كاربر ميهمان دوشنبه، 2 مهر 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 نمونه‌هايي ديگر از رادارهاي بومي + تصاوير

كشورمان ايران ضمن برخورداري از سامانه‌هاي راداري خارجي، سال‌ها است كه اقدام به طراحي و ساخت و توليد رادارهاي مورد نياز خود در انواع باندهاي فركانسي و با بهره‌گيري از جديدترين فناوري‌هاي در دسترس كرده ضمن اينكه رادارهاي خارجي در اختيار خود را نيز به تناسب توانمندي‌هاي ايجاد شده بهسازي نموده است.

8 آبان 1393-10:04:55


نمونه‌هايي ديگر از رادارهاي بومي + تصاوير
8 آبان 1393-10:04:55
منبع: مشرق
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس: كشورمان ايران ضمن برخورداري از سامانه‌هاي راداري خارجي، سال‌ها است كه اقدام به طراحي و ساخت و توليد رادارهاي مورد نياز خود در انواع باندهاي فركانسي و با بهره‌گيري از جديدترين فناوري‌هاي در دسترس كرده ضمن اينكه رادارهاي خارجي در اختيار خود را نيز به تناسب توانمندي‌هاي ايجاد شده بهسازي نموده است. نمونه هاي ديگري از رادارهاي ساخته شده در كشور معرفي مي‌شود.

27- رادار شهاب

سامانه راداري ميانبرد، راهكنشي و غير قابل كشف با قابليت تداوم عملياتي بالا در شرايط و محيط‌هاي جنگ الكترونيك بوده كه در شرايط تحريم بدست متخصصان قرارگاه پدافند هوايي آجا به بهره‌برداري رسيده است. اين رادار قابليت كشف اهداف با سطح مقطع راداري بسيار پائين را داشته و رديابي آن توسط سامانه‌هاي الكترونيكي دشمن بسيار دشوار است.

28- رادار دوربرد مراقبت هوايي باند وسيع

اين رادار كه اواخر سال 1392 در شيراز معرفي شد توسط وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح ساخته شده است.

اين رادار پيشرفته از جمله سامانه‌هاي جستجو و مراقبت هوايي برد بلند محسوب مي‌شود كه با توليد آن به عنوان رادار هشدار اوليه در شبكه پدافند هوايي توان مراقبت هوايي كشورمان بيش از پيش تقويت خواهد شد.

نمونه‌اي از اين رادار به صورت ثابت روي زمين نصب شده و پايه آن با چرخش 360 درجه امكان پوشش فضاي اطراف را در صفحه افقي فراهم كرده و احتمالاً در صفحه عمودي از چرخش الكترونيكي امواج استفاده مي‌شود. 64 المان كه هر يك به شكل 6 ضلعي است بر روي آنتن اين رادار در 4 رديف و 16 ستون نصب شده كه با توجه به ابعاد آنها مي‌توان گفت قاعدتاً رادار در محدوده فركانس‌هاي VHF يا UHF عمل مي‌كند.

همچنين آنتن سامانه تشخيص دوست از دشمن كه قبلاً در رادارهاي ديگر مانند آخرين گونه مطلع الفجر-1 و كاشف-2 ديده شده بر فراز اين رادار نيز ديده مي‌شود.

29- رادار علم الهدي

رادار علم الهدي در حاشيه بازديد مقام معظم رهبري و فرماندهي كل قوا از نمايشگاه دستاوردهاي نيروي هوافضاي سپاه در ارديبهشت ماه سال جاري مشاهده شد. اين رادار در باند VHF كار مي‌كند و توانمندي بالايي در كشف و ردگيري اهداف پنهانكار راداري دارد.

اين رادار از دو بخش اصلي افقي و عمودي تشكيل شده است كه با وجود طول زياد براي حمل و نقل قابليت جمع شدن بر روي يك تريلر را داشته و توانمندي‎هاي جابجايي آن را بهتر و سريع‎تر نموده‎اند. ارتفاع بالاي بخش عمودي اين رادار توانايي آن را در كشف اهداف در ارتفاع پائين تقويت نموده و برد مؤثر آن را به نسبت ارتفاع پروازي اهداف افزايش مي‌دهد.

30- رادار كاوش

كاوش نام يكي ديگر از سامانه‌هاي راداري نمايش داده شده در نمايشگاه مذكور است. هر چند هيچ گونه مشخصاتي از اين رادار اعلام نشده اما شباهت بسيار بالاي آن به يك رادار بسيار معروف خارجي گوياي اهداف طراحي آن است.

در واقع رادار كاوش مشابه بومي رادار روسي كاستا-2ئي2 است كه در چند سال گذشته در زمره تجهيزات پدافند هوايي كشور مشاهده شده و از مهمترين اجزاء ايجاد كننده توان كشف اهداف پنهانكار راداري (رادارگريز) در سامانه‌هاي پدافند هوايي پيشرفته امروز كشور سازنده يعني روسيه از جمله اس-300 است.

رادار كاوش

كاستا-2ئي2 يك رادار جستجو و مراقبت 3 بعدي و تمام سمتي براي پوشش ارتفاعات پائين است كه براي كنترل آسمان و تشخيص خودكار برد، زاويه سمتي، ارتفاع و مشخص كردن مسير پرواز اهداف طراحي شده و در باند UHF كار مي‌كند.

اين رادار روسي توانايي كشف اهداف كوچك و كم‌سرعت را نيز در فواصل مختلف دارد. طول موج اين رادار در محدود دسي‌متر بوده و توان پوشش بردهاي 5 تا 150 كيلومتر را دارد. زاويه ارتفاعي تا 25 درجه، پوشش سمتي 360 درجه و ارتفاع پروازي اهداف تا 6000 متر ساير مشخصات عملكردي آن است.

صرف نظر از مشابهت كلي رادار كاوش با كاستا-2ئي2 از جمله استفاده از 2 خودروي مرتبط با هم (يكي حامل آنتن و منبع توليد توان رادار و ديگري براي سخت‌افزارهاي جانبي و اتاق استقرار خدمه)، مشابهت در طرح كلي ساختمان فيزيكي آنتن رادار و جمع‌كننده‌هاي امواج، تفاوت‌هايي در برخي بخش‌هاي مكانيكي و سازه آن ديده مي‌شود.

به علاوه با توجه به تجارب پيشين در طراحي و ساخت رادارهاي همرده مي‌توان گمانه‌زني نمود كه رادار كاوش نسبت به كاستا از برتري‌هايي برخوردار باشد از جمله تقويت نسبي برد، توانايي كشف تعداد هدف بيشتر، مداومت كاري بيشتر و توان مصرفي كمتر.

31- رادار بشير

اين رادار نيز در نمايشگاه نيروي هوافضاي سپاه مشاهده شد و سپس تصاويري از نماي نزديك آن در رسانه ملي به نمايش درآمد. رادار بشير داراي يك آنتن مسطح مستقر بر روي


نمونه‌هايي ديگر از رادارهاي بومي + تصاوير

8 آبان 1393-10:04:55

منبع: مشرق

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:
نمونه‌هايي ديگر از رادارهاي بومي + تصاوير
8 آبان 1393-10:04:55
منبع: مشرق
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيدنمونه‌هايي ديگر از رادارهاي بومي + تصاوير
8 آبان 1393-10:04:55
منبع: مشرق
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيدنمونه‌هايي ديگر از رادارهاي بومي + تصاوير
8 آبان 1393-10:04:55
منبع: مشرق
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

كسر خدمت
اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

فرآيند انجام پروژه‌ تحقيقاتي به عنوان بخشي از خدمت سربازي

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره