كاربر ميهمان سه‌شنبه، 23 مرداد 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 خلباني كه هواپيماي «ميگ - 25» دشمن را يكسال زمينگير كرد

افسر كنترل رادار يك هدف نزديك شونده را از سمت غرب گزارش كرد كه احتمالا قصد حمله به نيروگاه اتمي بوشهر را داشت لحظاتي بعد هدف را در رادار هواپيما پيدا كرديم و با دادن اطلاعات به خلبان به سمت آن رفتيم تا...

16 آذر 1393-12:56:06


خلباني كه هواپيماي «ميگ - 25» دشمن را يكسال زمينگير كرد
16 آذر 1393-12:56:06
منبع: خبرگزاري ايسنا
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس: سيدعلي محمد رفيعي‌ فرزند سيد محمد جعفر‌ روز 14 مرداد ماه 1331 در شهرستان بروجرد متولد شد. او در طول جنگ علاوه بر حضور در مناطق عملياتي به عنوان افسر ناظر مقدم هوايي‌، جزو ‌يكي از خلبنانان كابين عقب «اف- 14» بود كه توانست بيش از 500 ماموريت گشت زني رزمي‌، پوشش هوايي و اسكورت را در تمام ساعات شبانه روز انجام بدهد و در سرنگوني تعدادي از هواپيماهاي متجاوز دشمن و خنثي سازي بسياري از ماموريت‌هاي آنان نقشي اساسي ايفا كند او علاوه بر مشاغل گرداني وانجام پرواز، پس از آتش بس به ستاد تهران منتقل شد و در پست افسر دايره طرح مديريت جنگ‌هاي الكترونيك (جنگال) معاون عمليات نهاجا و سال بعد به عنوان رئيس همين دايره انجام وظيفه كرد.

سپس به ستاد مشترك ارتش جمهوري اسلامي ايران(سماجا) منتقل شد و در موقعيت رابط نيروي هوايي در مركز فرماندهي اين ستاد خدمت كرد بار ديگر به نهاجا برگشت و در دفتر مطالعات و تحقيقات اين نيرو شغل جانشين رئيس كميته تحقيق در روش‌هاي عملياتي را برعهده گرفت توين كتاب «سوروايول» يا روش‌هاي چگونه زنده ماندن‌، در دفتر مطالعات نهاجا‌، يادگار اوست كه در سطح نيروي هوايي استقبال شد.

علي محمد سومين فرزند اين خانواده بود او تحصيلات ابتدايي را در مدارس «فردوسي» و «داريوش» محل زادگاهش به اتمام رساند. شش سال متوسطه را در مدرسه «خواجه نصير طوسي» گذراند و توانست با دريافت ديپلم طبيعي در سال 1351 به جست وجوي شغل مناسب بگردد. پدرش در اداره آگاهي بروجرد مشغول بود و خانواده‌اي با شش فرزند را اداره مي‌كرد.

با توجه به علاقه‌اي كه به خلباني داشت،‌ نيروي هوايي را براي استخدام انتخاب كرد. پس از دو بار مراجعه به مركز استخدام اين سازمان در خيابان «تهران نو»‌، از پس آزمون‌ها و معاينات دقيق پزشكي برآمد و در تاريخ هفتم مهرماه 1351 وارد دانشكده خلباني شد. طي دو ماه آموزش‌هاي نظام جمع‌، اسلحه شناسي و غيره را آموخت و سردوشي گرفت. از اين پس كلاس‌هاي زبان و دروس علمي شروع‌ و در ادامه وارد گردان پرواز «قلعه مرغي» شد. درس‌هاي آكادمي پرواز را نيز تحصيل كرد و با هواپيماي ملخ‌دار «پايپر» اولين پروازهاي عمرش را انجام داد پس از آموختن پرواز مقدماتي‌، نمره لازم در آزمون جامع زبان را كسب كرد و بهمن ماه 1353 به ايالت «تگزاس» آمريكا اعزام شد.

در پايگاه «لكلند» واقع در شهر سان «آنتونيو» زبان تخصصي و پيشرفته را خواند و ديپلم مربوطه را گرفت. بعد به پايگاه «مدينا» منتقل شد و حدود 30 ساعت پرواز با هواپيماي سبك ملخ دار «تي -41» را تجربه كرد سپس براي ادامه دوره به پايگاه «كلومبوس» واقع در ايالت «مي‌سي‌سي‌پي» رفت تا پرواز با جت زير سوت «تي -37» را آموزش ببيند دوره او در اين پايگاه ناتمام ماند و به كشور برگشت.

ششم بهمن ماه 1354 براي دومين بار عازم آمريكا شد كلاس زبان را مرور كرد و آموزش تخصصي براي پرواز در كابين عقب هواپيماي «اف-14» را با هواپيماهاي «تي-2» و «تي -39» در پايگاه دريايي «پنسي كولا» نزديك شهر «وارينگتون»‌، در ايالت «فلوريدا» سپري كرد. پس از خاتمه دوره‌،اسفند ماه 1356 به ايران برگشت.اوايل سال 1357 به پايگاه هوايي اصفهان منتقل شد اما به دليل وجود كلاس ديگري‌ كه قبل از دوره آن‌ها منتظر آموزش بودند و شرايط رو به پيشرفت بحران در كشور همچنان منتظر آموزش ماند تا جنگ تحميلي رسما آغاز شد.

علي محمد رفيعي 24 خرداد ماه 1358 با «پروين گرجي‌ها» پيوند زناشويي بست كه ثمره اين پيوند مقدس دو دختر به اسامي ستاره سادات(1359) و ساغر سادات(1366) و يك پسر به نام سيد سلمان(1361) شد كه هر سه داراي مدرك كارشناسي هستند.

رفيعي دوره پيشرفته رزمي خود را در كابين عقب شكاري فوق مدرن تامكت يا «اف-14» با استاد گرانقدرش‌، «عباس حزين»‌، طي كرد و از محضر استادان ديگري چون:«محمد هاشم آل آقا»،‌ «عباس بابايي» و «جليل زندي» درس آموخت.

سيدعلي محمد در دوران خدمت‌، در پايگاه هشتم شكاري اصفهان كه بعدها به منطقه هوايي شهيد بابايي تغير نام داد‌، پايگاه هوايي هفتم ترابري شكاري شيراز‌، پايگاه ششم شكاري بوشهر‌، ستاد نهاجا و سماجا خدمت كرد. همچنين ماه‌ها در پايگاه هوايي ششم شكاري بوشهر به صورت مامور آمادگي داد و سرانجام با 32 سال خدمت‌، مهر ماه 1383 با درجه سرهنگي بازنشسته شد.

سرهنگ خلبان علي محمد رفيعي در خاطراتي بيان مي‌كند:

اوايل جنگ تحميلي بود.هنوز برنامه‌ريزي كاملا منظم و مرتبي وجود نداشت سعي ما بر اين بود كه مناطق جنگي تعيين شده را به صورت شبانه روزي پوشش بدهيم و حفاظت كنيم. چراكه قرار بود هر هواپيما در طول ماموريت يك يا دو بار سوخت گيري كند و بعد جاي خود را به هواپيماي جايگزين كه از اصفهان يا شيرا


خلباني كه هواپيماي «ميگ - 25» دشمن را يكسال زمينگير كرد

16 آذر 1393-12:56:06

منبع: خبرگزاري ايسنا

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

كسر خدمت
اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

فرآيند انجام پروژه‌ تحقيقاتي به عنوان بخشي از خدمت سربازي

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره