كاربر ميهمان شنبه، 26 اسفند 1396
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 شهيد هاشمي؛ فرمانده‌اي كه «كرخه كور» را به «كرخه نور» تغيير داد

همرزم شهيد هاشمي روايت مي‌كند: شهيد هاشمي با طراحي دو عمليات «شهيد چمران» و عمليات «شهيد رجايي» و «باهنر» عراقي‌ها را به پشت رودخانه كرخه پس زد و آن روز نام كرخه كور را به كرخه نور تغيير داد.

14 آبان 1393-07:04:04


شهيد هاشمي؛ فرمانده‌اي كه «كرخه كور» را به «كرخه نور» تغيير داد
14 آبان 1393-07:04:04
منبع: خبرگزاري تسنيم
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير منابع

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس: علي هاشمي در سال 1340، در شهر اهواز به دنيا آمد. با شروع جنگ تحميلي در محور «كرخه كور» و «طراح» به مقابله با پيشروي دشمن بعثي پرداخت. با شكل گيري يگان‌هاي رزم سپاه او مامور تشكيل تيپ 37 نور شد و با اين يگان، در عمليات «الي بيت المقدس» در آزادي خرمشهر سهيم شد. در آستانه عمليات والفجر مقدماتي تيپ 37 نور منحل شده و علي هاشمي به فرماندهي سپاه سوسنگرد رسيد. بعدها، از دل همين سپاه منطقه اي بود كه، «قرارگاه نصرت» پديد آمد. در سومين سال جنگ، محسن رضايي، علي هاشمي را به فرماندهي «قرارگاه سري نصرت» انتخاب كرد.

او در تير ماه سال 66 به فرماندهي «سپاه ششم امام صادق» منصوب شد كه چند تيپ و لشكر، بسيج و سپاه خوزستان، لرستان و پدافند منطقه هور از «كوشك» تا «چزابه» را در اختيار داشت. روز چهارم تير ماه سال 1367، متجاوزان بعثي، حمله‌اي گسترده و همه‌جانبه را براي بازپس‌گيري منطقه هور آغاز كردند. حاج علي در آن زمان، در قرارگاه خاتم4، در ضلع شمال شرقي جزيره مجنون شمالي مستقر شده بود. هيچ كس به درستي نمي‌داند كه در اين روز دردناك، چه بر سر سرداران «قرارگاه نصرت» آمد. شاهدان مي‌گفتند كه هلي‌كوپترهاي عراقي در فاصله كمي از قرارگاه خاتم4 به زمين نشسته‌اند و حاج علي و همراهانش سراسيمه از قرارگاه خارج شده و در نيزارها پناه گرفتند. پس از آن، جستجوي دامنه‌داري براي يافتن حاج علي هاشمي آغاز شد اما به نتيجه اي نرسيد. از طرف ديگر، بيم آن مي‌رفت كه افشاي ناپديد شدن يك سردار عالي رتبه سپاه، جان او را كه احتمالا به اسارت درآمده بود به خطر بياندازد، به همين سبب تا سال‌ها پس از پايان جنگ، نام حاج علي هاشمي كمتر برده مي‌شد و از سرنوشت احتمالي او با احتياط فراواني سخن به ميان مي‌آمد. سرانجام در روز 19 ارديبهشت سال 1389، اخبار سراسري سيما خبر كشف پيكر حاج علي هاشمي را اعلام كرد و مادر صبور او پس از 22 سال انتظار، بقاياي پيكر فرزند خود را در آغوش كشيد.

روايت برخي خاطرات پيرامون اين سرلشگر شهيد كه فرمانده سپاه ششم امام صادق(ع) بود در «رازهاي نهفته» به قلم «مهرنوش گرجي» نوشته شده است. در ادامه خاطره «سردار عباس هواشمي» هم‌رزم شهيد مي‌آيد:

علي هاشمي سن زيادي نداشت 18ساله بود اما مثل يك پير فرزانه رفتار مي‌كرد و اين به خاطر سلوكي بود كه داشت. او قوي‌ترين نيروها را آموزش داد و كار فرهنگي وسيعي در منطقه انجام داد. او قوي‌ترين نيروها را آموزش داد و كار فرهنگي وسيعي در منطقه انجام داد.

در اولين جمله‌اي كه عراقي‌ها به ايران انجام دادند او با چهار نفر از نيروها در منطقه سوبله با آن‌ها مقابله كرد و اين نيروها در تاريخ 24 شهريور سال 59 در مرز مستقر شدند.

اولين شهداي دفاع مقدس سه نفر از بچه‌هاي حميديه و از نيروهاي علي هاشمي بودند بعد از آن يك سري عمليات‌هاي بازدارنده با تدبير علي هاشمي در منطقه انجام شد. ارتش عراق به هدف رسيدن به اهواز تا حميديه پيشروي كرد.

علي هاشمي توانست بين حميديه و سوسنگرد خط تشكيل دهد خط پشت جاده حميديه سوسنگرد بود و عراقي‌ها نزديك به خط بودند و او با طراحي دو عمليات 60/5/5 عمليات «شهيد چمران» و عمليات 60/6/10 «شهيد رجايي» و «باهنر» عراقي‌ها را به پشت رودخانه كرخه پس زد و آن روز نام كرخه كور را به كرخه نور تغيير داد.

او تحصلات دانشگاهي نداشت و دوره‌هاي مخصوص فرماندهي را هم طي نكرده بود اما داراي نبوغ خاصي بود و تدبير خاصي در فرماندهي داشت. چند روز مانده به نوروز سال 61 عملياتي به نام «ام الحسنين» انجام داد كه بسيار مؤثر بود. عراقي‌ها در بستان به ما خيلي فشار مي‌آوردند و از طرفي قرار بود عمليات بزرگ فتح‌المبين انجام شود.

اين عمليات توانست ذهن عراقي‌ها را از منطقه فتح المبين متوجه اين جناح بكند و فشار از منطقه چزابه و بستان برداشته شود. «علي هاشمي» داراي درايت و اخلاق ويژه‌اي بود. او با همه اقشار مي‌توانست كار بكند با برادران ارتش به راحتي كار مي‌كرد. بيشتر كارهاي علي هاشمي خودجوش بود.

جذب نيروي او در منطقه سوسنگرد و حميديه توانست در شناسايي بسيار كار آمد باشد. بعد از پيروزي در عمليات بيت المقدس منطقه خالي بود و پاسگاه‌ها خالي از نيرو اما او چنان جذبه‌اي داشت كه در مدت‌ كوتاهي نيروهاي حراست مرزي را نيز فعال كرد.


شهيد هاشمي؛ فرمانده‌اي كه «كرخه كور» را به «كرخه نور» تغيير داد

14 آبان 1393-07:04:04

منبع: خبرگزاري تسنيم

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير منابع


تصاوير تكميلي:
شهيد هاشمي؛ فرمانده‌اي كه «كرخه كور» را به «كرخه نور» تغيير داد
14 آبان 1393-07:04:04
منبع: خبرگزاري تسنيم
فرستنده: دبير منابع

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيدشهيد هاشمي؛ فرمانده‌اي كه «كرخه كور» را به «كرخه نور» تغيير داد
14 آبان 1393-07:04:04
منبع: خبرگزاري تسنيم
فرستنده: دبير منابع

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

عمليات امام مهدي عج  ، درمنطقه ي عملياتي غرب سوسنگرد


همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

كسر خدمت
اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

فرآيند انجام پروژه‌ تحقيقاتي به عنوان بخشي از خدمت سربازي

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره