كاربر ميهمان سه‌شنبه، 22 آبان 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 



ترور خلبان ايراني بهانه بعثي‌ها براي مخفي كردن او

هيجان اتفاقي كه افتاده بود آنچنان روي من اثر گذاشت كه ۳۶ ساعت از خوشحالي خوابم نمي‌برد. ۲ روز به علت عدم تمركز، برنامه‌هاي روزانه‌ام به هم خورد. كم كم همه چيز به روال خودش برگشت و در روزهاي آينده وقتي را هم در برنامه روزانه‌ام براي خواندن نامه‌ها و ديدن عكس‌ها در نظر گرفتم.

15 دي 1392-09:57:16


ترور خلبان ايراني بهانه بعثي‌ها براي مخفي كردن او
15 دي 1392-09:57:16
منبع: جوان آنلاين
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

امير آزاده شهيد سرلشكر حسين لشگري خلبان نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران بود كه پس از 18 سال (6410 روز) اسارت در زندان‌هاي رژيم بعث عراق، در فروردين 1377 به ايران بازگشت.

نام كتاب خاطرات اين شهيد بزرگوار، 6410 است.

او داراي درجهٔ جانبازي 70 درصد بود و در طول جنگ تحميلي تا پيش از اسارت توانست در 12 عمليات هوايي شركت كند. او از سوي مقام معظم رهبري به لقب سيد الاسراء مفتخر شد.

آزاده سرافراز حسين لشگري با موافقت فرمانده معظم كل قوا در تاريخ 27 بهمن 1378 به درجه سرلشكري ارتقا يافت.

رهبر معظم انقلاب اسلامي در مراسم تجليل از امير آزاده سرلشكر حسين لشگري فرمودند: لحظه به لحظه رنج‌ها و صبرهاي شما پيش خداي متعال ثبت و محفوظ است و پروردگار مهربان اين اعمال و حسنات را در روز قيامت كه انسان از هميشه نيازمندتر است به شما بازخواهد گردانيد... آزادگان، سربازان فداكار اسلام و انقلاب و رمز پايداري ملت ايران هستند.

براي گراميداشت مقام والاي امير مقاوم و آزاده لشكر اسلام، زندگي‌نامه و خاطرات اين شهيد بزرگوار را منتشر كند؛ قسمت پنجاه و يكم اين خاطرات به شرح ذيل است:

شروع كردم به خواندن نامه‌ها. يكي از علي بود و يكي از همسرم. نامه‌ها را كه خواندم از شوق مي‌خواستم گريه كنم ولي لازم بود جلوي مارك خودم را نگه دارم.

مارك با ديدن عكس‌ها گفت: اين پسر تو است؟ گفتم: بله. او دانش آموز سال سوم تجربي است و اين هم مادرش است. مارك گفت: جوان خوبي است و مثل خودت قد بلند.

در مورد همسرم با افتخار به مارك گفتم: او ۱۶ سال به خاطر من صبر كرده و انتظار بازگشت مرا مي‌كشد. مارك خيلي تعجب كرده بود كه زن جواني با اين سن و سال پس از ۱۶ سال كه كاملاً از همسرش بي‌خبر بوده و از زنده و مرده بودن او هيچ خبري نداشته تا به حال صبر كند.

مارك او را تحسين كرده و بر او آفرين گفت. مارك دو برگ نامه داد كه مجدداً جواب نامه‌هاي همسر و پسرم را نوشتم و از آن‌ها خواستم از مادر و پدر و برادر و خواهر‌هايم برايم بنويسند. مارك پرسيد: عكسي از دوران اسارتت داري تا براي خانواده‌ات بفرستم؟ گفتم: نه اين‌ها مي‌گويند ممنوع است و نبايد كسي تو را ببيند.

من موقعيت را مناسب ديدم و در مورد كيفيت غذا در زندان و حوله به سركشيدن در موقع رفت و آمد و همچنين شكنجه زندانيان در راهرو كه باعث متشنج شدن اعصابم مي‌شد براي مارك توضيح دادم. مارك از من خواست در را باز كنم تا سرهنگ ثابت و ابوفرح داخل شوند.

مارك ابتدا نامه‌هاي مرا به دست ثابت داد و او پس از مطالعه مجدد به مارك پس داد. مارك پرسيد: چرا از حسين عكسي نمي‌گيريد كه براي خانواده‌اش بفرستد؟ ثابت قول داد در اولين فرصت اين كار را انجام دهد. مارك به ثابت گفت: وضعيت غذايي حسين خوب نيست و بايد فكري براي او بكند.

ثابت رو به ابوفرح كرد و پرسيد: وضع غذا چگونه است؟ ابوفرح تمام واقعيت را در مورد غذاي بد زندان گفت. ثابت از ابوفرح خواست سعي كند مقداري پول اضافه در كنار مواد غذايي براي ابوعلي خرج كند و از چيزهايي كه لازم دارد از بيرون برايش تهيه كند.

ابوفرح گفت: بايد از طريق مدير زندان به دفتر رياست جمهوري و صدام حسين گزارش كنيم، اگر موافقت كردند حتماً اين كار را مي‌كنم.

مارك در مورد حوله به سركشيدن من به ثابت گفت: تا زماني حسين مخفيانه زنداني بود، اين حوله به سركشيدنش قابل توجيه بود ولي حالا كه او توسط نماينده صليب سرخ جهاني نام نويسي شده و با خانواده‌اش نامه نگاري مي‌كند ديگر اين كار دليلي ندارد تا شما بخواهيد او را مخفي كنيد. اين موضوع لطمه به روحيه حسين مي‌زند و تحمل اسارت برايش مشكل خواهد شد.

ثابت رو كرد به ابوفرح و گفت: ديگر ابوعلي را وادار نكنيد روي خودش را بپوشاند. ابوفرح طفره رفت و مقداري دليل آورد، گفت: ممكن است بقيه زندانيان ابوعلي را ببينند و يا او زنداني‌ها را ببيند و يا نگهبان‌هاي ما او را شناسايي كنند و از طريق سازمان‌هاي جاسوسي به ايران خبر دهند و آن‌ها گروه وي‍ژه بفرستند و ابوعلي را ترور كنند.

ثابت گفت: ابوعلي اسير است و با مقررات زندان شما فرق دارد. ثانياً سفارش شده صدام حسين است. ابوفرح اجازه خواست اين موضوع را با مدير زندان در ميان بگذارد و نتيجه را بعداً اعلام كند.

در پايان صحبت‌ها موضوع داشتن قلم و كاغذ را مطرح كردم كه پس از اين در سلول وقت بيشتري براي نوشتن جواب نامه‌ها داشته باشم. ثابت از ابوفرح خواست برايم كاغذ و خودكار تهيه كند. با جواب مثبت ثابت، مارك بلافاصله دو عدد خودكار خارجي و ۱۰۰برگ فرم صليب نامه صليب سرخ را در اختيار من گذاشت. همه با هم خداحافظي كرديم.

من و ابوفرح با‌‌‌ همان ماشين‌هايي كه آمده بوديم از‌


ترور خلبان ايراني بهانه بعثي‌ها براي مخفي كردن او

15 دي 1392-09:57:16

منبع: جوان آنلاين

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره