كاربر ميهمان پنجشنبه، 1 فروردين 1398
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 تنها آرزويم شهادت تك‌تك فرزندانم در راه دين است

عزيز يعقوبي جانباز 45 درصد شيميايي كه اكنون 72 سال دارد، از آن دست مردان با غيرت ايراني است كه در سنين ميانسالي وارد عرصه كارزار شد و با وجود آنكه همسر و چند فرزند داشت، هرگز اجازه نداد مشغوليات زمانه او را از پوشيدن رخت رزم بر‌حذر دارد.

28 بهمن 1393-09:45:13


تنها آرزويم شهادت تك‌تك فرزندانم در راه دين است
28 بهمن 1393-09:45:13
منبع: جوان انلاين
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس: يعقوبي كه در دوران دفاع مقدس يكي از برادرانش به شهادت رسيده است، به تازگي نيز فرزند پاسدارش را در سانحه رانندگي از دست داده و با وجود همه اين مشكلات، با شور و شوق خاصي در گفت‌و‌گو با ما از مبارزات انقلابي‌اش گرفته تا حضور در جبهه و خاطرات دوران جنگ و جانبازي‌اش سخن گفت. متن زير گفت‌وگوي ما با اين جانباز 45 درصد شيميايي است كه پيش رو داريد.

شما از مبارزان قديمي انقلاب به شمار مي‌رويد، دفاع از نظام اسلامي را از چه زماني آغاز كرديد؟

سال 42 كه امام خميني را تبعيد كردند 22 ساله بودم. آن زمان حضرت امام را خوب نمي‌شناختم. ولي چون خانواده مذهبي داشتيم و از كودكي پاي منبر علما حضور مي‌يافتيم، طرز فكر انقلابي در ما وجود داشت. موقع تبعيد حضرت امام به حوزه علميه اراك مي‌رفتم و در كلاس‌هاي درس آيت‌الله شيخ‌مهدي عظيمي شركت مي‌كردم. در آنجا به من و سيد كريم يكي از اقوام‌مان مأموريت داده شد تا در روستاها براي امام خميني و انقلاب تبليغ كنيم. سيد‌كريم را ساواكي‌ها دستگير كردند و به زندان انداختند و شكنجه كردند، من هم از همان موقع عاشق راه امام خميني شدم. در دنباله همين مبارزات در سال56 شهرباني اراك ما را به زندان ساواك بردند و ‌گفتند به امام خميني توهين كنيد. اما پاي اعتقاداتمان ايستاديم و هرگز تسليم‌شان نشديم.

زمان پيروزي انقلاب 37 سال داشتيد، نه‌چندان سن بالا و نه خيلي جوان، باز هم فعاليت در مسير انقلاب را ادامه داديد؟

بله، وقتي انقلاب پيروز شد تازه كار ما شروع شده بود. به عنوان نيروهاي داوطلب و بسيجي در مسجد امام‌حسين(ع) خيابان آيت‌الله طالقاني اراك فعاليت مي‌كرديم. دشمن كه به كشورمان حمله كرد، در سال 61 به جبهه رفتم. ابتدا ما را 27 روز به آموزشي بردند و بعد از آن گفتند خرمشهر در حال آزادسازي است سريع اعزام شويد. رفتيم دارخوين تا در عمليات الي بيت‌المقدس شركت كنيم. دشمن طوري مي‌كوبيد كه اگر ما هزار جان هم داشتيم همه‌اش گرفته مي‌شد! اما بچه‌ها مقاومت مي‌كردند و پا پس نمي‌گذاشتند، ما در گروهان روح‌الله گردان ثارالله از تيپ سلمان بوديم. درگيري به قدري شديد بود كه 270 نفر از بچه‌هاي ما شهيد شدند و 60 نفر مانديم. خود من هم مجروح شدم.

مجروحيت‌تان به چه نحو بود؟

من در اين عمليات دچار موج گرفتگي شدم و موج چنان من را از خاكريز پرت كرد كه چندين متر كشيده شدم و پرده گوشم پاره شد. با اينكه چندين عمل جراحي انجام دادم، الان گوش راستم نمي‌شنود. همچنين تركش به دست و پايم اصابت كرد. بعدها هم در عمليات‌هاي ديگر دچار مجروحيت شيميايي شدم. طوري كه اكنون جانباز 45 درصد شيميايي هستم.

با وجود مجروحيت‌ها باز هم در جبهه حضور مي‌يافتيد؟

بله، تا آنجايي كه توانستم باز هم به جبهه رفتم. يك خاطره خوب هم از عمليات محرم دارم. ايامي كه براي ما شيعيان خيلي مقدس است. حول و حوش اين عمليات بچه‌ها عزاداري مي‌كردند و حال و هواي معنوي حكمفرما بود. ما در عمليات محرم در يك كانالي بوديم كه امكان داشت دشمن ما را ببيند و اميد چنداني به پيشروي نداشتيم. در منطقه خشك موسيان بوديم اما تا خواستيم از كانال‌ها بيرون بياييم، باران گرفت و خدا دشمن را طوري كور كرد كه توانستيم خط‌شان را بشكنيم. عمليات ما نصف شب بود. عنايت خدا باعث شد تا موقع حمله باران ببارد.

از برادر شهيدتان بگوييد. در چه عملياتي به شهادت رسيدند؟

عمليات والفجر8 و آزادسازي فاو. در اين عمليات من و دو برادرم عزت و قدرت حضور داشتيم كه عزت در فاو به شهادت رسيد. عزت از آن دست رزمنده‌هاي پاي كاري بود كه زمان زيادي در جبهه حضور يافت تا اينكه به آنچه آرزويش بود رسيد و شهيد شد.

زمان جنگ شما ازدواج كرده بوديد و همسر و فرزند داشتيد، با وجود آنها مشكلي براي حضور در جبهه نداشتيد؟

خب ما به مسيري كه انتخاب كرده بوديم اعتقاد داشتيم. درست كه شرايطم سخت‌تر از جوانان مجرد بود، ولي به هر حال من هم به عنوان يك ايراني مسلمان بايد دينم را به كشورم ادا مي‌كردم. اتفاقاً سال 66 كه از مكه تازه آمده بودم عده‌اي از دوستان به فرماندهم گفتند عزيز يعقوبي فرزندان زيادي دارد و او را به خط مقدم نبريد اما فرمانده كه من را مي‌شناخت گفته بود گردان ما بدون عزيز صفا ندارد، بنابر اين به محض اينكه از مكه آمدم رفتم جبهه و چهار ماه ماندم. همان سال66 در كانال ماهي شلمچه بودم و بعد به فاو رفتم، شلمچه كانال ماهي‌اش نزديك شهرك بصره بود. سال67 هم كه قطعنامه پذيرفته شد. هرچند امام پذيرش قطعنامه را به جام زهر تعبير كرد. ولي ما در جنگ با چندين كشور دنيا جنگيديم و درسي به ابرقدرت‌ها داديم كه ديگر هوس رويارويي با ايران به سرشان نزند.

با جانبازي‌تان چطور سر مي‌كني


تنها آرزويم شهادت تك‌تك فرزندانم در راه دين است

28 بهمن 1393-09:45:13

منبع: جوان انلاين

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

عمليات فتح المبين (غرب رودخانه ي كرخه، غرب دزفول وشوش و منطقه ي عمومي غرب رودخانه ي كرخه)


همايش
همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

ورود به صفحه اصلي همايش

نمايش...

گفتگو
سردار رودكي در گفتگو با خبرگزاري فارس

سردار رودكي در گفتگو با خبرگزاري فارس

«كربلاي5» تلخي «كربلاي4» را به شيريني تبديل كرد/ انتشار اسناد جنگ در پاسخ به شبهات مؤثر است

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره