كاربر ميهمان جمعه، 30 شهريور 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 سردار فدوي: كابوس امريكا در خليج فارس/ آمريكا را تا خليج مكزيك دنبال مي‌كنيم

بعد از عمليات كربلاى5 حضور آمريكايى ها در خليج فارس بسيار متفاوت تر از قبل شد.

18 آبان 1393-07:45:48


سردار فدوي: كابوس امريكا در خليج فارس/ آمريكا را تا خليج مكزيك دنبال مي‌كنيم
18 آبان 1393-07:45:48
منبع: فارس
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس: ايده بكارگيري قايق‌هاي تندرو به همراه تسليحات سبك و نيمه سنگين، از دل احتياجات جنگ و از ذهن خلاق نيروهاي بومي و با اتكا به توان فني موجود بيرون آمد.

هر چند در آن زمان، قايق‌هاي تندرو فاقد تجهيزات پيشرفته ارتباطي، ناوبري و تسليحات قابل توجه بودند، اما نتيجه مؤثر عملكرد آنها، باعث حفظ اين رده از شناورها و توسعه مدل‌هاي موجود و تلاش براي خريداري، طراحي و ساخت نمونه‌هاي جديد شد و امروز، تركيبي از شناورهاي تندرو، پهپاد، موشك و ... با گستره متنوعي از تجهيزات در حال پاسداري در آب‌هاي خليج هميشه فارس هستند.

«خليج فارس» مهمترين آبراه انرژي جهان، در واقع محور ارتباط بين اروپا، آفريقا، آسياي جنوبي و جنوب شرقي است و چيزي در حدود 30 درصد نفت جهان از همين منطقه كه آن را «مخزن نفت جهان» مي‌نامند تامين مي‌شود.

پس چندان سخت نيست كه بفهميم دليل تردد مستمر ناوگان دريايي آمريكا -از ناوهاي هواپيمابر گرفته تا رزم‌ناوها- چيست.

آمريكايي‌ها در سالهاي پايان جنگ ايران و عراق، رسما وارد معركه شدند و در همين خليج فارس به سكوهاي نفكتي، نفتكش‌ها، كشتي‌هاي تجاري و حتي هواپيماي مسافربري ايران حمله كرده و خسارات فراواني را وارد آوردند.

همان زمان بود كه گروهي از رزمندگان نيروي دريايي سپاه به فرماندهي «شهيد نادر مهدوي» حماسه‌اي بزرگ خلق كردند و در مساف مستقيم با شيطان بزرگ در خليج فارس، پس از سرنگوني يك فروند بالگرد پيشرفته آنها، خود نيز به شهادت رسيدند.

برنامه تلويزيوني «ثريا» اخير در قالب مستندي 2 قسمتي با عنوان «رو در رو با شيطان» به موضوع تاريخي رويارويي رزمندگان نيروي دريايي سپاه با ناوگان آمريكا در خليج فارس و نيز توانمندي‌هاي امروز اين نيرو در مقابله با تهديدات آينده –كه عمدتا درياپايه- خواهد بود پرداخته است.

ما نيز در در اين گزارش سعي كرديم با استفاده از اظهارات فرماندهان و كارشناسان حوزه نظامي در اين برنامه، مروري اجمالي داشته باشيم به برخي توانمندي‌هاي شناوري و موشكي ندسا در آبهاي جنوب كشور. اگرچه اين را مي‌دانيم كه توان رزمي جمهوري اسلامي ايران در حوزه دريايي -اعم از ارتش و سپاه- بسيار بسيار بيش از اين چيزهاست و به قول فرمانده نيروي دريايي سپاه «آمريكايي‌ها از بسياري توانمندي‌هاي ما مطلع نبوده و تنها در روز نبرد است كه اين توان به آنها نشان داده خواهد شد.»

در اين گزارش از سخنان دريادار علي فدوي فرمانده نيروي دريايي سپاه، دريادار عليرضا تنگسيري جانشين فرمانده نيروي دريايي، دريادار مجيد زماني‌قلعه مسئول جهاد خودكفايي ندسا، دريادار محمد ناظري فرمانده نيروهاي ويژه دريايي سپاه، حسن عباسي مسئول وقت توسعه رزم نيروي دريايي سپاه و حمزه پارياب خبرنگار و كارشناس حوزه نظامي در مستند «رودررو با شيطان» بهره گرفته شده است.

* جدال «زنبورهاي سرخ» با «غول‌هاي فولادي»

دريادار علي فدوي در خصوص اهميت شناورهاي تندرو در حوزه رزم دريايي مي‌گويد: «شناورهاي تندروي زيادي در دنيا وجود دارد كه ركوردددار آنها يك محصول ايتاليايي با سرعت 136 نات (نزديك به 250 كيلومتر بر ساعت) است اما اين مهم نيست، مهم شناورهاي تندروي نظامي است كه با سرعت 60 نات، مجهز به انواع تسليحات از جمله موشك؛ راكت، اژدر، توپ و ... باشد.»

پس از نتايج موفق بدست آمده در عمليات كربلاي5 كه در آن عراق با همه گونه آمادگي اطلاعاتي، تسليحاتي و لجستيكي حضور داشته و ايران دو هفته قبل از آن عمليات ناموفق كربلاي4 را بدليل ارسال اطلاعات ماهواره اي به دشمن توسط آمريكا پشت سر گذاشته بود، كشورهاي پشتيبان عراق، وارد مرحله جديدي در حمايت هاي خود از صدام شده و به رويايي مستقيم با ايران اقدام كردند.

بيشترين نقش فعال در اين مرحله را آمريكايي‌ها ايفا كردند بطوري كه ايجاد مشكلات در مسيرهاي صادرات و واردات دريايي، حمله به كشتي‌هاي ايراني، ورود به آب‌هاي سرزميني ايران، حمله به سكوهاي نفتي، انهدام ناوهاي جوشن و سبلان و از همه بيشرمانه تر، ساقط كردن يك فروند هواپيماي مسافربري ايرباس با 290 نفر انسان بيگناه از آن جمله اقدامات است.

بعد از عمليات كربلاى5 حضور آمريكايى ها بسيار متفاوت تر از قبل شد. در اوايل سال 66، تعداد 85 ناو و شناور آمريكايى در جنگ با ايران عمل مى‌كرد درحاليكه تا پيش از اين سال حدود 10 فروند بود و در اين مقطع حساس مسئوليت به سپاه واگذار شد تا در اين منطقه به اقدامات متقابل و دفاع دست بزند و شكل‌گيرى نيروى دريايى سپاه با حضور آمريكايى‌ها همزمان شد.

در آن زمان قايق هاي تندرو كه شايد معروفترين آنها قايق هاي «عاشورا» باشند، تنها به مين‌هاي دريايي، پرتابگرهاي راكت 12 تايي 107 ميليمتري با حداكثر بُ


سردار فدوي: كابوس امريكا در خليج فارس/ آمريكا را تا خليج مكزيك دنبال مي‌كنيم

18 آبان 1393-07:45:48

منبع: فارس

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

تهاجم هلي كوپتر هاي آمريكائي به كشتي تجاري ايران درخليج فارس


همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

كسر خدمت
اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

فرآيند انجام پروژه‌ تحقيقاتي به عنوان بخشي از خدمت سربازي

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره