كاربر ميهمان يكشنبه، 31 تير 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 صدام سوگند ياد كرده بود گيلانغرب را با خاك يكسان كند

در غربي‌ترين نقطه نقشه ايران، در استان كرمانشاه شهري كوچك اما مهم قرار دارد. شهري با نام «گيلانغرب» در نزديكي مرز ايران و عراق نقش بسيار مهمي در دوران دفاع مقدس ايفا كرد. مردم اين شهر زماني كه حضور دشمن را در كشور احساس كردند جانانه وارد ميدان شدند و با تشكيل يك تيپ مردمي به كمك رزمندگان در جبهه‌هاي جنگ آمدند.

7 شهريور 1392-09:14:15


صدام سوگند ياد كرده بود گيلانغرب را با خاك يكسان كند
7 شهريور 1392-09:14:15
منبع: سايت جوان آنلاين
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

به دليل همين مقاومت‌هاي مردمي بود كه رهبر انقلاب لقب دومين شهر مقاوم ايران را به اين شهر داد. زمان جنگ تحميلي گيلانغرب با روستاهاي اطرافش حدود 22هزارنفر جمعيت داشت. اين شهر به دليل مقاومت سرسختانه‌اي كه انجام داد باعث شد تا صدام سوگند بخورد كه اين شهر را با خاك يكسان كند. گيلانغرب حدود 84 بار بمباران رسمي شد. انواع و اقسام بمب‌هاي روسي، آلماني و امريكايي روي شهر انداخته شده و جان نظاميان و غيرنظاميان را گرفت. در آن 84 بار بالغ بر 750 تن در گيلانغرب شهيد شدند.

«نورالله رضايي» از ساكنان و رزمندگان شهر گيلانغرب است كه بخشي از دفتر خاطرات آن روزهايش را براي ما باز كرد و از نقش اين شهر و مردمانش در طول هشت سال جنگ گفت. او مي‌گويد چنين خصوصياتي در وجود همه ملت‌ها وجود ندارد كه در زمان حمله به سرزمين‌شان اينگونه مقاومت كنند و شهيد و آزاده و جانباز بدهند. او تأثير اين حضور و مقاومت‌ مردمي‌ را براي حفظ و بالا بردن روحيه رزمندگان خيلي مؤثر مي‌داند.

در سال 1358 وارد تشكيلات سپاه گيلانغرب شدم و با توجه به اينكه در آن زمان به عنوان پاسدار مرزي مشغول حفاظت از مرزهاي كشور شدم با شروع جنگ در قالب گروه‌هايي به مناطق قصر شيرين و دشت ذهاب اعزام شديم. پنج گروه از گيلانغرب وارد صحنه شدند كه هر كدام تحت فرماندهي يكي از اهالي محل بود و به عنوان نيروي كمكي سپاه قصر شيرين به مناطق جنگي اعزام شدند. گروه ما در منطقه‌اي بين خسروي و قصر شيرين مستقر شد. سرگروه ما برادر موسي درويشي يكي از بزرگان گيلانغرب بود. با اينكه شرايط سني او در آن زمان كمي نسبت به ما بالاتر بود او سرگروه شده بود. البته ما هم آن زمان 16، 17 سال بيشتر نداشتيم.

بي‌اعتنايي صدام به قرارداد1975 الجزاير

عراق از چندين سال قبل شروع جنگ نسبت به مسائل مرزي با ايران اختلافاتي داشت و در زمان رژيم شاهنشاهي چند بار كشورمان را مورد تعرض مرزي قرار داده بود. با شكل‌گيري انقلاب اسلامي، صدام معاون اول رئيس‌جمهور عراق بود. او نسبت فاميلي با رئيس‌جمهور داشت و خواهرزاده او محسوب مي‌شد. با توجه به اتفاقاتي كه در سال 1358در كشور عراق افتاد صدام از موقعيت استفاده كرد و توانست دايي خود احمد حسن البكر را كنار بگذارد و خودش را به عنوان رئيس‌جمهور جديد عراق معرفي كند.

در سال1975 قرارداد الجزاير با وساطت دولت روسيه و انگليس بين صدام و شاه ايران امضا شد. براي امضاي اين قرارداد هر دو نفر به الجزاير مي‌روند. اين قرارداد در اوج اختلافات مرزي ميان ايران و عراق بر سر مالكيت آب‌هاي اروندرود به ثبت رسيد. همچنين منطقه‌اي در غرب كشور كه جزو استان كرمانشاه بود وجود داشت كه اين منطقه مورد مناقشه ايران و عراق بود. بعد از سقوط رژيم شاه و شكل‌گيري انقلاب اسلامي صدام احساس مي‌كرد كه موقعيت مناسبي براي او به وجود آمده است. فكر مي‌كرد الان ارتش ايران با وجود انقلاب و دگرگوني‌هاي داخلي توان مقابله با ارتش عراق و كشورهاي همراه‌كننده او را ندارد. با رفتن شاه موقعيت مناسبي براي او پيش آمد و اين دو منطقه را مورد بهانه قرار داد. در مجلس عراق قرارداد را پاره كرد و اعلام كرد قرارداد الجزاير را قبول ندارد.

شروع جنگ

عراق جنگ را قبل از 31 شهريور59 شروع كرده بود. اواخر سال 58 يكسري تعارضات مرزي به ايران داشت و در خردادماه سال 59 هم قسمتي از منطقه محل زندگي ما كه منطقه خان‌ليلي بود را به تصرف خود درآورد. در همان سال ايران شروع به زدن تكي كرد و باعث عقب‌نشيني عراق از مرز ايران شد. سه ماه به شروع اعلان رسمي جنگ مانده بود كه دوباره منطقه‌اي كه تصرف كرده بود و شامل چند پاسگاه مرزي مي‌شد را گرفت.

در 31 شهريور 59 ما در مرز خسروي مستقر شده بوديم. عراق تهاجم خود را در همان روز شروع كرد. عراق در روزهاي ابتدايي جنگ با 12 لشكر به ايران حمله كرد. پنج لشكر ازآنها در جبهه جنوب بودند و پنج لشكر در منطقه جبهه مياني كه ما بوديم حضور داشتند و دو لشكر هم در منطقه شمالغرب در كنار چند تيپ مستقر شدند.

در مقابل اين 12 لشكر ما سه لشكر درگير مرزي از ارتش داشتيم. با توجه به اينكه تازه انقلاب شده بود و ارتش تا حدودي از هم پاشيده شده بود و تيپ‌هاي ما به صورت يگان‌هاي تمام كننده توان مقابله كامل را نداشتند. در جنوب وقتي لشكرهاي فرد عراقي وارد عمل شدند لشكر92 زرهي اهواز با پنج لشكر دشمن مقابله مي‌كرد.

در منطقه گيلانغرب لشكر81 زرهي استان كرمانشاه در مقابل پنج لشكر زوج مقابله مي‌كرد. يعني هر تيپ در مقابل يك لشكر از ارتش عراق درگير مي‌شد. لشكرهاي شمالغرب كه شامل لشكر 28 سنندج مي‌شد با دو لشكر آنها درگير ‌شد. چنين مبارزه‌اي از لحاظ نظامي قابل مقايسه نيست.

هجوم عراق به خاك ايران

ارتش عراق و


صدام سوگند ياد كرده بود گيلانغرب را با خاك يكسان كند

7 شهريور 1392-09:14:15

منبع: سايت جوان آنلاين

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

كسر خدمت
اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

فرآيند انجام پروژه‌ تحقيقاتي به عنوان بخشي از خدمت سربازي

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره