كاربر ميهمان پنجشنبه، 28 تير 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 9 آبان سالروز حماسه ذوالفقاري آبادان/ درياقلي سوراني مردي از تبار جوانمردان

همانگونه مردم خرمشهر به مدت سي و پنج روز نيروهاي بعثي را زمين گير كردند ، مردم آبادان نيز به مدت يكسال نيروهاي بعثي را به خود مشغول كرده و علاوه بر سدكردن پيشروي آنان، زمينه را براي اماده سازي و سازماندهي نيروهاي خودي وعمليات بزرگ شكست حصر آبادان فراهم كردند.

10 آبان 1393-09:55:41


9 آبان سالروز حماسه ذوالفقاري آبادان/ درياقلي سوراني مردي از تبار جوانمردان
10 آبان 1393-09:55:41
منبع: خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: سردبير

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس: پس از تجاوز ارتش عـراق در 31 شهريور سال59 و اشغال سريع بخش هايي از خاك ايران ، خرمشهر مهم ترين شهر بندري ايران، پس از سي و پنج روز مقاومت دليرانه ، به دست دشمن افتاد.

پس از سقوط خرمشهر، رژيم عراق در صـدد برآمد تا جزيره آبادان را هم اشغال كند. بـراي تحقق اين امر دشمن بعثي با عبور از كارون و قطع جاده هاي آبادان– اهواز و آبادان – ماهشهر جـزيـره آبادان را محاصره و تلاش كرد تا از طريق شمال بهمنشير وارد آبادان شود.

باچنين وضعيتي آبادان در يك محاصره 330 درجه اي قرارگرفت و عبور از رودخانه بهمنشير مي توانست آبادان را با خطر جدي روبه رو كند.

عراقي ها براي تصرف آبادان در نهم آبان 59 سال در منطقه ذوالفقاري روي رودخانه بهمنشير پل شناور نصب كردند و با عبور دادن قسمتي از نيروهاي خود، وارد جزيره آبادان شدند . نيروهاي بعثي به چند دليل منطقه ذولفقاري را براي ورود به جزيزه آبادان انتخاب كردند .

نخست اينكه آنها سعي داشتند با استفاده از پوشش نخلستان ها از ديد رزمندگان اسلام دور مانده و به راحتي وارد شهر شوند.

دوم اينكه در آن موقع اين منطقه از ذوالفقاري انتهاي شهر و نيز آسيب پذيرترين نـقطه آن محسوب مي شد و آنها سعي داشتند از اين نقطه كور براي ورود و اشغال شهر و جزيره آبادان استفاده كنند .

سوم اينكه منطقه اي كه نيروهاي عراقي انتخاب كردند يكي از كم عرض ترين مناطق جزيره آبادان است زيرا عرض جزيره آبادان در منطقه ذوالفقاري حدود سه كيلومتر است و اگر نيروهاي عراقي در ورود به جزيره آبادان به مانعي برخورد نمي كردند مي توانستند براحتي عرض جزيره آبادان را طي كرده و اين جزيره را به دو نيم تقسيم و ارتباط نيمه شمالي و جنوبي انرا از يكديگر قطع كنند كه اين امر اشغال شهر و جزيره آبادان را بسيار تسهيل مي كرد .

چهارم اينكه عبور از رودخانه بهمن شير آسان تر از عبور از رودخانه كارون در جنوب خرمشهر بود.

ناخدا يكم تكاور اسماعيل بنيادي مي گويد: نيروهاي دشمن براي اين عمليات، تيپ شش از لشكر سه زرهي به همراه واحدهايي از تيپ 33 نيروي مخصوص را وارد عمل كردند. نحوه عمليات از رودخانه بهمنشير مانند عبور از رودخانه كارون طراحي شد.

نيروهاي بعثي در شب نهم آبان سال 59 ، پنج روز پس از سقوط خرمشهر، پل شناور روي بهمنشير زدند و به سوي كوي ذوالفقاري سرازير شدند.

حسن بنادري از فرماندهان مدافع شهر هم مي گويد: بامداد نهم آبان 59 چنـد گـردان تـكاور و نيز نيروهاي مكانيزه بعثي مجهز به توپ 106

و موشكهاي ماليوتكا و مسلسلهاي سنگين ، نـخستين نيروهاي عراقي بودند كه از پل عبور كردند .

وي مي افزايد: در اين بين مردي به نام درياقلي سوراني كه در نزديكي آن منطقه زندگي مي كرد از هجوم نيرهاي دشمن مطلع مي شود و بـلافاصله نيـروهاي مردمي مسجد حـضرت رسول اكرم(ص)ذوالفقاري را در جريان حمله عراقي ها قرار داد و به طرف مقر سپاه در مركز شهر حركت كرد.

بنادري مي گويد : در طول مسير مردم را در جريان حمله نيرهاي بعثي و ورود آنان به شهر خبر مي دهد و مردم نيز به سرعت به مقابله با نيروهاي عراقي مي شتابند در واقع قبل از رسيدن نيروهي نظامي ، مردم بشدت با نيروهاي عراقي در گير مي شوند .

وي مي افزايد : وقتي درياقلي به مقر سپاه رسيد من را از آمدن عراقي‌ها آگاه كرد. ما هم به نيروهاي ديگر موجود در شهر آمدن عراقي‌ها را خبر داديم . نيروهاي مدافع وقتي به ذوالفقاري رسيدند كه عراقي‌ها تا پاسگاهي كه سر راه آبادان ـ خسروآباد بود، پيشروي كرده بودند.

جنگ نابرابردر منطقه كوي ذالفقاري آغاز شد. نيروهاي مدافع شهر همان‌جا خط پدافندي تشكيل دادند و از پيشروي عراقي‌ها جلوگيري كردند. درگيري سختي بين نيروهاي خودي با حداقل امكانات و نيروهاي بعثي مجهز به سلاحهاي پيشرفته رخ داد و مدافعان موفق شدند تا غروب همان روز نيروهاي عراقي را شكست داده و شهر و جزيره ابادان را از يك خطر حتمي نجات دهند .نيروي هوايي هم موفق شد پلي را كه عراقي ها بر روي بهمن شير زده بودند منهدم كند .

رزمندگان با جانبازي و فداكاري بسيار، چنان مقاومتي از خود نشان دادند كه دلاوري ها و شجاعت هاي آنان در اين منطقه به نام «حماسه ذوالفقاري» به عنوان برگ زريني در تاريخ دوران دفاع مقدس به ثبت رسيد. در اين نبرد صدها نفر از نيروهاي بعثي به هلاكت رسيده و يا زخمي شدندو دهها نفر به اسارت در آمدند و رزمندگان ايران توانستند از نفوذ نيروهاي دشمن به شهر و جزيره آبادان جلوگيري كنند .

محاصره شهر آبادان موجب توقف پيشروي نيروهاي بعثي شد زيرا نيروهاي بعثي براي پيشروي در دشتهاي وسيع و مسطح خوزستان نيازمند اشغال جزيره آبادان و تحكيم عقبه خود بودند .اما مقاومت مردم و مدافعان در جزيره


9 آبان سالروز حماسه ذوالفقاري آبادان/ درياقلي سوراني مردي از تبار جوانمردان

10 آبان 1393-09:55:41

منبع: خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: سردبير


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

عمليات فتح 8 - شهراتروش درشمال استان موصل عراق


همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

كسر خدمت
اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

فرآيند انجام پروژه‌ تحقيقاتي به عنوان بخشي از خدمت سربازي

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره