كاربر ميهمان يكشنبه، 31 تير 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 



شهيد اردستاني نخستين خلبانان حزب اللهي

شهيد سرلشكر خلبان مصطفي اردستاني نخستين خلبانان حزب اللهي قلمداد مي شود كه در به ثمر رسيدن انقلاب و آگاهي پرسنل نيروي هوايي، نقش بسزايي ايفا كرد.

11 آبان 1393-12:45:55


شهيد اردستاني نخستين خلبانان حزب اللهي
11 آبان 1393-12:45:55
منبع: خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس: شهيد سرلشكر خلبان مصطفي اردستاني در 11 دي ماه 1328 در روستاي قاسم آباد از توابع شهرستان ورامين متولد شد.

دوران طفوليت، تحصيلات ابتدائي و متوسطه را تا اخذ مدرك ديپلم در زادگاهش سپري كرد. در سال 1348 به سربازي اعزام شد و دوران سربازي خود را تحت عنوان سپاهي دانش در يكي از روستاهاي اسفراين با تدريس دا نش آموزان مقطع ابتدائي گذرانيد.

پس از سپري شدن خدمت سربازي در سا ل 1350 به استخدام نيروي هوائي در آمده و با انتخاب تخصص خلباني وارد دانشكده خلباني شد. آموزشهاي پادگاني، زبان انگليسي، آكادمي پرواز به سرعت طي شد و در فاز پرواز، اولين پرواز خود را به مدت 30 ساعت با هواپيماي پاپ پشت سر گذاشت. در 26 اسفندماه 1351براي طي دوره تكميلي پرواز به امريكا اعزام شد. ادامه آموزش در امريكا با زبان انگليسي تا اخذ مدرك ديپلم، آكادمي تكميلي پرواز و پرواز با هواپيماهاي تي- 41 ، تي -37 و تي- 38 به مدت 320 ساعت به انجام رسيد و با دريافت نشان (وينگ) خلباني و ارتقاء به درجه ستوان دومي در تاريخ 13 آبان ماه 1353 به ايران بازگشت. هواپيماي اف 5 گزينه اي بود كه براي شهيد اردستاني تعيين شد تا توانائي خود را در محك آزمايش قرار دهد. آموزش آكادمي پرواز با هواپيماي ا ف-5 در تاريخ 9/9/1353 در مركز آموزش پروازي در پايگاه يكم شكاري مهرآباد شروع شده و در اول تيرماه1354 پس از خاتمه آموزش به پايگاه ششم شكاري بوشهر منتقل مي شود تا پروازهاي عملي خود را آغاز كند.

شهيــد اردستاني در ســال 1356 به درجه ستوان يــكمي و از بعد تخصصي به سطح ليـدريكمـي كــه مي توانست فرماندهي دسته هاي پروازي را به عهده گرفته و هدايت نمايد ارتقاء مي يابد.

قيام مردم تبريز در تاريخ 29 بهمن ماه 1356 كه به مناسبت چهلمين روز قيام مردم قم حادث شد و در آن تعداد زيادي از مردم شهيد و مجروح و دستگير شدند توجه شهيد اردستاني را كه يك زمينه مذهبي بسيار غني در وجودش بود به خود جلب كرد و از آن تاريخ توجهش به مسائل سياسي معطوف شده و گرايش او روز به روز بر هماهنگ شدن با حركت انقلابي مردم بيشتر مي شد تا اينكه در روزهاي پاياني رژيم پهلوي به صورت علني در تظاهرات شركت مي كرد و در سال 1357 درحالي كه چند هفته اي به پيروزي انقلاب مانده ود، به همراه تعدادي ديگر از خلبانان پايگاه تبريز به پايگاه هوايي مشهد اعزام مي شوند.

وي در آن موقع به دور از چشم مسئولين پايگاه، با لباس شخصي به جمع تظاهركنندگان مي رفت. بدون شك او را مي توان از نخستين خلبانان حزب اللهي قلمداد كرد كه در به ثمر رسيدن انقلاب و آگاهي پرسنل نيروي هوايي، نقش به سزايي را ايفا كردند.

توطئه حزب خلق مسلمان اولين حركت براندازانه بود كه در تبريز اتفاق افتاد و هدف اوليه آنان تسخير پايگاه هوائي بود تا آنرا در اختيار گرفته و از آنجا تحركات نظامي خود را بر عليه انقلاب شروع كنند. شهيد اردستاني در دفع خطر از پايگاه از افراد بسيار فعال بود و به عنوان يكي از عوامل مؤثر در مساعدت به فرماندهي پايگاه محسوب مي شد

در سال 1360 با اعطاي 18 ماه ارشديت و ارتقاء به درجه سرهنگ دومي موقت به فرماندهي پايگاه پنجم شكاري منسوب شد. در سال 1363 پس ا ز حدود سه سا ل فرماندهي بر پايگاه پنجم شكاري به ستاد نهاجا منتقل شد و در همان سال بر حسب ضرورت جهت به عهده گرفتن مسئوليت معاون عملياتي پايگاه دوم شكاري به تبريز منتقل مي شود.

در سال 1365 به ستاد نهاجا منتقل شده و درسال 1366 به مديريت آموزش معاون عملياتي نهاجا با محل سرتيپي منصوب مي شود و در همان سال مسئوليت معاون عملياتي نهاجا را در محل سرلشكري به عهده مي گيرد.

شهيد اردستاني 74 پرواز عملياتي برون مرزي ، 179 پرواز گشت هوائي و 150 پرواز عمليات پشتيباني رزمي از نيروهاي زميني را به ثبت رسانيده و در اين دوره از خدمت او علاوه بر تشويقهاي متعدد جمعا 39 ماه ارشديت و دريافت نشان درجه 2 فتح در سوابق خدمتي او به ثبت رسيده است.

حمله به اچ 3، بي نظيرترين حمله هوايي و حضور پررنگ اردستاني با هواپيماي اف-5 در تهيه آتش پشتيباني اين عمليات .

در 15 دي ماه سال 73 ساعت شش و 30 دقيقه صبح هواپيماي جت استار حامل فرماندهان ارشد نيروي هوايي، (شهيد منصور ستاري، شهيد ياسيني و شهيد مصطفي اردستاني...) از تهران به سمت كيش پرواز كرد تا فرماندهان در جلسه شوراي هماهنگي نيروي هوايي در كيش شركت كنند. بعداز ظهر قرار مي شود كه هواپيما قبل از عظيمت به تهران، در پايگاه هوايي اصفهان توقفي كوتاه كند.

بعد از بازديدي كوتاه از اين پايگاه، هواپيما در ساعت 20 و 30 دقيقه شب آماده پرواز به سمت تهران مي شود و پس از دقايقي هواپيما به پرواز درمي آيد. ناگهان در ساعت 20 و 42 دقيقه ش


شهيد اردستاني نخستين خلبانان حزب اللهي

11 آبان 1393-12:45:55

منبع: خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

كسر خدمت
اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

فرآيند انجام پروژه‌ تحقيقاتي به عنوان بخشي از خدمت سربازي

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره