كاربر ميهمان چهارشنبه، 27 تير 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 به ياد فرمانده دلاور نفت‌شهر و سومار؛ منوچهر عباسيعشق آتشين شهيد منوچهر عباسي به نفت‌شهر

در دوران دفاع مقدس، تمام نيروهايي كه در جبهه‌ها بودند و حتي كساني كه در جبهه نبودند، احساس عاطفي را نسبت به جاي جاي وطن اسلامي‌مان داشتند، اما نمونه‌‌اي از عشق به سرزمين مادري در نفت‌شهر را در هيچ‌جا و هيچ‌گاه نديده و نشنيده‌ام؛ عشق آتشين و رازآلود شهيد منوچهر عباسي به نفت‌شهر از اين موارد است.

30 دي 1392-09:36:18


به ياد فرمانده دلاور نفت‌شهر و سومار؛ منوچهر عباسيعشق آتشين شهيد منوچهر عباسي به نفت‌شهر
30 دي 1392-09:36:18
منبع: خبرگزاري ايكنا
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس؛ خاك مادري يا سرزمين مادري عبارت زيبا و پر احساسي است كه اكثر مردم جهان به ويژه ميهن‌پرستان براي هر ذره و گوشه از خاك وطنشان به كار مي‌برند، ما ايراني‌ها نيز همين عبارت را براي وطن عزيزمان به كار مي‌بريم، به خصوص وقتي كه تمامّيت ارضي آن را در نظر داشته باشيم و در حال دفاع از آن باشيم.

اگر چه اكثريت رزمندگاني كه در نفت‌شهر و بقيه شهرهاي مناطق جنگي بوده‌اند، اهل آن شهرها نبودند، اما نسبت به تمام خاك ايران عزيز چنين حسي داشتند و طبيعي بود كه ما هم همين حس را نسبت به شهر مظلوم و غريب و زرخيز نفت‌شهر داشته باشيم، اما عشق، شور و احساسات شهيد منوچهر عباسي نسبت به اين خاك از نوع و جنس ديگري بود.

هيچ كدام از ما دل‌مان نمي‌خواست اين شهر سقوط كند، اما تلاش، فعاليت‌ و سوز و گداز شهيد عباسي براي جلوگيري از سقوط نفت‌شهر به مراتب از شور و تلاش تمام مدافعان بي‌دفاع نفت‌شهر برتر و والاتر و آشكارتر بود؛ بدون شك همه‌ ما در غم از دست دادن نفت شهر مي‌سوختيم و مي‌ساختيم، اما سوز و گداز منوچهر از جنس آتشفشان بود و ما راز اين جاذبه غريب را نمي‌دانستيم.

بعد از سقوط نفت‌شهر تلاش او براي شكست دادن متجاوزين بعثي و آزادسازي اين شهر از همه بيشتر بود؛ اگر چه او هم مثل تمام ما، سراسر ايران به ويژه تمام مناطق جنگي را خاك مادري خود مي‌دانست و شديداً به گوشه گوشه‌ آن عشق مي‌ورزيد، اما يك احساس آتشين و پاك نسبت به نفت‌شهر داشت كه حيرت‌انگيز و تعجب‌آور و تحسين‌برانگيز بود.

وي مانند پهلواني كه در محاصره دشمن بخواهد از مادر خود دفاع كند، در تلاش بود؛ عشق او به نفت‌شهر و دفاع جانانه‌ او از اين شهر چنين حالتي داشت، حالتي كه سرمشق تمام ايثارگران بود و براي همه الگو محسوب مي‌شد و علاوه بر الگو بودن يك راز بزرگ نيز به حساب مي‌آمد.

محمدحسين صادقي، همرزم شهيد منوچهر عباسي از آشنائي كوتاه و عميق با سردار اسطوره‌اي و خستگي‌ناپذير غرب، شهيد منوچهر عباسي مي‌گويد؛ «آشنائي كه از اول مرداد 59 يعني دو ماه قبل از شروع رسمي جنگ تحميلي در نفت‌شهر شروع و در شب بيستم دي‌ماه همان سال، يعني شبي كه پيكر غرق به خون شهيد عباسي را در پشت تنگ حاجيان گيلانغرب ديدم تمام شد، اما هميشه حديث عشق و سوز و گداز و ايثارش را نيز از زبان تمام مسئولان جبهه‌هاي غرب و مردم و رزمندگان اسلام شنيده بود.

وي در اين باره گفت: پيوسته از خود مي‌پرسيدم كه چرا اين برادر پاسدار اين قدر نسبت به نفت‌شهر شور، جوش، خروش و تكاپو دارد؟ آيا به اين خاطر است كه فرمانده سپاه نفت‌شهر است؟ آيا بخاطر بومي بودن اوست؟ آيا او ذاتاً و فطرتاً چنين شخصيتي دارد؟ و آياهاي ديگري كه قبل و بعد از شهادتش براي من مطرح بودند و هميشه سربسته و بي‌پاسخ مانده بودند تا 33 سال بعد…

صادقي اظهار كرد: چند وقت پيش، آشنائي ناشناس زنگ زد و پس از سلام و عليكي گرم خودش را معرفي كرد. برادر شهيد منوچهر عباسي بود، تورج مي‌خواست به‌ خاطر مطالبي كه در يكي از سايت‌ها درباره منوچهر نوشته‌ بودم، تشكر كنند؛ بينهايت خوشحال شدم و خدا را شكر كردم كه مطلبم را به دست اهلش رسانده و ارتباطم را با خانواده محترم اين شهيد برقرار كرده است.

اين همرزم شهيد عنوان كرد: بعد از چندين دقيقه صحبت و خوش و بش، هنگام خداحافظي، درباره خانواده و والدين شهيد عباسي پرسيدم، تورج گفت: منوچهر ازدواج نكرده بود و مزارش در گلزار شهداي اسلام آباد غرب است، پدر و مادرم نيز از دنيا رفته‌اند، پدرم در سال 82 به همراه يكي از خواهرانم در تصادف كشته شدند كه مزار آنها هم در اسلام آباد است، اما مزار مادرم كه چند سال قبل از جنگ از دنيا رفت در نفت شهر است و…

وي تصريح كرد: با شنيدن اين حرف تمام سلول‌هايم آتش گرفت، يك باره تمام خاطرات، شور، شوق و جوش و خروش شهيد منوچهر عباسي برايم زنده شد و رازي كه 33 سال مرا به خود مشغول كرده بود، مثل يك آتشفشان خفته در وجودم شعله‌ور شد و تا اعماق وجودم را سوزاند و معناي واقعي خاك مادري و عشق به آن و دفاع از آن را برايم ترجمه كرد.

اين رزمنده بيان كرد: اگرچه مفهوم خاك مادري براي تمام رزمندگان دفاع مقدس، مفهومي آشنا، ملموس و محسوس است، اما منوچهر و منوچهرها را بايد تجسم عيني عشق به خاك مادري دانست و نام و يادشان را بر تارك تاريخ، هنر و ادبيات پايداري ايران زمين حك كرد.

محمد حسين صادقي مي‌گويد: «اگرچه روزي كه براي آخرين بار با چشماني اشكبار و پيكري خسته و غروري شكسته با نفت‌شهر ويران و اشغال شده وداع مي‌كردم، تنها بودم و از بقيه همسنگرانم نيز خبري نداشتم، اما يقين دارم كه هيچ كس به اندازه شهيد منوچهر عباسي در آن غروب خونين اشك نريخته بود.

اينك نيز دلم پرپر مي‌


به ياد فرمانده دلاور نفت‌شهر و سومار؛ منوچهر عباسيعشق آتشين شهيد منوچهر عباسي به نفت‌شهر

30 دي 1392-09:36:18

منبع: خبرگزاري ايكنا

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

پذيرش قطعنامه 598 شوراي امنيت سازمان ملل متحد از سوي جمهوري اسلامي ايران


همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

كسر خدمت
اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

فرآيند انجام پروژه‌ تحقيقاتي به عنوان بخشي از خدمت سربازي

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره