كاربر ميهمان دوشنبه، 4 شهريور 1398
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 شهيد شيرودي و جنگ كردستان

خلبان شهيد علي اكبر شيرودي به محض اطلاع از شروع جنگ مسلحانه در كردستان، داوطلبانه به اين منطقه شتافت.

9 ارديبهشت 1393-12:20:58


شهيد شيرودي و جنگ كردستان
9 ارديبهشت 1393-12:20:58
منبع: خبرگزاري فارس
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس، خلبان شهيد علي اكبر شيرودي به محض اطلاع از شروع جنگ مسلحانه در كردستان، داوطلبانه به اين منطقه شتافت. در اين زمان گروه هاي ضد انقلاب در سنندج و در سالن ورزشي تختي و ساختمان انجمن اسلامي جوانان مستقر بودند و نيروهاي مردمي را به اسارت گرفته و شكنجه مي كردند و در مقابل آزادي آنها صدها هزار تومان پول طلب مي كردند. وقتي به سنندج رسيد، تا شب جنگيد؛ چند تانك و نفربر به سرقت رفته از ارتش را شكار كرد و تعدادي از آنها را مجبور به فرار كرد. با پرواز ساكن در ارتفاع پايين بر فراز خيابانها به نيروهاي مردمي كمك كرد تا شعارهاي ضد انقلاب را از ديوارها پاك كنند و عكس امام خميني را به جاي پوستر عزالدين حسيني يا قاسملو در معابر بچسبانند. روزي ديرهنگام به پايگاه هوانيروز كرمانشاه بازگشت و لبخند زنان به پنجره هاي پودر شده و بدنه سوراخ سوراخ هليكوپترش نگريست و به مستقبلين گفت:«هرچند در اين پرواز شوق يك عاشق را در اميد به وصال معشوق احساس مي كردم اما هنوز آن قدر خالص نشده ام كه معشوق مرا به عرش اعلاي ملكوت راه دهد».

ظرف سه هفته آغاز نبرد و عمليات نظامي و چريكي، نقش هوانيروز را از رده پشتيباني نيروي زميني به ساير عملياتها تا حد وظايف نيروي پياده و توپخانه توسعه داد. به خاطر فداكاري هاي كم نظير، تحرك خارق العاده، چندين مرحله سقوط و چند بار انفجار راكتهاي دشمن در فاصله كم، همچنين نبوغ فرماندهي به عنوان فرمانده خلبانان هوانيروز انتخاب شد.

در بهار 1358 خبري مي رسد كه عده اي ضد انقلاب در ارتفاعات«گهواره»در غرب تجمع كرده اند و قصد حمله به اسلام آباد را دارند. تيم آتشي مركب از سه فروند هلي كوپتر كبري و يك فروند هلي كوپتر نجات به سمت منطقه مورد نظر حركت مي كنند. رهبري تيم آتش را شهيد كشوري بر عهده داشت. در حين عمليات ناگهان صداي شيرودي مي آيد«آخ سوختم، آخ»همه هراسان از اينكه شيرودي را زدند، مي خواستند منطقه را ترك كنند كه صداي خنده شيرودي همه را ميخكوب مي كند. او در جواب سؤالات خلبانان مي گويد:«هيچي نشده، ناراحت نباشيد، يه گلوله خورد بالاي سرم و افتاد توي لباسم. خيلي داغه نمي تونم راحت بشينم.»عمليات با انهدام انبار مهمات و كشتن اشرار به پايان رسيد. در بازگشت شهيد كشوري به شيرودي مي گويد:«راستي حالت چطوره، اون گلوله چي شد.»شيرودي مي گويد:«فكر كنم ديگه غيب شده باشه.»كشوري مي گويد:«پيدايش كن، يادگاري خوبيه»كه شيرودي با خنده مي گويد:«اگه مي خواستم گلوله هايي را كه به طرفم شليك شده براي يادگاري جمع كنم، تا الان حداقل يه وانت گلوله بايد داشته باشم.»

نقل است: روزي در تعقيب ضد انقلاب وقتي مي خواست راكتي شليك كند متوجه حضور بچه اي در آن حوالي شد، برگشت و ابتدا با باد هليكوپتر طفل را ترساند و از آنجا راند، بعد برگشت و حمله كرد. در اواخر مرداد1358آتش توطئه در پاوه شعله ور شد و اين شهر در معرض سقوط قرار گرفت. او بعد از سه روز مأموريت چريكي بسيار خطير در سر حدات غرب كشور به پادگان كرمانشاه بازگشته بود كه از حوادث پاوه با خبر شد. ضد انقلاب تمام بلنديها و مناطق استراتژيك اطراف شهر را تصرف كرده و دكتر مصطفي چمران وزير دفاع در حلقه محاصره قرار گرفته بود. امام خميني فرمان تاريخي خود را صادر كرد. شيرودي به سرعت سوختگيري كرد و شخصاً عمليات كنترل امنيتي هليكوپتر را انجام داد. با شناخت كاملي كه از نقشه جغرافيايي كردستان داشت هليكوپتر را بر فراز محاصره كنندگان پادگان به پرواز درآورد. تا ساعت دو بامداد 27 مرداد به همراه سپاهيان از محاصره درآمده و محاصره شهر در هم شكست. سپس آن سردار بزرگ اسلام فرماندهي ادامه عمليات را به عهده گرفت و به قلع و قمع اشرار ادامه داد. شهيد شيرودي در حماسه پاوه نيز نقش تعيين كننده اي در آزادسازي شهر ايفا كرد به طوري آقاي هاشمي رفسنجاني به نشانه سپاسگزاري از وي گفت:«شيرودي حق بزرگي در اين كشور دارد.»

شهيد دكتر چمران: «شيرودي ستاره درخشان جنگهاي كردستان است. او هنگام هجوم به دشمن با هليكوپتر، به صورت مايل شيرجه مي رفت و مثل جت جنگنده فانتوم مانور مي داد. او با آن وحشتي كه در دل دشمن ايجاد مي كرد، بزرگترين ضربات را به آنها مي زد.»

خلبان شيرودي كه در ان زمان از نظر درجه پروازي خلبان دوم بود، بيشتر با خلبان امندخت پرواز مي كرد. انها از نظر فكري خيلي به هم نزديك و اكثر اوقات با يكديگر بودند. انها روزانه به اتفاق ساير خلبانان به پاوه پرواز مي كردند و ضمن تماس راديويي با دكتر چمران كه در پاسگاه ژاندارمري در حال مقاومت بود، نقاط مورد نظر را هدف قرار مي دادند و از نزديك شدن افراد ضدانقلاب به پاسگاه كه قصد به اسارت دراوردن دكتر چمران را داشتندجلوگيري مي كردند. لذا به همين دليل زماني كه غائله پاوه فروكش كرد و دكتر چمران به


شهيد شيرودي و جنگ كردستان

9 ارديبهشت 1393-12:20:58

منبع: خبرگزاري فارس

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

همايش
همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

ورود به صفحه اصلي همايش

نمايش...

فصلنامه
فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه‌ي علمي- ترويجي مطالعات دفاع مقدس، مقالات علمي اساتيد و پژوهشگران گرامي را در حوزه‌هاي ذيل مورد‌پذيرش قرار مي‌دهد.

نمايش...

بيانيه گام دوم انقلاب
گام دوم انقلاب

گام دوم انقلاب

بيانيه‌ي گام دوم رهبرانقلاب به مناسب 40 سالگي انقلاب اسلامي

نمايش...

فرآيند طرح‌هاي جايگزين و كسري خدمت مقدس سربازي
فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

متقاضيان استفاده از طرح جايگزين يا كسر خدمت پس از مطالعه شرايط زير ضمن رعايت تمامي شرايط اقدام نمايند.

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره