كاربر ميهمان چهارشنبه، 27 تير 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 روايت تلخ روزگار «مين»/ فعاليت ۲ هزار مين‌روب با ماهي ۸۰۰ هزار تومان

آمارها از ۱۴۰ ميليون مين در جهان و آلودگي ۲۸ هزار هكتار از زمين هاي ايران به مين روايت مي كند اما مين روب‌هاي ايراني مي گويند براي خنثي سازي ۱۰ هزار مترمربع تنها ۶ ميليون تومان حقوق مي‌گيريم در حالي كه اين قيمت يك ميليارد تومان است!

15 آبان 1393-10:46:16


روايت تلخ روزگار «مين»/ فعاليت ۲ هزار مين‌روب با ماهي ۸۰۰ هزار تومان
15 آبان 1393-10:46:16
منبع: خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: سردبير

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

به گزارش خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس، «مين» به زبان فارسي همان ماده منفجره اي است كه در محفظه‌اي فلزي، چوبي يا پلاستيكي در اندازه‌هاي گوناگون قرار دارد و براي نابودي خودروها، كشتي‌ها، قايق‌ها، هواپيماها و آسيب‌زدن به آنان و زخمي كردن افراد به‌كار مي‌رود.

۱۴۰ ميليون مين در جهان / خنثي كردن مين‌هاي جهان ۱۰۰۰ سال طول مي‌كشد!

بر اساس اين گزارش، در حال حاضر ۱۲۰ ميليون مين در جهان كار گذاشته شده كه ۴ ميليون آن باقي‌مانده جنگ جهاني دوم و ۲۳۰ ميليون مين هم در زرادخانه‌ها وجود دارد. به گفته كار شناسان نظامي سرعت مين‌گذاري ۴ برابر بيش از سرعت خنثي‌سازي مين‌ها است و جمع آوري مين‌هاي كارگذاشته شده كنوني به ۳۰۰ ميليارد دلار هزينه و هزار سال زمان نياز دارد.

۳ كشوري كه هيچ وقت پيمان ممنوعيت توليد و عرضه «مين» را امضا نكردند

وضعيت توليد و مين گذاري در جهان به نحوي شد كه دنيا به اين نتيجه رسيد بايد از توليد و انبار و حتي انتقال مين جلوگيري كرد. براي همين پيماني را بعنوان پيمان آتاوا در سال ۱۹۹۷ تعريف كرده و كشورهاي جهان را دعوت كرد تا عضو كنوانسيون ممنوعيت استفاده، توليد، انبار و نقل‌ و انتقال مين‌هاي ضدنفر و نابودي آن‌ها شوند. تاكنون ۱۵۶ كشور با امضاي اين پيمان بين‌المللي، پذيرفته‌اند كه از توليد، استفاده، طراحي، ذخيره و تجارت مين‌هاي ضدنفر خودداري كنند. اما چين، روسيه و آمريكا هنوز اين پيمان نامه را امضا نكرده اند و بر اساس گزارش سال ۲۰۱۰ كميپن نظارت بر مين‌هاي زميني ۱۱ كشور چين، كوبا، هند، ميانمار، كره شمالي، كره جنوبي، پاكستان، روسيه، سنگاپور، آمريكا و ويتنام همچنان توليدكننده مين ضدنفر هستند.

انواع مين در دوران دفاع مقدس

در دوران دفاع مقدس مناطقي گسترده‌اي از سوي ايران و عراق مين گذاري مي‌شد كه بيشتر ايراني‌ها اين موانع را براي جلوگيري از نفوذ رژيم بعث به خاك كشور استفاده مي‌كردند كه مي‌توان به مين صوتي، مين ضد هوابرد، مين ضد نفر، مين ضد تانك، مين كف‌نشين، مين جهنده ضدنفر، مين شيميايي، مين دورفرمان، مين تأخيري اشاره كرد.

بعد از جنگ ۱۶ ميليون مين در خاك ايران موجود بود

بر اساس اين گزارش، در حال حاضر، كشورهاي مصر، ايران و افغانستان داراي بيشترين اراضي آلوده به مين در سراسر جهان هستند كه هرساله مين‌هاي جهان بين ۱۵ تا ۲۰ هزار نفر قرباني به همراه دارد. طبق نظر كارشناسان پس از جنگ تحميلي مشخص شد كه در مناطق مرزي ايران، حدود ۱۶ ميليون مين خنثي نشده باقي مانده و با گذشت نزديك به ۲۵ سال از اجراي قطعنامه ۵۹۸ شوراي امنيت سازمان ملل متحد، هنوز جنگ براي ساكنان مناطق مرزي كشور ادامه دارد كه هنوز هم خيل عظيمي از كشاورزان يا دامداران و بويژه كودكان، پاها و دست ها و چشمان معصوم خود را روي مين جا مي‌گذارند.

رئيس مركز مين زدايي: ۱۱ ميليون مين كشف كرديم

آمارها و اظهار نظرهاي عنوان شده نشان مي دهد كه همچنان پرونده مين در كشور باز است و قرباني مي گيرد اما سوالات زيادي ذهن مخاطب را درگير مي كند. غير از سازمان ميزن زدايي چه نهادهاي ديگري در خنثي سازي مين سهيم هستند؟ چه افرادي جان خود را براي مين زدايي به خطر مي اندازند؟ هزينه مين زدايي چقدر است؟ نقش شركتهاي خصوصي در اين پروژه چيست؟ براي پاسخ به اين سوالات قطعا با درخاي بسته مواجه شديم اما يكي از خنثي كنندگان مين در گفتگو با خبرنگار مهر روايت ديگري از پرونده مين زدايي در كشور بيان كرد.

نامش حسيني است و مي‌گويد: پس از آزادي خرمشهر، كار پاكسازي شهر شروع شد. من به عنوان تخريبچي، هر روز صبح در سطح شهر خانه به خانه، كوچه به كوچه و خيابان به خيابان گشت مي زدم و هر جايي كه مهمات و گلوله و خمپاره عمل نكرده اي بود را جمع آوري كرده و در گوشه اي ازخيابان اصلي قرار مي دادم و يك پرچم قرمز كنار آنها نصب مي كردم تا بعد ماشين بيايد و آنها را براي خنثي سازي به جايي ديگر منتقل كند. كار پاكسازي شهر را اين گونه آغاز كرديم به اين اميد كه مردم دوباره به شهر بازگردند و بازسازي را شروع كنند.

ما جزء اولين گروهي بوديم كه از خرمشهر براي گذراندن دوره آموزش تخريب و خنثي سازي مين زير نظر ارتش به تهران اعزام شديم. در حال حاضر نيز بازنشسته نيروهاي مسلح هستم. بعد از بازنشستگي، مدتي در خارج از ايران در سازمان ملل فعاليت كردم و جزء كساني بودم كه پاكسازي بشر دوستانه را وارد خاك ايران كردم و از آن موقع، هر جا مين و ميدان مين بوده، رفتم و پاكسازي كردم.

يگان هاي ارتش و سپاه به تنهايي توان پاكسازي ميادين مين با اين همه وسعت را نداشتند و به همين دليل، بايد نيروي سومي وارد عمل مي شد. اين نيروي سوم تخريبچي‌هاي زمان جنگ بودند كه البته تعدادي از اين ها ي


روايت تلخ روزگار «مين»/ فعاليت ۲ هزار مين‌روب با ماهي ۸۰۰ هزار تومان

15 آبان 1393-10:46:16

منبع: خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: سردبير


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

پذيرش قطعنامه 598 شوراي امنيت سازمان ملل متحد از سوي جمهوري اسلامي ايران


همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

كسر خدمت
اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

فرآيند انجام پروژه‌ تحقيقاتي به عنوان بخشي از خدمت سربازي

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره