كاربر ميهمان چهارشنبه، 27 تير 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 روايتي از زندگي شهيد حاج حسن شوكت پور/ قائم مقام فرماندهي لجستيك سپاه چگونه به شهادت رسيد ؟!

برگزاري يادواره شهداي قرآني بسيج تهران كه در آستانه هفته دفاع مقدس در مصلاي امام خميني (ره) بر گزار مي شود،دليلي شد تا با تعدادي از شهداي بسيجي كه قاري ،حافظ ويا مربي قرآن بودندآشنا وبرايتان روايتي هر چند كوتاه اززندگي تاشهادت اين شهدا داشته باشيم ،آنچه در پي مي خوانيد روايتي از شهداي قرآني است .

7 شهريور 1392-08:41:47


روايتي از زندگي شهيد حاج حسن شوكت پور/ قائم مقام فرماندهي لجستيك سپاه چگونه به شهادت رسيد ؟!
7 شهريور 1392-08:41:47
منبع: سايت جوان آنلاين
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

حسن در سال 1331 در شهر سمنان و در شب شهادت امام حسن مجتبي (ع) در خانواده‌اي مذهبي و متدين ديده به جهان گشود. او تحصيلات ابتدايي را در سمنان گذراند و پس از آن به همراه خانواده به روستاي «درجزين» از توابع سمنان مهاجرت كرد.

زندگي در روستا براي «حسن» جاذبه ديگري داشت . در روستا هم درس مي خواند و هم در كارهاي كشاورزي به پدرش كمك مي كرد . او با وجود كمي سن به مجالس مذهبي و تحصيل علوم ديني علاقمند بود. حسن پيش از پيروزي انقلاب اسلامي در سال 1353 در يكي از دبستان هاي تهران به فعاليت هاي فرهنگي پرداخت و پس از پيروزي انقلاب از سوي دفتر عمران حضرت امام خميني (ره) به كردستان رفت و در آنجا به فعاليت هاي عمراني و سازندگي مشغول شد. پس از آن مدتي با واحد فرهنگي حزب جمهوري اسلامي همكاري كرده و به افشاي جنايات گروهك منافقين در كردستان پرداخت. با شروع جنگ به عضويت رسمي سپاه پاسداران درآمد و در بيشتر عمليات ها شركت كرد. او به دليل توانايي‌هاي بسياري كه داشت به عنوان مسئول تداركات قرارگاه حمزه سيدالشهداء (ع) منصوب شد و در عمليات والفجر 8 بر اثر اصابت تركش به كمرش مجروح و قطع نخاع گرديد. پس از سپري كردن دوره نقاهت به عنوان فرماندهي لجستيك نيروي مقاومت و جانشين فرماندهي لجستيك سپاه به فعاليت پرداخت و پس از چهارسال درد و رنج در سحر گاه 29 مرداد ماه 1368 دربيمارستان بقيةالله به شهادت رسيد.

ايشان خيلي خونسرد بود و كمتر عصباني مي شد . وقتي هم كه عصباني مي شد ،سعي مي كرد در زمان عصبانيت خود ،سكوت كند و اگر عصباني مي شد زماني بود كه دين در خطر بود .ايشان فقط با كساني رفت و آمد مي كرد و دوست صميمي بود كه با خدا بودند و نسبت به انجام فرائض ديني خود مقيد بودند .ايشان در تمام زمينه ها نمونه بودند .ولي پشت كار ايشان در خصوص كار جبهه و جنگ خيلي بارز بود .ديگر اين كه خيلي صبور بود تا حدي كه اگر كسي به او فحش مي داد او اعتنا نمي كرد و سكوت مي كرد ...

ايشان هر عملي را انجام مي داد جهت رضاي خدا و نزديكي به خدا بود .از دوستان ايشان شنيده بودم كه روزي از ايشان خواسته بودند كه امام جماعت شود ،قبول نكرده بود و گفته بود من هنوز ازدواج نكرده ام بهتر است كساني كه متاهل هستند امام بشوند .ايشان كمتر اوقات فراغتي داشتند چون در آن زمان جنگ بود و ايشان خود را وقف جبهه و جنگ كرده بود .

محمد شوكت پور برادر شهيد

حسن آقا قبل از انقلاب دوران سربازي را در شهر مقدس مشهد سپري كردو به همين جهت نسبت به اهل بيت عصمت و به ويژه حضرت امام رضا توسل مي نمود و بعد از آن هم در هر سال دو الي سه بار به زيارت امام رضا (ع)مي رفت نسبت به امام حسين (ع)و خواندن زيارت عاشورا ي وي كه به صورت حفظ آن را هميشه در مسافرت ها و روزهاي جمعه زمزمه مي نمود ،خيلي علاقه داشت ...

حسن آقا هميشه در مستحبات پيش قدم بود .اكثر شب ها به نماز شب خواندن مشغول بود .نماز شب خواندن ايشان را بيشتر بعد از انقلاب چه در منزل پدرم و چه در منزل خودمان در تهران متوجه مي شدم .البته در جبهه بيشتر برادران همرزم او در جريان هستند . در نمازهاي جماعت شركت مي نمودند ...ايشان به دعا و ثنا زياد انس داشتند .مثلا زيارت عاشورا و دعاي كميل را از حفظ مي خواندند در اكثر مراسم دعاي كميل در مساجد شركت مي نمودند و با قرآن كريم هم مانوس بوده وقاري قرآن بودند.

حسن آقا در مقابل مشكلات صبور و مقاوم بودند .فردي سليم النفس و با وقار بوده و به مسائل مالي چندان توجهي نداشته و قناعت پيشه و مناعت طبع داشتند .

در حفظ اسرار و امانتداري ايشان همين بس كه حتي پدرم و برادرم و خودم نمي دانستيم كه ايشان كجا هستند ؟چه مسئوليتي دارند و چه خدماتي را انجام مي دهند ؟

متواضع و با صفا بودند و با مردم با روي گشاده بر خورد مي كردند و اكثر افرادي كه با ايشان انس و الفت داشتند او را دوست داشتند و به نيكي از ايشان ياد مي كردند .در حال حاضر هم هنوز بين دوستان و آشنايان ،

بر خورد ايشان و رفتار و كردارشان مورد بحث و ياد آوري است و همه از فقدانش متاثرند !

حسن آقا شهادت را آمال و آرزو ي خود مي دانست و هميشه از هر عمليات كه بر مي گشت به خنده مي گفت نه !مثل اينكه خداوند مي گويد زود است و تو بايد در اين دنيا مكافات شوي و حساب پس دهي و نمي دانم چرا مورد پذيرش قرار نمي گيرم . زماني هم كه در عمليات (فاو ) تير خورد و قطع نخاع شد ،مي گفت :فعلا پاهايم رفته اند مرخصي و بايد استراحت كنند تا قضا و قدر الهي بر اين قرار گيرد كه من هم به مرخصي و ماموريت دنبال پاهايم بروم ...

شهيد خود به صورت بسيجي وارد سپاه پاسداران شده بود و به لباس بسيجي و سپاهي عشق مي ورزيد و در حقيقت بعد از انقلاب فعاليت وي اندكي به صورت بسيجي در دفتر عمران امام (


روايتي از زندگي شهيد حاج حسن شوكت پور/ قائم مقام فرماندهي لجستيك سپاه چگونه به شهادت رسيد ؟!

7 شهريور 1392-08:41:47

منبع: سايت جوان آنلاين

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

پذيرش قطعنامه 598 شوراي امنيت سازمان ملل متحد از سوي جمهوري اسلامي ايران


همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

كسر خدمت
اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

فرآيند انجام پروژه‌ تحقيقاتي به عنوان بخشي از خدمت سربازي

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره