كاربر ميهمان شنبه، 13 آذر 1400
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

گزارش تصویری/گالری

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکدۀ امنیت داخلی (امنیتی غیرمسلحانه)

● پژوهشکدۀ جنگ‌های نامنظم و توسعۀ پدافند داخلی (امنیتی مسلحانه)

● پژوهشکدۀ جبهۀ مقاومت

● پژوهشکدۀ دفاع مقدس

● مرکز دایرة‌المعارف دفاعی و امنیتی انقلاب اسلامی

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 ارتفاعات صخره اي لك لك سردشت - نشانگاه مردان بي نشان

سپيده دم يكي از روزهاي مردادماه سال ۱۳۶۶ هنگامي كه يكي از تيم هاي عملياتي گردان نوهد لشكر ۲۳ از مأموريت برون مرزي به سمت پايگاه هاي خود در نوار مرزي منطقه سردشت بازمي گشت، مورد كمين و تهاجم نيروهايي از دشمن قرار گرفت كه شب قبل با استفاده از تاريكي شب و خالي بودن ارتفاعات صخره اي لك لك از نيروي خودي روي آن مستقر شده بودند

24 بهمن 1392-11:20:02


ارتفاعات صخره اي لك لك سردشت - نشانگاه مردان بي نشان
24 بهمن 1392-11:20:02
منبع: سايت راسخون
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

به گزارش خبرگزاري پژوهشكاه علوم و معارف دفاع مقدس، با استفاده از اختفا و پوشش مناسب تسلط كاملي را از لحاظ ديد و تير بر مناطق و محورهاي پدافندي و راه هاي تداركاتي تيپ هاي لشكر ۲۳ نوهد به وجود آورده بودند.

استقرار ديده بانان عراقي در ارتفاعات سيركوب، بر منطقه آتش هاي پرحجمي را روانه مناطق عمومي و تداركاتي لشكر مي كرد. در اين كمين تعدادي از تيم ۹ نفره نوهد شهيد و اسير و فقط يك نفر توانسته بود از كشتارگاه كمين دشمن بگريزد و با استفاده از عوارض زمين خود را به جاده تداركاتي لشكر برساند.

شب قبل از اين حادثه من فرماندهي يكي از واحدهاي ضربت لشكر را براي مأموريت كمين در يكي از معابر نفوذي مرزي به نام منطقه تپه اطروقي سردشت به عهده داشتم. در اين مأموريت پس از سپري كردن شب سرد طولاني طاقت فرسا، در داخل خاك دشمن بدون اين كه درگيري پيش آيد قبل از سپيده دم محل اجراي مأموريت را ترك و در محل استقرار گردان در اطراف روستاي كاني رش مشغول استراحت شديم.

سپس دو دسته رزمي از سربازان ورزيده و دوره ديده يكي به فرماندهي من و ديگري به فرماندهي ستوان ابراهيم خاني پس از بدرقه دعا و صلوات ساير همرزمان عازم انجام مأموريت رزمي شديم، بلافاصله در گردان از روي نقشه توجيه اطلاعاتي لازم به عمل آمد. كليه نفرات سوار بر خودروها شدند و با توجه آشنايي كامل به سمت منطقه درگيري عزيمت كرديم.

به دليل اجراي حجم آتش شديد عراق، خودروها را بسيار بااحتياط حركت مي داديم و در چند جا مجبور شديم از خودروها پياده و مسير را به صورت افت و خيز برويم. منطقه زير شديدترين گلوله باران دشمن به جهنمي از آتش تبديل شده بود. با تاكتيك جنگ در كوهستان عبور از موانع سخت نفرات را از لابه لاي شيارها و در پناه تخته سنگ به صورت ديده يا پيشروي به سوي قله حركت داديم. ارتفاع بسيار تيز و بلند صخره اي و حركت نفسگير و طاقت فرسا بود. سعي مي كرديم در اين گونه عمليات ها تا آنجايي كه مقدور است قدرت و نيروي سربازان به يك باره به هدر نرود تا براي مقاومت و رويارويي اصلي با دشمن توان لازم و كافي را داشته باشند.

پس از حركت تاكتيكي همراه با خيزش فراوان به يال قله و به حدود ۵۰ متري دشمن رسيديم. در اينجا مقداري از حجم آتش هاي توپخانه دشمن به دليل نزديكي ما به نيروهاي دشمن كاسته شده بود، ولي توپخانه همچنان عقبه و راه هاي تداركاتي محور را بشدت مي كوبيد. در همين حين يكي از سربازان به نام ميرحسيني در حال خيز و تعويض سنگر از پناهگاه قبلي به محل جديد بسيار دستپاچه و هراسان شده بود و يكباره سر او را با سلاح دوربين دار قناسه نشانه گرفتند و زدند.

او پس از چند بار معلق زدن از ارتفاع به قعر دره درغلتيد، بلافاصله پس از آن درگيري طرفين شروع و مواضع همديگر را زير آتش شديد گرفتيم.

درخواست آتش توپخانه بر روي يال و پشت ارتفاعات شد و نيروها به هر زحمتي بود به صورت سينه خيز به بالاي قله رسيدند، اگرچه دشمن در موضع برتر و مشرف بر منطقه داراي ابتكار عمل بود ولي بالاخره تلاش و همت رزمندگان به ثمر نشست و هر دو دسته با هدايت الطاف الهي به روي قله رسيدند و دشمن در حال عقب روي و فرار بود. توپخانه عراق با شدت بيشتري تمام مواضع تصرفي قبلي را مي كوبيد. پس از نزديك به ۵ ساعت عمليات شديد و مبادله آتش تا تصرف هدف لحظه هاي بسيار سخت و دلهره آوري و در عين حال زيبا و با معنويت از ايثار و گذشت و فداكاري گمنامان بي نام و نشان بود.

پس از به هم رسيدن دو دسته روي هدف پاكسازي سنگرهاي دشمن در حال فرار را تعقيب كرديم، شدت آتش هاي دوربرد عراق روي قله به قدري پرحجم و انبوه بود كه روي قله به جهنمي از آتش مبدل شده بود. در همين لحظه حساس گلوله يكي از توپ هاي دشمن به جايي اثبات كرد كه ستوان خاني و همراهان او در حال تعقيب دشمن بودند. انفجار آتش و خاك بلند شد و ديگر كسي از روي زمين برنخاست.

پس از لحظه اي توجه ما را برانگيخت، به سرعت خود را به محل و به بالين دوستان رساندم و ديدم ستوان خاني به همراه سه نفر ديگر در اثر اصابت تركش در حال جان داد هستند، تركش به گونه اي اصابت كرده بود كه بخشي از شكم متلاشي شده بود. در همان حال سرش را بغل كرده و به روي زانو گذاشتم، در واپسين لحظه ها يا حسين گويان از من طلب آب كرد، با دستمال خيس از قمقمه چندين بار لبانش را تر كردم نام سيدالشهدا را آنقدر تكرار كرد تا اين كه به فيض عظيم شهادت كه پاداش مجاهدان در نزد حق است نايل شد.

ادامه اجراي مأموريت و پاكسازي ارتفاعات را با باقيمانده سربازان با انگيزه ايمان مصمم به راه و آرمان شهدا ادامه داديم و قله را از لوث وجود دشمن و اشرار پاك كرديم.


ارتفاعات صخره اي لك لك سردشت - نشانگاه مردان بي نشان

24 بهمن 1392-11:20:02

منبع: سايت راسخون

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
افتتاحيه -سخنراني سرلشکر باقري -سخنراني دکترظريف -سخنراني سردار قاآني -سخنراني سردار اشتري -سخنراني حجه الاسلام رئيسي تجليل از برگزيدگان-
فراخوان
همايش بين المللي مطالبات حقوقي - بين‌المللي دفاع مقدس

همايش بين المللي مطالبات حقوقي - بين‌المللي دفاع مقدس

اين همايش قصد دارد به عملكرد سازمان‌هاي بين المللي در رابطه با حمله عراق به ج.ا.ايران و حمايت كشورهاي آمريكا، آلمان، انگليس، فرانسه و نيز گروهك هاي معاند و ضد انقلاب از صدام و رژيم بعث عراق، بپردازد؛

نمايش ...

فصلنامه
فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه‌ي علمي- ترويجي مطالعات دفاع مقدس، مقالات علمي اساتيد و پژوهشگران گرامي را در حوزه‌هاي ذيل مورد‌پذيرش قرار مي‌دهد.

نمايش ...

بيانيه گام دوم انقلاب
گام دوم انقلاب

گام دوم انقلاب

بيانيه‌ي گام دوم رهبرانقلاب به مناسب 40 سالگي انقلاب اسلامي

نمايش ...

فرآيند طرح‌هاي جايگزين و كسري خدمت مقدس سربازي
فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

متقاضيان استفاده از طرح جايگزين يا كسر خدمت پس از مطالعه شرايط زير ضمن رعايت تمامي شرايط اقدام نمايند.

نمايش ...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش ...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است. http://dsrc.ir

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره