كاربر ميهمان سه‌شنبه، 20 آذر 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 هراس صهيونيست‌ها از موشك «فاتح-110»

روزنامه عبري‌زبان «يديعوت اخرونوت» در گزارشي با موضوع حمله روز يكشنبه جنگنده‌هاي رژيم‌صهيونيستي به مناطقي در خاك سوريه، نوشت به نظر مي‌رسد اين اقدام از بيم تجهيز حزب‌الله لبنان به موشك‌هاي دقيق ايراني صورت گرفته باشد.

17 آذر 1393-10:57:06


هراس صهيونيست‌ها از موشك «فاتح-110»
17 آذر 1393-10:57:06
منبع: فاتحان
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس: روزنامه صهيونيستي «يديعوت اخرونوت» روز دوشنبه (امروز) در گزارشي با موضوع تجاوز اخير جنگنده‌هاي اسرائيلي به حريم هوايي سوريه و حمله به مناطقي داخل خاك اين كشور، نوشته است كه اين اقدام احتمالا از بيم رسيدن موشك‌هاي دقيق و قدرتمند ايراني به حزب‌الله لبنان صورت گرفت است.

روز يكشنبه رسانه‌هاي وابسته به مخالفان مسلح دولت سوريه با انتشار تصاوير و فيلم‌هايي از حمله جنگنده‌هاي رژيم‌صهيونيستي به مناطقي در سوريه، از جمله پايگاه هوايي «ديماس» در نزديكي دمشق را هدف قرار داده‌اند .

هرچند رژيم‌صهيونيستي مطابق معمول سياست سكوت در پيش گرفته، اما رسانه‌هاي اين رژيم با تائيد ضمني انجام اين حمله، دلايل مختلفي از جمله زدن سامانه ضدهوايي اس-300 يا موشك‌هاي «ياخونت» را به عنوان انگيزه تل‌آويو از انجام اين حمله اعلام كردند.

هراس صهيونيست‌ها از «فاتح-110» و تلاش براي جلوگيري از تجهيز حزب‌الله

با اين حال «يديعوت اخرونوت» در گزارشي كه در نسخه عبري اين روزنامه منتشر شده، جلوگيري از ارسال موشك‌هاي «فاتح 110» ايراني به لبنان را انگيزه اصلي اين حمله دانسته است. در بخشي از گزارش اين روزنامه آمده است: «حملات يكشنبه شب در سوريه كه به نيروي هوايي اسرائيل نسبت داده شده، احتمالا با هدف جلوگيري از انتقال تسليحات پيشرفته از ايران به حزب‌الله لبنان صورت گرفته است. سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ايران به بازي با آتش ادامه داده و همچنان در حال تجهيز حزب‌الله به تسليحاتي است كه مي‌توانند تلفات و ويراني‌هاي زيادي به اسرائيل تحميل كنند.»

اين گزارش مي‌افزايد: «اين تحليل بر اساس اين واقعيت است كه دو منطقه‌اي كه مورد هدف قرار گرفته‌اند، تقريبا از يكديگر دور هستند: يكي در فرودگاه بين‌المللي دمشق است و ديگري در نزديكي منطقه ديماس ، واقع در غرب دمشق است كه تنها چند كيلومتر با مرز لبنان فاصله دارد. در موارد شناخته شده انتقال تسليحات از ايران به حزب‌الله، محموله‌ها معمولا ابتدا در فرودگاه دمشق تخليه شده و سپس به مراكز نگهداري متعلق به ارتش سوريه در چند مايلي مرز لبنان منتقل شده و از آنجا به لبنان انتقال پيدا مي‌كرد.»

اين روزنامه صهيونيستي با اشاره به اينكه اين حمله بر اساس «اطلاعات دقيق» و «با در نظر گرفتن ابعاد عملياتي و راهبردي» صورت گرفته، نوشته است كه اين اقدام يادآور حمله‌اي است كه در سال 2013 انجام گرفت و در جريان آن تل‌آويو تلاش كرد محموله موشك‌هاي «فاتح 110» را كه «پيشرفته‌ترين و دقيق‌ترين موشك‌هايي» هستند كه ايران براي حزب‌الله ارسال كرده، هدف قرار دهد. اين گزارش مي‌افزايد: «حمله روز يكشنبه كه به نيروي هوايي اسرائيل نسبت داده شده، اما از سوي منابع اسرائيلي تائيد نشده، به احتمال بسيار زياد به دلايل مشابه (با حمله سال 2013) و تحت شرايطي مشابه صورت گرفته است.»

به نوشته يديعوت، مقامات ايران و حزب‌الله در هفته‌هاي اخير اعلام كرده‌اند كه اين گروه به موشك‌هاي دقيقي مجهز شده است كه قادرند سرتاسر اسرائيل را هدف قرار دهند. به نظر مي‌رسد كه منظور از اين موشك‌ها، كلاس «فاتح 110» باشد.

نمونه‎هاي مختلف موشك‌هاي كلاس فاتح با بُردهاي 250 تا 300 كيلومتر داراي محموله انفجاري به جرم 500 كيلوگرم است كه سرعت آن به 1.5 كيلومتر بر ثانيه مي‌رسد. اين موشك از سامانه‎هاي پيشرفته هدايت و ناوبري برخوردار است و تا پايان مسير هدايت مي‌شود.

بنا بر گزارش‌هاي منتشر شده، خطاي موشك فاتح كمتر از 10 متر بوده كه اين در مورد نوع دريايي آن -خليج فارس- از اهميت بسيار بيشتري برخوردار است زيرا مأموريت آن انهدام اهداف متحرك دريايي است (جزئيات بيشتر). همين امر موجب شده تا حزب‌الله در صورت تجهيز به اين موشك بتواند سرتاسر فلسطين اشغالي و همچنين ميادين گازي تحت كنترل رژيم‌صهيونيستي را هدف قرار دهد.

احتمال پاسخ حزب‌الله و دولت سوريه به تجاوز رژيم‌صهيونيستي

يديعوت با اشاره به اينكه احتمال بسياري زيادي وجود دارد كه پيش از اين حزب‌الله موشك‌هايي از اين نوع را به دست آورده باشد، نوشته است كه حمله سال 2013 با اين هدف صورت گرفت كه محموله‌هاي بيشتري از اين موشك‌ها به دست حزب‌الله نرسد.

اين روزنامه صهيونيستي همچنين با بيان اينكه دولت سوريه در ماه‌هاي اخير به دليل درگيري در داخل به تجاوزهاي صورت گرفته پاسخ نداده، نوشته است كه حزب‌الله هم تا زماني كه اين حملات به خاك لبنان كشيده نشود، از اقدام تلافي‌جويانه خودداري مي‌كند. يديعوت با اين حال نوشته است: «اما اين مربوط به گذشته است. هيچ تضميني وجود ندارد كه حزب‌الله و سوريه به اين سياست ادامه دهند. بنابراين، لازم است تا ميزان آمادگي در جبهه شمالي، هم روي زمين و


هراس صهيونيست‌ها از موشك «فاتح-110»

17 آذر 1393-10:57:06

منبع: فاتحان

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

عمليات مطلع الفجر، منطقه گيلان غرب وسرپل ذهاب
شهادت آيت ا...سيدعبدالحسين"سومين شهيدمحراب "نماينده ي امام وامام جمعه شيرازتوسط منافقين


همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره