كاربر ميهمان دوشنبه، 7 خرداد 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 انتقام در 90 دقيقه!

«از آنجايي كه سران ايران از ابتدا برخلاف وعده‌هاي خود در توافق نامه عمل كردند و در امور داخلي عراق دخالت كرده و از بازگرداندن سرزمين‌هاي متعلق به عراق خودداري مي‌كنند، من در همين جلسه اعلام مي‌كنم كه قرارداد مارس 1975 از جانب عراق ملغي و منتفي است.»

26 شهريور 1392-09:54:56


انتقام در 90 دقيقه!
26 شهريور 1392-09:54:56
منبع: سايت تبيان
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

اين بخشي از صحبت‌هاي صدام حسين رئيس جمهور پيشين عراق است كه يك ماه قبل از آغاز حمله سراسري به ايران در حضور نمايندگان مجلس اين كشور ايراد شد، شايد زماني كه صدام حسين در اين جلسه سوداي رسيدن به تهران را در سر مي‌پروراند و در افكار خود آروزي زندگي آرام در محله را داشت، هيچ فكرش را هم نمي‌كرد كه روزي همانند ديگر سران ديكتاتور براي هميشه به زباله دان تاريخ سپرده شود.

با لغو يك‌طرفه قرارداد مارس 1975 از طرف عراق در 26 شهريور 1359، مرزهاي كم و بيش نا آرام ايران و عراق به طور كامل متشنج مي‌شود، هواپيماهاي ميگ عراق هراز چند گاهي وارد مرزهاي هوايي ايران مي‌شدند و حتي در چند مورد نقاطي از خاك ايران را با بمب‌هاي خود با آتش كشيدند.

نيروي هوايي ارتش ايران هم ناگزير وارد اين درگيري‌هاي تحميلي شده و جنگنده‌هاي متجاوز را از حريم هوايي ايران دورمي كرد، اما در واپسين روزهاي تابستان سال 1359 شعله‌هاي پراكنده اين درگيري‌ها تبديل به زبانه‌هاي آتش يك جنگ تمام عيارمي شود.

صدام تصميم خود را عملي مي‌كند و با حملات گسترده از زمين و هوا رسماً وارد جنگ با ايران مي‌شود، در روز 31 شهريور تقريباً همه غافلگير شده بودند، هيچ كس فكرش را هم نمي‌كرد كه ماجرا تا به اين حد جدي باشد، چرا كه درگيري‌هاي مرزي اگر چه ناگوار اما كمي و بيش همه جا وجود دارد و اين موضوعي نبود كه نگراني چنداني براي ايران ايجاد كند، اما ايراني‌ها و به ويژه مرزنشين‌ها كه آماده ورود به دومين پاييز بعد از انقلاب بودند، ناگهان خود را گرفتار هجومي خون‌بار و گسترده مي‌ديدند.

آتش حملات هوايي روز 31 شهريور اگرچه دامن مناطق مسكوني و مناطق حساس همانند پالايشگاه‌ها و فرودگاه‌ها را هم گرفت، اما يك هدف عمده داشت: «پايگاه‌هاي شكاري نيروي هوايي ارتش ايران»

صدام حسين قصد داشت طبق محاسباتي كه كرده بود باقيمانده نفس نيروي هوايي ايران را هم بگيرد، بنابراين نابودي فرودگاه‌ها و پايگاه‌هاي هوايي اصلي حريف از جمله همدان و بوشهر هدف اصلي جنگنده‌هاي عراق بود، اين موضوع شوخي بردار نبود، ميگ‌هاي عراقي آمده بودند كه آسمان را از ايران بگيرند.

حملات روز اول جنگ حتي خلبانان و نيروهاي آماده نيروي هوايي را هم بهت زده كرد، هيچ فكرش را هم نمي‌كرديم كه عراق چنين حماقتي كندحمله عراق را در خواب ديدم

سرتيپ خلبان دهقان از خلبانان حاضر در روز 31 شهريور، زمان حمله عراق به پايگاه هوايي همدان است، وي درباره نحوه حمله ميگ‌ها به فرودگاه‌هاي ايران مي‌گويد: در نيمه شب 30 شهريور من در خواب حمله عراق به ايران را مشاهده كردم، در آن زمان مشاهده كردم كه تعدادي هواپيماهاي ناشناس به سمت ايران در حال پرواز است.

فرداي آن روز در حدود ساعت 12 ظهر در سالن ناهار خوري پايگاه خواب شب گذشته‌ام را براي خلبانان ديگر تعريف كردم، اما همكاران هر كدام يك نظري داشتند و به نوعي در رابطه با خواب من واكنش نشان دادند، در همين لحظه بود كه يكباره صداي انفجار مهيبي از باند پرواز پايگاه شنيده شد.

بلافاصله من به سمت اتاق پرواز رفتم و در اين اتاق با تلفن‌هاي ويژه «هاتلاين» با پايگاه‌هاي ديگر تماس گرفتم، متأسفانه با هر كدام از پايگاه‌هاي تهران، بوشهر و اصفهان كه تماس گرفتم هر كدام از حمله هوايي خبر مي‌داند.

«حملات روز اول جنگ حتي خلبانان و نيروهاي آماده نيروي هوايي را هم بهت زده كرد، هيچ فكرش را هم نمي‌كرديم كه عراق چنين حماقتي كند» امير سرتيپ خلبان بازنشسته ضرابي از خلبانان حاضر در زمان حمله سراسري عراق با بيان اين مطلب مي‌افزايد: انتظار حمله به صورت گسترده را نداشتيم.

بعد از حملات عراق در بعد از ظهر روز 31 شهريور به سرعت جلسه‌اي اضطراري در ستاد فرماندهي نيروي هوايي ارتش با رياست سرهنگ فكوري فرمانده وقت نيرو تشكيل مي‌شود و در اين جلسه فرماندهان تصميم مي‌گيرند كه پاسخي فوري به تجاوز جنگنده‌هاي عراقي با استفاده از اصل غافلگيري در دستور كار قرار گيرد.

سرهنگ فكوري در اين جلسه مي‌گويد: من به عنوان فرمانده نيروي هوايي كاري ندارم كه پيروز مي‌شويم و يا نه، ما بايد به تكليف خود عمل كنيم و آنچه كه در توان داريم براي دفاع از كشور به كار بريم.

پاسخ قاطع با اجراي عمليات موسوم «انتقام»

طبق توجيهات عملياتي دو گروه پروازي البرز و آلفا رد از اين دو پايگاه اجراي عمليات را عهده دار باشند، هدف اين عمليات نابودي كامل دو پايگاه مهم كوت و شعيبيه در عراق بود.

«انتقام» اين‌گونه طرح ريزي شده بود كه در مرحله اول گروه پروازي البرز با 4 فروند جنگنده f4 معروف به فانتوم از پايگاه شكاري بوشهر به پرواز درمي آمدند و پايگاه هوايي شعيبيه در جنوب عراق را بمباران مي‌كرد.

هدايت كننده اين دسته پروازي خلبان جه


انتقام در 90 دقيقه!

26 شهريور 1392-09:54:56

منبع: سايت تبيان

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

افتتاح اولين دوره  ي مجلس شوراي اسلامي


همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

كسر خدمت
اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

فرآيند انجام پروژه‌ تحقيقاتي به عنوان بخشي از خدمت سربازي

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره