كاربر ميهمان چهارشنبه، 27 تير 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 شهيد محمد نبي شيخي (شيخ حيدر )/ مرگ سرخ يك مربي قرآن

از ويژگي هاي شهيد مي توان به هوش سرشار ، همت بالاي او اشاره نمود .بسيار امين و راستگو و طبعي سخي داشت شهيد محمد نبي شيخي در سال 1334 در خانواده اي مذهبي ديده به جهان گشود .دوران تحصيل را در مكتب خانه گذارنيد و به زودي خواندن و نوشتن به خصوص قرآن را فرا گرفت .

7 شهريور 1392-08:32:19


شهيد محمد نبي شيخي (شيخ حيدر )/ مرگ سرخ يك مربي قرآن
7 شهريور 1392-08:32:19
منبع: روزنامه جوان
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

از ويژگي هاي شهيد مي توان به هوش سرشار ، همت بالاي او اشاره نمود .بسيار امين و راستگو و طبعي سخي داشت .متواضع و فروتن بود و عزت نفس و مناعت طبع داشت. به ماديات هرگز دلبستگي نداشت . اهل مطالعه بود و به مكتب مذهبي و احاديث ائمه معصومين علاقه وافر نشان مي داد . به روحانيت علاقمند بود ، حتي او را شيخ حيدر مي ناميدند .به عبادت و مخصوصا نماز شب عشق مي ورزيد .از همان اعوان جواني نماز شبش كمتر ترك مي شد. مصاحبت ايشان به غير از حرف حق وارشاد واصلاح نفس چيز ديگري نبود.

دوست ودشمن داوري وقضاوتش را قبول داشتند. او قاري قرآن بود و در بيان احكام ومسائل شرعي كاملا آگاه ومعروف بود .از همان ابتدا گويا براي انجام رسالتي بزرگ ومسئوليتي خطير آماده مي شد.هميشه سعي بر تشكيل جلسات مذهبي و روضه خواني داشت و مرتب از روحانيت آگاه قم براي ارشاد دعوت به عمل مي آورد.روح مبارزه بر عليه رژيم ستم شاهي،در 15 خرداد سال 42 در وجودش شكل گرفت .شهيد محمد نبي شيخي متعقد بود هركس بايد اول خودش تزكيه نفس كند و تكليف خودش كه مبارزه با ظلم و بيدادگري است انجام دهد .

براساس اين ايده و آرمان در دوران اختناق سعي در خودسازي جوانان پاك و متقي داشت و مرتب هئيت ها و جلسات مذهبي و قرآني تشكيل مي داد . يعقوب وار از دوري امام زمان (عج) رنج مي برد و دل خوش بود به اينكه وجوهاتش را به نماينده امام تحويل مي دهد وسند آن بنام ايشان مصهور مي شود.

توضيح المسائل وانوارسخنراني سال 42 امام واعلاميه همان سال را مرتب گوش مي داد و مي خواند.چند بار ي هم تحت تعقيب قرار گرفت .با اوج گيري نهضت امام خميني دوران انتظار برآمد وفعالانه حركت كرد.مرتب از قم اعلاميه وتوضيح المسائل امام را به خمين حمل مي كرد .خودش به همراه شهيد مهدي ضرغامي و ولي اله ضرغامي در پخش آنها در بين مردم كوشش مي كرد ند و مردم را درجريان فرمايشات امام قرار مي دادند، علي رغم همه خطرات هرگز از پاي ننشست و مسئولانه به تكليف ديني ومذهبي خود كه اطاعت از ولي امر بود عمل نمود .

ايشان جزء اولين كساني بود كه به ايجاد وتشكيل راهپيمائي در شهر ستان خمين اقدام كرد. اولين شهيد خمين حاج آقا رضا طبا طبائي در آغوش ايشان به لقاء اله پيوست كه خون پاكش لباس ايشان را رنگين كرده بود . تا مدتي سعي در پنهان شدن از چشم ساواك داشت .اولين پرچم مبارزه عليه رژيم در شهرستان خمين به دستان ايشان نوشته شدو خودش آن را بردوش كشيد كه در آن روز هم شهيد عليرضا سرمدي به شهادت رسيد. براي ورود امام به ايران به تهران آمد ودر همان جا ماند.ايشان جزء انتظامات ورود امام خميني (ره )به خاك وطن بود.تا اين كه وعده خدا وند تحقق پيدا كرد وانقلاب اسلامي به پيروزي رسيد . براي دستگيري مزدوران شاه كه دستشان به خون پاك ترين فرزندان اسلام آغشته بود فعاليت چشم گيري داشت .

شهيد شيخي يكي از بانيان و بنيانگذاران سپاه در سطح شهرستان خمين بود وخودش نيز لباس مقدس پاسداري را پوشيد وبا اشتياق تمام به پاسداري از حريم خون پاك شهداي انقلاب و حراست از كيان انقلاب اسلامي پرداخت. بعنوان مثال جزء اولين كساني بود كه به كردستان براي دستگيري يكي از عوامل كشتار خمين رفت .ايشان با شهامت وصف ناپذيري وارد عمل شدند وقاتل فراري را دستگير كرده وتحويل دادگاه انقلاب در شهرستان خمين داد.

شهيد بزرگوار داوطلبانه جزء اولين گروهي بود كه وارد سنندج شد وبا ضد انقلابيون به مبارزه پرداخت وچون امپرياليسم وصهيونيزم هسته هاي شوم ضد انقلاب را در اقصي نقاط اين مملكت اسلامي بر عليه انقلاب تحريك مي كردند، ضرورت را براين ديد كه به آموزش نظامي جوانان شهر وروستا بپردازد وشبانه روز بدون اتلاف وقت به تعليم نظامي وعقيدتي پرداخت وپايگاه هاي مقاومت در اكثر روستا ها به وجود آورد . بسيج را منسجم و و ادار به مبارزه كرد موسس اكثر پايگاه ها در سطح شهر و روستا بود . هم در ميدان نبرد مبارزه مي كرد وهم به تعليم امت حزب الله مي پرداخت.در چندين عمليات از جمله طريق القدس ،بيت المقدس ، فتح المبين ، والفجر 4 شركت كرد .شهيد شيخي در نهايت بندگي خالصانه اش درتاريخ 29 آبان 1362درپنجوين عراق طي عمليات والفجر 4 به شهادت رسيد .شهيد محمد نبي شيخي دينش را به اسلام وانقلاب اسلامي وحسين زمان خود ادا نمود وبه قول خودش به منتهاي آرزويش كه مرگ سرخ درراه خدا بود رسيد.

شهيد بزرگوار علاقه زيادي به زن وفرزندانش به خصوص فرزند كوچكش روح الله داشت. در جبهه خواب شهادت را ديد وبه همرزمانش سفارش مي كند كه به ديدار امام خميني (ع) بروند .آخرين حرفش در موقع شهادت فرزندش ،روح الله بود.روح الله نيز به پدر خيلي علاقه داشت ودوسالي بعد از شهادت پدر ، هرگز نخنديد وآرامش نداشت .تمام تلاش اين فرزند شهيد ديدار برادران پ


شهيد محمد نبي شيخي (شيخ حيدر )/ مرگ سرخ يك مربي قرآن

7 شهريور 1392-08:32:19

منبع: روزنامه جوان

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

پذيرش قطعنامه 598 شوراي امنيت سازمان ملل متحد از سوي جمهوري اسلامي ايران


همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

كسر خدمت
اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

فرآيند انجام پروژه‌ تحقيقاتي به عنوان بخشي از خدمت سربازي

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره