كاربر ميهمان دوشنبه، 26 آذر 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 حسين يكتا: توجه پژوهشگران خارجي به انقلاب و دفاع‌مقدس، هدفمند است

حسين يكتا، پژوهشگر دفاع مقدس با اشاره به انتشار آثار متعدد در خارج از كشور درباره انقلاب اسلامي و جنگ ارتش متجاوز صدام عليه ايران تصريح كرد: ماهيت انقلاب، دفاع‌مقدس و تحولات ناشي از آن‌ها، باعث جذاب شدن اين دو واقعه تاريخي براي نويسندگان و محققان خارجي شده است.

10 اسفند 1387-10:21:29


حسين يكتا:  توجه پژوهشگران خارجي به انقلاب و دفاع‌مقدس، هدفمند است
10 اسفند 1387-10:21:29
منبع: خبرگزاري ايبنا
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

حسين يكتا، پژوهشگر دفاع مقدس با اشاره به انتشار آثار متعدد در خارج از كشور درباره انقلاب اسلامي و جنگ ارتش متجاوز صدام عليه ايران تصريح كرد: ماهيت انقلاب، دفاع‌مقدس و تحولات ناشي از آن‌ها، باعث جذاب شدن اين دو واقعه تاريخي براي نويسندگان و محققان خارجي شده است.

بررسي و پيش‌بيني برنامه‌هاي آينده كشورهاي ديگر در قبال ايران و شناخت عميق‌تر نقاط قوت و ضعف كشورمان، از جمله اهداف مهم محققان خارجي در تدوين كتاب در اين زمينه‌هاست.

حسين يكتا، پژوهشگر دفاع مقدس درباره ابعاد قابل بررسي وقايع دفاع‌مقدس اظهار داشت: جنگ تحميلي، مانند همه جنگ‌هاي دنيا در ابعاد اجتماعي، فرهنگي، نظامي، سياسي و حقوقي قابل تحليل و بررسي است. در اين ميان، جنبه‌هاي نظامي ، سياسي و حقوقي از نظر بين‌المللي، بيشتر مورد توجه‌ اند.

وي با تاكيد بر اهميت جنبه نظامي دفاع‌مقدس افزود: بيان مواضع و اقدامات كشورهاي ديگر، نظير حمايت‌ از عراق و تحريم‌ ايران و تصميم‌گيري‌هاي داخلي، جزو مباني سياسي جنگ تحميلي محسوب مي‌شوند. همچنين، حقوق بشر دوستانه در قبال اسراي جنگي، تجاوز و جنايات جنگي از جمله مباحث مطرح شده در حوزه حقوقي دفاع‌مقدس به شمار مي‌روند.

نويسنده كتاب بحران در خوزستان خاطر نشان كرد: انسان هميشه به دنبال جلوگيري از وقوع جنگ بوده و به همين دليل، در جست‌وجوي كشف ريشه‌هاي آن، مانند بازي قدرت و شناخت ماهيت جنگ است. قوانين مرتبط با جنگ نيز با هدف كاهش عوارض اين درگيري‌ها، ‌به خصوص پس از وقوع جنگ‌هاي جهاني و توسط سازمان ملل متحد تصويب شدند.

حسين يكتا، در ادامه تاكيد كرد: در دوران جنگ تحميلي، بسياري از قوانين بين‌المللي نقض شد. اما متاسفانه كتاب‌هاي حوزه سياسي، حقوقي دفاع‌مقدس، در داخل كشور مغفول واقع شده و تنها تعداد انگشت‌شماري اثر برجسته به چاپ رسيده اند. كتاب‌هاي تاريخ سياسي جنگ تحميلي عراق بر جمهوري اسلامي ايران نوشته دكتر علي‌اكبر ولايتي، ش‍وراي‌ ام‍ن‍ي‍ت‌ و ج‍ن‍گ‌ ت‍ح‍م‍ي‍ل‍ي‌ ع‍راق‌ ع‍ل‍ي‍ه‌ ج‍م‍ه‍وري‌ اس‍لام‍ي‌ اي‍ران‌ به قلم ع‍ب‍اس‌ ه‍داي‍ت‍ي‌ خ‍م‍ي‍ن‍ي‌، ت‍ج‍اوز ع‍راق‌ ب‍ه‌ اي‍ران‌ و موضع‌گيري‌ س‍ازم‍ان‌ م‍ل‍ل‌ م‍ت‍ح‍د اثر‌ ن‍س‍ري‍ن‌ م‍ص‍ف‍ا و ما و عراق از گذشته دور تا امروز؛ تجاوز عراق،‌ پيامدها، پايان جنگ و رويدادهاي پس از آن نوشته منوچهر پارسادوست، نمونه‌هايي از اين آثارند.

وي با اشاره به انتشار آثار متعدد در خارج از كشور درباره انقلاب اسلامي و جنگ ارتش متجاوز صدام عليه ايران مثل ب‍ه‌س‍وي‌ ص‍ل‍ح‌ ن‍وش‍ت‍ه‌ خ‍اوي‍ر پ‍رزدك‍وئ‍ي‍ار، تصريح كرد: ماهيت انقلاب، دفاع‌مقدس و تحولات ناشي از آن‌ها، باعث جذاب شدن اين دو واقعه تاريخي براي نويسندگان و محققان خارجي شده است. بررسي و پيش‌بيني برنامه‌هاي آينده كشورهاي ديگر در قبال ايران و شناخت عميق‌تر نقاط قوت و ضعف كشورمان، از جمله اهداف مهم محققان خارجي در راه تحقيق و تدوين كتاب در زمينه انقلاب و دفاع‌مقدس اند.

اين محقق و پژوهشگر دفاع مقدس ادامه داد: به دليل وقوع حوادث سريع در منطقه خاورميانه و آغاز بحران كويت در سال ۱۳۶۹(۱۹۹۰ ميلادي) تدوين آثار مرتبط با جنگ عراق عليه ايران تحت شعاع قرارگرفت و اهميت خود را در سطح انتشار فرامنطقه‌اي از دست داد.

سرداور گروه پژوهش‌هاي سياسي ـ حقوقي جشنواره ربع قرن كتاب دفاع‌مقدس خاطر نشان كرد: متاسفانه هنوز نتوانسته‌ايم مسائل داخلي كشور مانند انقلاب و دفاع‌مقدس را وارد دانشگاه‌ها كنيم. اين ضعف، ناشي از عدم وجود بينش تاريخي در جامعه است. به عبارت ديگر، تاريخ معاصر ايران به خوبي مورد توجه قرار نمي‌گيرد و از تجربه‌هاي آن دوران، استفاده نمي‌شود.

يكتا در پايان تصريح كرد: علوم انساني، به عنوان موتور فكري يك جامعه عمل مي‌كند. اگر افرادي كه در اين رشته تحصيل كرده‌اند، به عنوان انديشمندان سياسي به كار گرفته شوند، ارزش مقوله‌هاي تاريخي نيز افزايش پيدا خواهد كرد.

حسين يكتا، متولد سال 1341 از شهر رشت و داراي مدرك دكتراي رشته روابط بين‌الملل از دانشگاه تهران است. وي 10 سال به عنوان رئيس دائرة‌المعارف دفاع مقدس در بنياد حفظ آثار فعاليت كرده و درحال حاضر، سرداور گروه پژوهش‌هاي سياسي ـ حقوقي جشنواره ربع قرن كتاب دفاع‌مقدس است.

از جمله آثار منتشر شده حسين يكتا مي‌توان به ج‍ن‍گ‌نام‍ه‌ اول‌: پ‍ي‍داي‍ش‌ ن‍ظام‌ ج‍دي‍د، ه‍ج‍وم ‌س‍راس‍ري‌ ت‍ه‍اج‍م‌ و پ‍ي‍ش‍روي‌ه‍اي‌ ع‍م‍ده‌ ع‍راق و بحران در خوزستان اشاره كرد.


حسين يكتا: توجه پژوهشگران خارجي به انقلاب و دفاع‌مقدس، هدفمند است

10 اسفند 1387-10:21:29

منبع: خبرگزاري ايبنا

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   0

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره