كاربر ميهمان سه‌شنبه، 27 آذر 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 توانمندي هاي ارتش جمهوري اسلامي ايران

يست و نه فروردين مصادف با سالروز ارتش جمهوري اسلامي ايران و بزرگداشت حماسه آفريني هاي دلاورمردان نيروي زميني ارتش است.

28 فروردين 1393-10:00:46


توانمندي هاي ارتش جمهوري اسلامي ايران
28 فروردين 1393-10:00:46
منبع: روزنامه كيهان
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس، ب همزمان با به ثمر رسيدن انقلاب اسلامي، ارتش كه پيكره اصلي آن را جوانان برومند خانواده هاي مسلمان و اغلب مستضعف ايراني تشكيل مي داد به نداي رهبر انقلاب لبيك گفت و در نتيجه هم صدا و همراه با امت در براندازي نهايي رژيم ستمشاهي تلاش هاي خستگي ناپذيري را آغاز كرد به همين مناسبت از سوي امام امت روز بيست و نه فروردين به نام ارتش نامگذاري شد. اين روز فرخنده موهبتي است تا هر سال به ياد فداكاري ها و از خودگذشتگي هاي ارتش مظلوم جمهوري اسلامي ايران، تاريخ سرافرازي ايران اسلامي را مرور كنيم، آنچه در ذيل خواهد آمد، خلاصه اي از مهمترين اقدامات ارتش سرافراز ايران اسلامي از ابتداي تاسيس تاكنون است.

ارتش، انقلاب و تحولات پس از آن

پيوستن نيروهاي ارتشي به صف مردم انقلابي و رهبري نهضت اسلامي ايران، در پيروزي آن نقش اساسي و تعيين كننده داشت. نيروهاي مسلح در سايه رهنمودهاي داهيانه رهبر كبير انقلاب اسلامي امام خميني(ره) به معني وجودي خود پي بردند و همين امر منجر به پيوستن آنان به رهبري انقلاب و همگام شدن با مردم بود.

شاه كه در برابر مخالفت وسيع مردمي و تظاهرات و راهپيمايي هاي خياباني ديگر قادر نبود به سازمان هايي چون ساواك و شهرباني تكيه كند، به ناچار به ارتش روي آورد و آن را به خيابان ها كشاند تا در برابر مردم بايستند. اما روند انقلاب اسلامي، عكس آن را به اثبات رساند. هرچه از حضور نيروهاي ارتش در خيابان ها و تماس آنها با مردم انقلابي مي گذشت امكان كاربرد مؤثر آن عليه انقلاب و سركوب مردم كمتر مي شد. مهمترين عاملي كه در اين ميان موجب روي آوردن نظاميان به سوي انقلاب و انفعال نظام شاهي شد، راهبرد رهبري انقلاب اسلامي در ارتباط با ارتش بود.

امام خميني(ره) كه از آغاز كار. جدا كردن ارتش از شاه را به طور آگاهانه دنبال مي كردند، در تمامي پيام هاي خود از مردم مي خواستند كه به نيروهاي ارتش احترام بگذارند و به آنان اهانت نورزند و متقابلاً با تاكيد بر روح استقلال طلبي نظاميان و انتقاد بر وابستگي ارتش به بيگانگان احساسات و عواطف ديني و مردمي ارتشيان را از بالقوه به حالت بالفعل درآورد و از اين رو آنان به انقلاب پيوستند و از رهبري اسلامي تبعيت كردند.

گسستن از رژيم منفور ستم شاهي و پيوستن به اقيانوس ملت و بيعت با رهبر انقلاب به صورت هاي مختلف ابراز مي شد. فرار روزافزون سربازان از پادگان ها و پيوستن به مردم، استنكاف و خودداري از مقابله با مردم، خلق حماسه جاويد لويزان، سرپيچي از دستورات سرسپردگان شاه، همصدايي افسران و درجه داران جوان آن روز با مردم در راهپيمايي ها با لباس شخصي و نظامي، خنثي كردن كودتاي 21بهمن 58 و سرانجام همكاري در سقوط رژيم شاه در تاريخ 22 بهمن 57، از جمله اين اقدامات بود.

اگر روز 22 بهمن را روز سقوط رژيم ستم شاهي بناميم، بجاست از روز نوزدهم تا بيست و دوم را روزهاي پيوستگي كامل ارتش به انقلاب اسلامي نامگذاري كنيم. پس از پيروزي انقلاب گروه ها و احزاب مختلفي در كشور شروع به فعاليت كردند كه بسياري از آنها كه داراي افكار ماركسيستي و التقاطي بودند به بهانه هاي مختلف نيروهاي ارتش را كه به انقلاب پيوسته بودند، امپرياليستي و ضدخلقي ناميده و در شعارهاي خود، انحلال ارتش و ايجاد ارتش خلقي بي طبقه توحيدي را مطرح كردند، چرا كه پيوستن ارتش به نظام اسلامي را موجب عقيم ماندن نقشه هاي پليد خود مي دانستند. در اين ميان امام امت به عنوان بزرگترين و دلسوزترين حامي ارتش، پاي در ميدان نهادند و نقشه شوم دشمنان انقلاب را نقش بر آب كردند و طي پيامي تاريخي در 28 فروردين 1358به ضرورت حفظ ارتش و انسجام و يكپارچگي آن تكيه كردند.

بلافاصله پس از پيروزي انقلاب اسلامي قدرت هاي استعماري كوشش كردند كه به انحاي مختلف به انقلاب اسلامي ايران ضربه وارد كنند و آن را از حركت باز دارند. با توجه به اينكه در جريان انقلاب بسياري از پادگان ها و مراكز انتظامي خلع سلاح و تصرف شده بودند لذا سلاح و مهمات آنها به دست بعضي از افراد شرور افتاد كه بعدها سعي در ترور برخي از شخصيت هاي انقلابي بنمايند پس چند روز بطول انجاميد تا مسئولين انقلاب بتوانند به وضعيت مراكز نظامي و انتظامي سر و سامان دهند و افراد آن را گردهم آورند. بنابراين نقش بسياري از نيروهاي انقلابي ارتش را در ايجاد سازمان ها و ارگان هاي جديد انقلابي مانند كميته هاي انقلاب نبايد ناديده گرفت. پس از پيروزي انقلاب حراست و پاسداري بسياري از اماكن دولتي نظير ساختمان نخست وزيري و صدا و سيما تا چند ماه به عهده ارتش بود. در جريان همه پرسي نظام جمهوري اسلامي ايران در تاريخ 10 و 11 فروردين 1358 نيروهاي ارتش در حفظ نظم و امنيت به نيروهاي انتظامي كمك چشم گيري كردند تا بدانجا كه اين اتحاد و همبستگي بين ارتش،


توانمندي هاي ارتش جمهوري اسلامي ايران

28 فروردين 1393-10:00:46

منبع: روزنامه كيهان

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

شهادت آيت ا... دكترمحمد مفتح ودو پاسدار -روز وحدت حوزه ودانشگاه


همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره