كاربر ميهمان دوشنبه، 25 تير 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 دختري كه آخرين قطره خونش نثار انقلاب شد

شهيد طيبه واعظي در سال 1356 و زير شكنجه هاي ساواك به همراه همسرش ابراهيم جعفريان به شهادت رسيد؛ او از كودكي همواره آرزو داشت خونش براي امام خميني(ره) ريخته شود.

14 بهمن 1393-07:26:20


دختري كه آخرين قطره خونش نثار انقلاب شد
14 بهمن 1393-07:26:20
منبع: خبرگزاري فارس
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس: شهيد طيبه واعظي درحالي به شهادت رسيد كه حمل 4ماهه اي را باردار بود و به همراه همسرش جام شهادت را سركشيد. به بهانه سالروز ورود امام خميني كه روزگاري طيبه آرزو داشت خونش برايش ريخته شود به سراغ مادر وي رفتيم تا خاطرا ت اورا مرور كنيم:

* زمين بخورم بهتر است

پنج ساله بود كه به مكتب مي رفت، هنگام مكتب رفتن حتما چادر سر مي كرد و رويش را مي گرفت وقتي به او ميگفتم شايد زمين بخوري در جوابم مي گفت: اگر زمين بخورم بهتر از اين است كه مردم صورتم را ببينند.

* شروع مبارزات

طيبه بناي مبارزه با رژيم منفور پهلوي را از پشت دارقالي با برادرش مرتضي شروع كرد. از همان كودكي از شاه متنفر بود، ولي هرچه بزرگ تر مي شد، با شركت در جلسات قرآن و مطالعه كتاب هاي شهيد مطهري آگاهانه واردعمل مي شد. برادرش مرتضي مي گويد: هرگاه با خواهرم طيبه صحبت مي كردم، راه هايي پيش پايم مي گذاشت و مرا راهنمايي مي كرد كه تا آن وقت چنين چيزي به ذهن هيچ يك از ما نرسيده بود و كار با موفقيت انجام ميگرفت.

* به عشق امام خميني روزه مي گيرم

زماني كه امام خميني در تبعيد بود پدر طيبه كه يك روحاني مبارز بود و درجريان فعاليت هاي سياسي قرار داشت به همين دليل طيبه كه هنوز به سن تكليف نرسيده بود تصميم گرفت روزه بگيرد آنهم تنها 15 روز به اين صورت كه مي گفت: هشت روز را براي سلامتي آقاي خميني روزه مي گيرم و هفت روز را براي سلامتي پدرم.

در آن زمان وضع اقتصادي خوبي نداشتيم به همين دليل براي گذران زندگي كارهايي از قبيل روزه ها و نمازهاي استيجاري را قبول مي كرديم، آن زمان طيبه نيز با قالي بافي به ما كمك مي كرد. اما شرايطي داشت چراكه مي گفت مزد صبحم را براي جهيزيه ام پس انداز كنيد و مزد شبم را براي آقاي خميني، زيرا مي خواهم زماني كه به ايران بازگشت پيش پايش گوسفند قرباني كنم.

* لباس‌هاي كهنه را بيشتر دوست دارم

روزي با لباسهاي نويي كه برايش خريده بوديم بيرون از خانه رفته بود كه ديديم با حالت متاثري به خانه برگشت، لباسهاي نو را درآورد و لباسهاي كهنه اش را پوشيد وقتي علت را جويا شديم گفت: وقتي لباسهاي من نو باشد بچه هاي فقير غصه مي خورند بنابراين لباس هاي كهنه را بيشتر دوست دارم.

* جشن عروسي كه با مولودي خواني آغاز شد

چهارده ساله بود كه عروس خاله اش شد. جوان هاي فاميل قصد داشتند برايشان ساز وآواز راه بياندازند اما همسرش ابراهيم جعفريان گفت: اگرگوش كنيد من بخوانم شما نيز دم بگيريد و شروع به خواندن كرد: يا دائم الفصل علي البريه، يا باسط اليدين بالعطيه، صل علي محمد و آل محمد.

و اين چنين زندگي سراسر ساده و بي آلايش خودرا آغاز كردند.

هنوز چند ماهي از عروسي شان نگذشته بود كه طيبه گفت مادرجان مي خواهم جهيزيه ام را به خانواده هاي فقير ببخشم آيا اجازه مي دهي. به او گفتم اين اموال توست و هرچه بخواهي مي تواني انجام دهي.

او نيز تمام جهيزيه اش را به فقرا بخشيد و همواره با مزد قالي بافيش براي جوانان جهيزيه تهيه مي كردو يا براي كودكان لوازم التحرير مي خريد.

* صورتش كبود شد

وقتي فرزندش دو ماهه بود همسرش توسط ساواك تحت تعقيب قرارگفت تا اينكه روزي به منزل آنان آمده و به جستجو پرداختند، طيبه نيز هرچه از اعلاميه هاي امام خميني در منزل داشتند را داخل قنداق كودك مخفي كرده و او را در آغوش ميگيرد، مزدوران هرچه ميگردند چيزي پيدانمي كنند تا اينكه ازشدت عصبانيت با طيبه بحثشان شده و با ضربه اي صورتش را كبود مي كنند، اين كبودي تا مدتها از صورتش محو نميشد.

* هجرتي كه طيبه را از همسرش جدا نكرد

بعداز سال 1353 با جدايي گروه مهديون از سازمان مجاهدين خلق، ابراهيم از طيبه سوال مي كند كه آيا حاضر است زندگي مخفيانه را آغاز كند كه اونيز همراه همسرش شده و زندگي مخفيانه را آغاز مي كنند.

بعداز مدتي به وسيله واسطه اي مطلع شدم مي توام طيبه را درامامزاده اي ببينم، وقتي به آنجا رفتم زني را ديدم كه چادري رنگ ورو رفته به سر دارد و به طرف من مي آيد، وقتي نزديكتر شد ديدم طيبه است. نوه ام مهدي را در آغوش گرفتم. تنها حرفي كه طيبه به من زد اين بود كه مادرجان دعا كن شهيد شوم.

* شهادت جام زريني كه طيبه آروزيش را داشت

نامه نوشته بود كه : مادرجان راضي نباش كه ما برگرديم، دعا كن شهيد شويم. انگاربرگشتيم و 10 كيلو هم گوشت خورديم، چه فايده؟ آدم بايد اسلام را زنده كند.

* مرا بِكُشيد اما چادرم را برنداريد

روز سي‌ام فروردين 1356 در پي دستگيري يكي از اعضاي گروه در تبريز، ابراهيم هم در يك گشت بازرسي دستگير مي‌شود. از طريق بازرسي بدني ابراهيم، اجاره نامه منزلشان را پيدا


دختري كه آخرين قطره خونش نثار انقلاب شد

14 بهمن 1393-07:26:20

منبع: خبرگزاري فارس

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

آغازمرحله ي دوم عمليات رمضان درمنطقه ي شرق كانال پرورش ماهي


همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

كسر خدمت
اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

فرآيند انجام پروژه‌ تحقيقاتي به عنوان بخشي از خدمت سربازي

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره