط مي‌كرد و اين بُعد هميشه بر عالم حاكم بوده است. از زمان‌هاي قديم در تاريخ كهن بشر ارتش‌هاي مختلفي بروز و ظهور يافته است.

در تاريخ ملل در قرن‌هاي قبل از ميلاد مسيح ارتش‌هاي مزدور كه نمونه‌هاي زيادي دارد. مثل و مانند بوده و سال‌هاي متمادي وجود داشته است. نمونه روشن و ضرب‌المثلي آن ارتش، ارتش هانيبال است كه يك ژنرال زاده آفريقاي ارتشي مزدور از آفريقا گردآوري نموده از درياي مديترانه عبور و به قلبِ اروپا نفوذ كرد و سال‌ها ( حدود 14) اروپا را در ناامني فروبرد. غول افسانه‌اي مادران اروپايي براي ساكت كردن و خوابانيدن فرزندانشان و ضرب‌المثل شد.

هانيبال پشت دره، ارتش‌هاي مزدور همان‌طور كه از اسمشان برمي‌آيد، به دنبال مزدوري و حقوقند و مخصوص دوره خاصي نبوده و نيستند و امروز نوع مدرن آن نيز وجود دارد.

ارتش مزدور هدفش قتل و غارت و چپاول است، نه مرز دارد، نه ملت، نه مليت و نه خاك.

‌ ‌

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمد باراني

رئيس پژوهشكده علوم نظامي و مهندسي دفاع مقدس

ادامه دارد ...


باز نگاهي به جنگ (بخش ۱)

7 بهمن 1396-17:45:39

منبع: دبيرخانه پژوهشكده علوم نظامي و مهندسي دفاع مقدس

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: مدير سايت


تصاوير تكميلي: