كاربر ميهمان پنجشنبه، 1 فروردين 1398
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 نامه شهيده 14 ساله به يك رزمنده بسيجي

شهيده طاهره سادات هاشمي از تبار آمل و روستاي شهيد آباد بود و با آن كه 14 سال بيشتر از عمر كوتاهش نمي گذشت درگيري خونين گروهك‌هاي معاند انقلاب با نيروهاي بسيجي و مردمي، با اصابت دو گلوله به فيض شهادت نايل آمد.

13 اسفند 1393-15:15:06


نامه شهيده 14 ساله به يك رزمنده بسيجي
13 اسفند 1393-15:15:06
منبع: خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس: سيده طاهره هاشمي در يكم خرداد سال ۱۳۴۶ در شهرستان آمل و در روستاي شهيد آباد (شهربانو محله) و در خانواده‌اي متدين، مذهبي و طرفدار انقلاب به دنيا آمد و تحت تربيت پدر و مادري بزرگوار كه هر دو از سادات منطقه‌ي هزار جريب ساري بودند، رشد و پرورش يافت.

از كودكي با قرآن، نهج‌البلاغه و ساير كتب روايي شيعي انس و الفت پيدا كرد و به دليل جو فرهنگي و مذهبي خانواده روح تشنه‌اش با عميق‌ترين مفاهيم ديني و معنوي سيراب شد. او دختري مهربان، دلسوز و دانش‌آموزي نمونه، موفق و درسخوان بود. هرگز در اداي تكاليف واجب ديني، كوتاهي نمي‌كرد و مستحبات را تا جايي كه مي‌توانست، به جا مي‌آورد. در كارهاي هنري چون خطاطي، طراحي، گلدوزي، نگارش مقاله، تهيه‌ روزنامه ديواري و نيز اداره‌ي برنامه‌هاي فرهنگي مدرسه بسيار موفق بود و بسياري از برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و حركت‌هاي سياسي مدرسه بر عهده‌ او بود.

در برخورد با دانش‌آموزاني كه تحت تأثير تبليغات گروهك‌هاي منحرف قرار گرفته بودند، بسيار مهربان، باحوصله و دلسوز بود و از فرط مهر و دوستي، آن‌ها را به خود جذب مي‌كرد. سرانجام در غروب روز ششم بهمن‌ سال ۱۳۶۰ در حالي كه ۱۴ بهار بيشتر از عمر كوتاهش نمي‌گذشت، در كه حالي به كمك نيروهاي مدافع شهر شتافته بود، در درگيري خونين گروهك‌هاي معاند انقلاب با نيروهاي بسيجي و مردمي، با اصابت دو گلوله به فيض شهادت نايل آمد.

اين سيده بزرگوار با اين كه موقع شهادت 14 سال بيشتر نداشت اما با توجه به نبوغ و ذوق سرشار خود آثاري قلمي و تجسمي به يادگار گذاشته است. در زير، انشايي را از اين بانوي شهيده مي‌خوانيم كه به پيشنهاد معلم بايد خطاب به يك دوست نوشته مي‌شد. انشاي شهيده سيده طاهره هاشمي در طرحي ابتكاري در قالب نامه‌اي به يك دوست امدادگر و رزمنده فرضي نگاشته شده است. او در اين نامه پيامي را نيز خطاب به رئيس جمهور وقت ايالات متحده گوشزد كرده است:

به نام خدا

نامه‌اي مي‌نويسم براي تو دوست در جنگم، اي دوست جان بر كفم، اي دوست شريفم.

نامه‌اي كه شايد از آن كوه مشكلات كه بر سرت فرود آمده است، بكاهد. هر چند كه اين نامه برايت سودي ندارد، براي تويي كه در سنگر به مداواي مجروحان جنگ اعم از ايراني و يا غير ايراني مي‌پردازي. من اين نامه را در حقيقت براي دوستانم مي‌بايست مي‌نوشتم اما روزگار را چه ديدي بايد نوشت براي تو كه حتي يك لحظه شايد نتواني به اين نامه نظري بيفكني، چون مجروحان در جلويت صف كشيده و رگبار مسلسل و توپ و نارنجك بر بالاي سرت در پروازند.

اي كاش مي‌توانستم با تو به جبهه آيم و مسلسل‌ها را در آغوش گيرم، اما مي‌دانم كه چه خواهي گفت، بله من سنگر ديگري دارم و سنگرم را همچون تو حفظ خواهم كرد، همچون تو كه با وسايل اوليه بسيار كم و غذاي اندك در خط مقدم جبهه‌اي. شايد بر من عيب بگيري كه چرا به آگاهي دوستان و همشهريانم نمي‌پردازم. مي‌دانم اما آگاهي دادن به كدامين مردم؟ به مردم جان بر كف شهرم! نه مي‌دانم كه نمي‌گويي! زيرا بايد به اشخاصي آگاهي داد كه چشم‌ها را بسته و گوش‌ها را پنبه نموده و به شعار دادن در سر چهارراه‌ها مشغولند.

شعار مرگ بر آمريكايي كه معني آن سازش با آمريكاست! مي‌گويند كه بايد در اين جنگ، حق با باطل سازش كند؛ بايد ميانجي‌گري را پذيرفت و ملتي را كه بيست سال زير ستم بعثيان بود تنها گذاشت. آنها با شايعه‌سازي مي‌خواهند مردم را گول بزنند، اما قرآن دستور داد براي شايعه‌سازان قتل، اسيري و لعنت است. مي‌دانم كه تو تنها براي ملت ايران نمي‌جنگي بلكه براي ملت عراق هم مي‌جنگي و ملت جان بر كف و شهيد داده ما و عراق پشتيبان تو هستند.

اگر تو شهيد بشوي صدها نفر بعد از تو مي‌آيند و سنگرت را حفظ خواهند كرد. ملتي كه براي هر قطعه از اين ميهن خون‌ها فدا كرد، ديگر سازش با نوكران آمريكا و شوروي اين دشمنان اسلام را جايز نمي‌داند. مي‌دانم كه تو تا آخرين قطره خون خواهي جنگيد، زيرا تو فرزند خلف كساني هستي كه در جهان هميشه بر ضد ستم مي‌شوريدند و تو هم مانند آنها پيروز خواهي شد، زيرا امام‌مان، اين بت شكن عصر گفت: «آمريكا هيچ غلطي نمي‌تواند بكند» و در جاي ديگر گفت: «ما مرد جنگيم».

آقاي كارتر نبايد ما را از جنگ بترساند، البته به ياري خداوند؛ زيرا اين خداوند بود كه آمريكا را در حمله نظامي به ايران در طبس نابود كرد؛ شن‌هاي بيابان اين مأموران الهي چون ابابيل بر سرش ريخت و تمام آن تجهيزات را نابود كرد و اين بار هم كيد شيطان بر هم ريخت چون خداوند در قرآن فرمود «ان كيد الشيطان كان ضعيفا» بلي حيله شيطان ضعيف است، زيرا در اين زمان هم به ياري خدا و هوشياري ملت و بيداري ارتش و جان بر كفان سپاه و بسيج مانع رس


نامه شهيده 14 ساله به يك رزمنده بسيجي

13 اسفند 1393-15:15:06

منبع: خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

عمليات فتح المبين (غرب رودخانه ي كرخه، غرب دزفول وشوش و منطقه ي عمومي غرب رودخانه ي كرخه)


همايش
همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

ورود به صفحه اصلي همايش

نمايش...

گفتگو
سردار رودكي در گفتگو با خبرگزاري فارس

سردار رودكي در گفتگو با خبرگزاري فارس

«كربلاي5» تلخي «كربلاي4» را به شيريني تبديل كرد/ انتشار اسناد جنگ در پاسخ به شبهات مؤثر است

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره