كاربر ميهمان دوشنبه، 26 آذر 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 خاطره اي از سرهنگ خلبان مصطفي سهرابي

قبل از پيروزي انقلاب اسلامي وظيفه هواپيما پي تري اف اغلب شناسايي شناورها و زير دريايي هاي شوروي و چين و كشورهاي شرقي بوده لكن بعد از پيروزي انقلاب و در خلال جنگ تحميلي تمام شناورها و زير دريايي هاي حاضر در منطقه را شناسايي مي كرديم و با تجربه و تحليل اطلاعات، از مقاصد هر يك و يا هر گروه از اين شناورها مطلع مي شديم تا توسط يگان هاي دريايي و يا هوايي عكس العمل لازم در مقابل تحريكات آنها صورت گيرد .

10 اسفند 1387-09:35:38


خاطره اي از سرهنگ خلبان مصطفي سهرابي
10 اسفند 1387-09:35:38
منبع: سايت ساجد
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

شناسايي گروه ناوهاي آمريكايي

قبل از پيروزي انقلاب اسلامي وظيفه هواپيما پي تري اف اغلب شناسايي شناورها و زير دريايي هاي شوروي و چين و كشورهاي شرقي بوده لكن بعد از پيروزي انقلاب و در خلال جنگ تحميلي تمام شناورها و زير دريايي هاي حاضر در منطقه را شناسايي مي كرديم و با تجربه و تحليل اطلاعات، از مقاصد هر يك و يا هر گروه از اين شناورها مطلع مي شديم تا توسط يگان هاي دريايي و يا هوايي عكس العمل لازم در مقابل تحريكات آنها صورت گيرد . در واقع پرواز اين هواپيما مانند خاري بود در چشم بيگانگان حاضر در خليج فارس و دشمني كه ناجوانمردانه از سوي آنها حمايت مي شد . اين هواپيما به دليل قابليت شناسايي و اهميت خاصي كه داشت از همان روزهاي پيروزي انقلاب اسلامي، در حصر قطعات يدكي قرار گرفت اما متخصصان نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران با ابتكارات و خلاقيت هاي مختلف اين هواپيما را عملياتي كرده و روي پا نگه داشته بودند . پرواز عملياتي اين هواپيما در خلال جنگ چنان براي دشمنان ناباورانه بود كه در هر پرواز نمي توانستند خشم خود را پنهان سازند و به عناوين مختلف سعي داشتند در انجام ماموريت آن اخلال به وجود آورند. مثلاً به دلايل واهي از سوي ناوهاي آمريكايي و انگليسي مستقر در منطقه، به اين هواپيماها اخطار داده مي شد تا از اين طريق مانع ادامه مسير و شناسايي شناورها شوند.

هواپيماهاي آمريكايي و انگليسي به عراق كمك مي كردند

در اكثر پروازها هواپيماهاي متعلق به ناوهاي هواپيمابر آمريكايي به هواپيماهاي ما نزديك مي شدند تا از مقصود و هدف ما مطلع شوند و يا به انحاي مختلف، با گردش هاي خطرناك به سوي ما سعي در ارعاب و انصراف ما از انجام ماموريت داشتند. اين ياري و مساعدت به عراق تا سال هاي آخر جنگ، به صورت مخفيانه انجام مي شد. حتي آمريكا و انگليس و ساير كشورهاي غربي سعي كردند منطقه خليج فارس را از انواع شناورهاي نظامي اشباع كنند تا هر لحظه كه هواپيماهاي ايراني براي مقابله با هواپيماهاي متجاوز عراق ، كه از فضاي خليج فارس استفاده كرده يا به شناورهاي نفت كش و تجاري كه به سمت بنادر ايران در حركت بودند حمله ور شدند و به پرواز در آيند و از طريق مطلع ساختن خلبانان عراقي به آنها كمك كنند تا تغيير سمت داده و متقابلاً در مقابل فعاليت هواپيماهاي ايراني ايجاد مزاحمت كنند. نيروي هوايي عراق در طول جنگ تحميلي با وجود مجهز بودن به انواع تجهيزات نظامي و رادارهاي دوربرد، نتوانست حوزه كنترل هوايي خود را در خليج فارس گسترش دهد و از اين رو در حد فاصل شمال نصف النهار 50 درجه به شرق، كنترل آنها بر روي شكاري هايشان تقليل مي يافت و در اين مدت آنها ضمن توافق هاي پنهاني با دولت هاي غرب، شرايطي را به وجود آورده بودند كه مستقيم يا غير مستقيم ناوهاي بيگانه به آنها كمك هاي فني هوانوردي ارائه مي دادند.

اطلاعات پروازهاي ما به عراق داده مي شد

گاهي اطلاعات مربوط به پرواز هواپيماهاي ايراني را به طرق مختلف در اختيار آنها قرار مي دادند و سعي مي كردند از غافلگير شدن هواپيماهاي عراقي در محدوده جزيره لاوان تا راس البيشه جلوگيري كنند. براي نمونه، به بهانه اخطار به هواپيماهاي ايراني نوع هواپيما و سمت و ارتفاع و موقعيت جغرافيايي آن را روي فركانس اضطراري اعلام مي كردند و اين موجب مي شد تا خلبانان عراقي چنان چه در حد فاصل بُرد موشك هاي هواپيماي رهگيري ايراني قرار داشتند به سرعت خود را از مهلكه نجات دهند و اگر فاصله زياد بود با آرامش به ماموريت خود ادامه دهند. در حقيقت نقش كنترل و فرماندهي عراقي ها در پهنه خليج فارس به عهده ناوهاي بيگانه بود.

مسير خود را تغيير دهيد

در سال 1359 و اوايل جنگ تحميلي بود. در ماموريتي كه به سمت شرق كشور آغاز مي شد و ادامه آن تا نصف النهار 61 درجه به طول مي انجاميد، ناو سر فرماندهي ايالات متحده در درياي عمان به شدت به ما اخطار كرد كه ادامه مسير را متوقف كرده به سمت ديگري تغيير جهت دهيم. معمولاً ناو سرفرماندهي در دريا به اتفاق چند رزمناو و ناوشكن و شناورهاي لجستيكي ، به صورت يك ناو گروه در حركت هستند و ما مي دانستيم كه اين ناوگروه عازم خليج فارس هستند تا به ياري دشمن بشتابند.

اين ناو براي جلوگيري از شناخته شدن توسط هواپيماهي اكتشافي پي.تري. اف ما را به شدت مورد اخطار قرار داده بود و ما هم قطعاً تصميم به شناسايي آنها داشتيم؛ به همين جهت به مسير ادامه داديم .

ناو سر فرماندهي مجهز به سيستم هاي ارتباطي مختلف از جمله ماهواره اي است كه در هر لحظه مي تواند با اقصي نقاط جهان تماس داشته باشد. ناو آمريكايي مجدداً اعلام كرد كه اگر از نصف النهار 61 در جه جلوتر برويم با ما درگير شده و ما را هدف قرار خواهد داد. ما نيز با علم به اين كه مسير


خاطره اي از سرهنگ خلبان مصطفي سهرابي

10 اسفند 1387-09:35:38

منبع: سايت ساجد

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   0

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره