كاربر ميهمان چهارشنبه، 21 آذر 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 روز ارتش و نيروي زميني

رژيم ستمشاهي، در واقع حكومتي نظامي بود كه در آن، نيروي مسلح همه كاره مملكت به شمار مي‏آمدند. سران مملكتي نيز معمولا از بين اميران ارتش انتخاب مي‏شدند و خود شاه نيز بالاترين مقام نظامي مملكت را برعهده داشت.

28 فروردين 1393-09:48:20


روز ارتش و نيروي زميني
28 فروردين 1393-09:48:20
منبع: سايت حوزه
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس،

ارتش در رژيم گذشته

رژيم ستمشاهي، در واقع حكومتي نظامي بود كه در آن، نيروي مسلح همه كاره مملكت به شمار مي‏آمدند. سران مملكتي نيز معمولا از بين اميران ارتش انتخاب مي‏شدند و خود شاه نيز بالاترين مقام نظامي مملكت را برعهده داشت. مستشاران نظامي، سلطه كاملي بر ارتش داشتند و بدون وجود آنها هيچ كاري انجام نمي‏شد. افسران، درجه داران و سربازان تحت تعليم و تربيت نظامي قرار مي‏گرفتند تا در خدمت سردمداران رژيم باشند. البته شاه به اين مطلب توجه نداشت كه به دليل رشته‏هاي ناگسستني فرهنگي، خانوادگي و مذهبي، اين ارتش بيشتر از نظام، با جامعه پيوند خورده و بدنه آن، همان بدنه جامعه است و در روزهاي حساس، به او پشت خواهد كرد.

ارتش اسلامي

با شروع نهضت انقلابي مردم ايران، رژيم گذشته كه بر استواري ارتش تربيت يافته بسيار اعتماد داشت، معقتد بود با وجود چنين ارتشي، پيروزي انقلاب بعيد است. البته بدنه اين ارتش، از آحاد جامعه‏اي تشكيل شده بود كه با فهم و درك بالاي خود، رأي به سقوط نظام پوسيده شاهنشاهي داده و جمهوري اسلامي را خواستار بودند. از اين رو، برخورد ارتش با مردم انقلابي، برخوردي همراه گرايانه و غيرمنتظره براي مردم بود. در واقع اين نوع برخورد ارتش و همراه شدن با جريان انقلاب، جريان شكل‏گيري و پيروزي انقلاب را سرعت بخشيد و بزرگ‏ترين مانع بر سر راه را از ميان برداشت. ارتش به طور كلي و به ويژه نيروي زميني با توجه به بافت مردمي خود و حس وطن‏پرستي و بر اساس هدايت هوشمندانه امام خميني رحمه‏الله به رفتار خشونت‏آميز نپرداخت و سبب پيروزي سريع انقلاب شد.

ارتش پيروز

پس از پيروزي انقلاب اسلامي، امام خميني رحمه‏الله با وسعت نظري كه داشت، نظر تاريخي خود را در ارتش اعلام كرد و با صدور اعلاميه‏اي تاريخي، مشروعيت ارتش را تأييد و اعلام داشت كه ارتش مورد حمايت رهبر بوده و ارتشي اسلامي و متعلق به مردم ايران است. با اين عمل، روح تازه‏اي در كالبد ارتش دميده شد. نيروهاي ارتشي نيز در 29 فروردين 1358 در خيابان‏هاي سراسر كشور رژه رفتند. و پيوستگي خود را با ملت و رهبر كبير انقلاب اسلامي، امام خميني رحمه‏الله اعلام داشتند.

ارتش و دفاع مقدس

با شروع جنگ تحميلي در 31 شهريور ماه 1359، نيروي ارتش جمهوري اسلامي ايران به سرعت به نواحي مرزي جنوب اعزام شدند و امكانات و تجهيزات خود را در آن نواحي به كار گرفتند و دلاورانه به مقابله با نيروهاي متجاوز شتافتند. مقاومت و دفاع غيورمردان ارتش و ايستادگي نيروهاي نوپاي سپاه و بسيج كه به فرمان تاريخي امام خميني رحمه‏الله شكل گرفته بود، سبب شد كه نه تنها سوداي فتح سه روزه كشور به دست صداميان به يأس بدل شود، بلكه با گذشت چندماه از آغاز جنگ، بعثي‏ها در موضع انفعالي قرار گرفتند. آنها با توسل به حربه‏هاي سياسي، خواهان نشستن بر سر ميز مذاكره و گفتگو شدند؛ ولي دولت‏مردان ما با آگاهي از توان نيروي‏هاي مسلح، اعم از ارتش، سپاه و نيروهاي مردمي، گفت‏وگو براي صلح را به بازگشت نيروهاي بعثي به مرزهاي بين‏المللي مشروط كردند. در واقع اتكا بر توان رزمي نيروهاي مسلح بود كه قدرت چانه‏زني بر سر ميز مذاكره را از كشور متجاوز عراق مي‏گرفت.

خودكفايي، ضرورتي ديني و نظامي

ارتش و ديگر نيروهاي مسلح، براي انجام مأموريت‏ها و رسيدن به اهداف مورد نظر، نيازمند دست يافتن به خودكفايي‏اند. قرآن كريم نيز به مؤمنان مجاهد، دستور مي‏دهد: «در برابر دشمنان، آنچه توانايي داريد از نيرو و (همچنين) اسب‏هاي ورزيده (براي ميدان نبرد) آماده سازيد تا به وسيله آن، دشمن خدا و دشمن خويش را بترسانيد». در اين آيه، خداوند به مؤمنان مجاهد دستور مي‏دهد پيش از حمله نظامي دشمن، به حد كافي براي هجوم احتمالي دشمن آماده شوند و نيرو و ابزار جنگي تهيه كنند.

خودكفايي نظامي در كلام امام راحل رحمه‏الله

برپايه رهنمودهاي امام خميني رحمه‏الله ، خودكفايي نظامي، هدف گران‏سنگي است كه رسيدن به آن در پرتو فقر نظامي مقدور نخواهد بود. به عبارت ديگر، هنگامي كه همه نيازهاي قواي نظامي از خارج تأمين شود، هيچ‏گاه افراد به فكر خودكفايي نمي‏افتند و در نتيجه، براي برطرف ساختن نيازهاي خود نمي‏كوشند. امام خميني رحمه‏الله در اين‏باره فرموده است: «اگر افكار شما آزاد باشد و باورتان آمد كه ما مي‏توانيم صنعتمند و صنعت كار باشيم، خواهيم بود. اگر افكارتان و باورتان اين باشد كه ما مي‏توانيم مستقل باشيم و وابسته به غير نباشيم، خواهيم توانست».

ارتش و خودكفايي

پس از پيروزي انقلاب اسلامي و تصميم جمهوري اسلامي ايران در قطع وابستگي‏هاي سياسي، اقتصادي و نظامي به كشورهاي خارجي، همه مستشاران نظامي از كشور اخراج شدند و كاركنان نظامي كه تا پيش


روز ارتش و نيروي زميني

28 فروردين 1393-09:48:20

منبع: سايت حوزه

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره