كاربر ميهمان چهارشنبه، 27 تير 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 مروري بر كاركرد بخشي از يگان‌ها و تخصص‌هاي موجود در جبهه‌هاي جنگ/ شيرهاي گمنام مرز‌هاي شجاعت را درمي‌نورديدند

فاصله گرفتن از سال‌هاي دفاع مقدس، برخي از مفاهيمي را كه آن روزها در جبهه‌هاي جنگ نام آشناي تمامي رزمندگان بودند، به دست فراموشي مي‌سپارد.

27 شهريور 1392-10:10:32


مروري بر كاركرد بخشي از يگان‌ها و تخصص‌هاي موجود در جبهه‌هاي جنگ/ شيرهاي گمنام مرز‌هاي شجاعت را درمي‌نورديدند
27 شهريور 1392-10:10:32
منبع: جوان آنلاين
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

آداب و رسوم ميان رزمندگان، فرهنگ جبهه‌ها، سمت‌ها و تخصص‌ها و يگان‌هايي كه برحسب نياز جنگ ايجاد مي‌شدند، ‌از جمله همين موارد هستند. در هفته‌هاي پيش سعي كرديم تا بخشي از آداب و رسوم جبهه‌ها را بازتعريف كنيم. اينك درگفت‌وگو با تعدادي از رزمندگان دوران دفاع مقدس، به سه تخصص نام آشناي جنگ، يعني «آرپي‌جي‌زن»، «تخريبچي» و «واحد اطلاعات و شناسايي» مي‌پردازيم.

آرپي‌جي‌زن حزب‌الله

به دليل قدرت زرهي برتر ارتش بعث يكي از تخصص‌هايي كه رفته‌رفته در ميان يگان‌هاي پياده جا افتاد و حتي از شهرت خاصي نيز برخوردار شد، آرپي‌جي‌زن بود. ماشين‌هاي زرهي عراق همواره از سوي شوروي سابق تامين مي‌شد و حتي t72 به عنوان يكي از جديدترين و پيشرفته‌ترين تانك‌هاي وقت جهان از سوي روسيه در اختيار بعثي‌ها قرار گرفته بود. اين سخن كه زمين‌هاي تحت تسلط ما تا خطوط خاكريزي‌مان است از آنجا ناشي مي‌شد كه همواره قدرت زرهي دشمن با استفاده از برتري خود مي‌توانست فراتر از خطوط خودش حركت كرده و سعي كند به خاكريزهاي ما برسد. به اين ترتيب موشك اندازهاي ضد تانك به جهت مقابله با قدرت زرهي ارتش بعث از اهميت ويژه‌اي برخوردار شدند. رجب اميري از نظاميان ارتشي بازنشسته دراين خصوص مي‌گويد: صرف‌ نظر از آرپي‌جي ما موشك‌اندازهاي متعددي داشتيم. مثل تاو، ‌سهند، ماليوتكا و... اما هر كدام از اينها با وجود برتري‌هاي آماري نسبت به آرپي‌جي، از ضعف‌هايي رنج مي‌بردند. به عنوان مثال تاو اندكي بيش از يكهزار متر برد داشت. در برابر آرپي‌جي كه تنها 400 متر برد داشت. ولي تاو امريكايي بود و با قطع رابطه ما با ايالات متحده، ‌موشك‌هاي تاو به سختي گير مي‌آمدند، گران بودند و صرفه چنداني نداشتند. يا موشك انداز سهند كه حساس به گرما و دود بود اگر نمي‌توانست هدف خود را پيدا كند گمراه مي‌شد. حتي يك بار حين آموزش اين موشك به جاي آنكه به هدف اصابت كند به سمت آشپزخانه رفته بود! اين رزمنده دوران دفاع مقدس در ادامه مي‌گويد: ما با مهندسي معكوس توانسته بوديم هم قبضه و هم موشك آرپي‌جي را بسازيم. بنابر اين تعداد زيادي از آنها را در اختيار داشتيم. لذا آرپي‌جي به جهت وفور و البته فوايدي چون سبكي و قابل حمل بودن توسط نفرات پياده، از محبوبيت خاصي بين رزمنده‌ها برخوردار شدند. يك نفر پياده مي‌توانست با حمل يك آرپي‌جي خود را به نزديكي تانك‌ها برساند و هوشمندانه هدف را نابود سازد. موشك اين نوع سلاح از 200 يا 300 متري مفيد عمل مي‌كرد و مي‌توانست حدود 50 سانت هم در زره تانك‌ها فرو برود و همان جا منفجر شود. با گسترش سازمان رزم سپاه در طول دوران دفاع مقدس نيز يكي از آسان‌ترين موشك‌هاي ضد تانكي كه رزمندگان بسيجي مي‌توانستند با آن انس گرفته و از آن بهره ببرند آرپي‌جي بود. حتي به دليل سهولت كاربرد و تبحري كه فرد با اندكي استفاده مي‌توانست نسبت به آرپي‌جي به دست آورد، با وجودي كه موشك انداز ماليوتكا از سوي فرماندهي وقت در اختيار لشكرها قرار مي‌گرفت، اما به جز لشكر 27 محمد رسول الله(ص) كه به هرشكل فلسلفه استفاده از ماليوتكا در آن خوب جا افتاده بود، ‌اغلب لشكرها ترجيح مي‌دادند از همان موشك انداز آرپي‌جي استفاده كنند. محسن رضايي فرمانده سابق سپاه در اين خصوص مي‌گويد: خود حاج همت (فرمانده شهيد لشكر 27) خيلي خوب از ماليوتكا استفاده مي‌كرد. او اولين فرمانده عملياتي بود كه استفاده از ماليوتكا را توصيه مي‌كرد. من خيلي تعجب مي‌كردم. وقتي بيشتر فرماندهان مي‌گفتند: ما نمي‌توانيم از اينها استفاده كنيم. به هر روي آرپي‌جي و آرپي‌جي‌زن نام آشناي رزمندگان در دوران دفاع مقدس شد. تا جايي كه كاربران اينگونه از موشك‌اندازها در ادبيات و شعارهاي جنگ نيز راه يافتند. شعار: «ماشاءالله حزب الله، آرپي‌جي زن حزب‌الله» يكي از همين موارد است.

‌تخريبچي يا سرباز الهي

«هر نيروي تخريبچي مي‌داند كه كار با مين‌ها و مهمات انفجاري چه سختي‌هايي دارد. اما در هر حال بعد از هر سختي، سختي بالاتري وجود دارد.» حاج مجيد مطيعيان به عنوان يك نيروي تخريبچي در دوران دفاع مقدس با گفتن اين جملات صحبت‌هاي خود در خصوص واحد تخريب را آغاز مي‌كند. در واقع پس از فتح خرمشهر و فرو رفتن قواي دشمن در لاك دفاعي، ارتش بعث سعي مي‌كند تا با ايجاد ميادين مين در كنار ساير موانع و همچنين سنگرهاي بتني، مقابل امواج انساني نيروهاي نظامي كشورمان را بگيرد. اينجاست كه نقش تخريبچي‌ها به عنوان نيروهايي كه آموزش‌هاي لازم براي باز كردن معابر را ديده بودند، پررنگ مي‌شود. مطيعيان در خصوص نقش واحد تخريب در جنگ تحميلي مي‌گويد: دشمن ادعا مي‌كرد جنگ ايران و عراق نبرد تن و تاكتيك است. به همين خاطر ميادين مين را براي كند كردن امواج انساني نيروهاي ما ايجاد


مروري بر كاركرد بخشي از يگان‌ها و تخصص‌هاي موجود در جبهه‌هاي جنگ/ شيرهاي گمنام مرز‌هاي شجاعت را درمي‌نورديدند

27 شهريور 1392-10:10:32

منبع: جوان آنلاين

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

پذيرش قطعنامه 598 شوراي امنيت سازمان ملل متحد از سوي جمهوري اسلامي ايران


همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

كسر خدمت
اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

فرآيند انجام پروژه‌ تحقيقاتي به عنوان بخشي از خدمت سربازي

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره