كاربر ميهمان سه‌شنبه، 1 بهمن 1398
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 امام(ره) چه كساني را«سربازان گمنام» ناميدند؟

با انجام عمليات «اميرالمومنين» سپاه و دستگيري اعضاي برجسته حزب توده، حضرت امام خميني(ره) در پيامي، براي اولين بار اعضاي واحد اطلاعات سپاه پاسداران را با عنوان «سربازان گمنام» خطاب كردند.

15 ارديبهشت 1394-13:00:40


امام(ره) چه كساني را«سربازان گمنام» ناميدند؟
15 ارديبهشت 1394-13:00:40
منبع: خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس: در نيمه­ دوم سال 1361، اطلاعات دقيق و مستند و شواهد نظري و عملي، مسئولين كشور را در جريان يك توطئه گسترده و عميق كه توسط حزب توده در شرف تكوين بود و براندازي نظام جمهوري اسلامي ايران را هدف گرفته بود، قرار داد.

از بدو پيروزي انقلاب اسلامي، مسئولين نظام نسبت به ماهيت حزب توده شناخت كافي داشتند كه اين شناخت كه از تجربه عميق بررسي فعاليت كمونيست­ها در ايران و ساير كشورهاي اسلامي سرچشمه مي‌گرفت، كافي بود تا رهبري انقلاب و مسئولين نظام را نسبت به فعاليت حزب توده و ساير گروه­هاي چپ در ايران به هوشياري معطوف كند.

امام خميني(ره) در سخنان خود - پيش و پس از انقلاب - بارها بر اين هوشياري تأكيد ورزيد و تلاش­هاي جريان‌هاي ماركسيستي و التقاطي را كه منافقانه از اتحاد با نيروهاي مسلمان دم مي­زدند، خنثي كردند.

با وجود اين در سال­هاي 1361-1358، شرايط اجتماعي، فرهنگي و سياسي كشور به نحوي بود كه مسئولين در عين ابراز هوشياري، مي­‌كوشيدند فعاليت رسمي حزب توده را علي­رغم عمليات مخرب آن تحمل كنند.

مهم­ترين عاملي كه سبب فعاليت آزادانه حزب توده در 4 سال پس از پيروزي انقلاب اسلامي شد، تعهد نظام نسبت به «اصل آزادي عقيده» بود.

امام(ره) در آخرين روزهاي اقامت خود در پاريس به صراحت بر اين اصل تأكيد ورزيده و اعلام داشتند در نظام آينده: «ماركسيست­ها آزاد خواهند بود خواسته­هاي خود را بيان كنند، اما آزادي توطئه عليه كشور را نخواهند داشت.» (كيهان 1375/10/26)

اين اصل كه نظام جمهوري اسلامي تاكنون نيز پايبندي خود را به آن به ثبوت رسانيده، از 2 بُعد قابل بررسي است: بُعد نخست را «اصل پويايي انديشه­ها در شرايط تعارض» مي­‌توان ناميد.

اسلام از تعارض انديشه­ها نه تنها بيم ندارد، بلكه آن را براي اعتلاي مباني مكتبي و انتخاب آگاهانه افراد مفيد مي­داند.

اسلام مكتبي است كه در همه­ي ابعاد نظري و عملي توانمندي و غناي خود را به اثبات رسانده و در شرايطي كه مكتب در معرض شبهات كفرآلود و شرك آميزقرارگيرد، مواجهه مكتبي و فرهنگي و دفع عقلايي تفكر منحرف از راه تعميق انديشه را كارساز مي­شمرد و نه سركوب قهرآميز تفكر و رقيب و مهاجم را.

بُعد دوم، ضرورت باسازي فكري و فرهنگي نسلي بود كه در دوران حاكميت شاه و امريكا به شدت به فرهنگ غربي آلوده شده بود. اين بخش از جامعه كه در شرايط سلطه پرورش يافته بود، با پيش‌داوري­‌هاي نظري و آلودگي­‌هاي فرهنگي وارد نظام نوين اسلامي شد و بخشي از آن پيرامون گروه­هاي مختلف چپ، از جمله حزب توده مجتمع شد.

مسئولين انقلاب و نظام اميد داشتند كه با گذشت زمان و آشنايي با آرمان­‌ها و ارزش‌­هاي اسلامي به تدريج عناصر كمتر آلوده و صادق اين نيروها به آغوش اسلام باز گردند.

بر اساس اين بينش مكتبي، نظام نوپاي جمهوري اسلامي علي­رغم فشار كم نظير ضد انقلاب داخلي و خارجي، فعاليت آزادنه احزاب و گروه­هاي چپ را پذيرا شد.

به تدريج بخش عمده اين جريانات كه زيست در شرايط آرام سياسي، انگيزه­‌هاي وجودي و مايه­‌هاي موجوديشان را به تاراج مي‌­برد و دستمايه بس حقيرانه فرهنگ و انديشه­شان را بر ملا مي­‌ساخت، راه توطئه و آشوب را پيش گرفتند و توسط مردم از صحنه حيات اجتماعي كشور حذف شدند. ولي در اين ميان حزب توده ترفندي خاص پيش گرفت و زيركانه كوشيد تا توطئه‌­هاي خود را زير پوشش حمايت صوري از نظام انقلابي پنهان دارد.

مسئولين نظام هر چند هوشيارانه به حركت­هاي حزب توده توجه داشتند، با وجود اين تا نيمه دوم سال 1361 با صبر و بردباري موجوديت آن را تحمل كردند. ولي در شرايطي كه اين موجوديت مي­‌توانست به خطري براي كيان انقلاب و ارزش‌­هاي برخاسته از خون هزاران شهيد تبديل شود، بردباري جايز نبود. نه تنها شرع، بلكه عرف جاري سياست جهاني در همه اعصار و در همه كشورها چنين بردباري را جايز نمي­‌شمارد. به اين ترتيب پرده­‌دري از چهره­ توطئه ­آميز حزب توده در دستور نهادهاي انقلابي جمهوري اسلامي ايران قرار گرفت و مأموريت دستگيري سران حزب توده به «واحد اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامي» محول شد.

سرانجام در پي يك رشته عمليات مقدماتي در ساعت 4:30 بامداد 17 بهمن ماه 1361 با دستگيري «نورالدين كيانوري دبير اول كميته مركزي حزب توده» و همسرش مريم فرمانفرمائيان فيروز، عضو هيأت سياسي كميته مركزي حزب، نخستين مرحله عملياتي آغاز شد.

در ساعات اوليه بامداد همان روز، بخش مهمي از مراكز پنهاني حزب توده به تصرف پاسداران انقلاب اسلامي درآمد كه حدود 40 تن از مهره­هاي برجسته حزب توده و عناصر كليدي كميته مركزي و كادرهاي درجه اول حزبي را در بر مي­‌گرفت.

در پي دستگيري اين عناصر، بلافاصله تخليه اطلاعاتي


امام(ره) چه كساني را«سربازان گمنام» ناميدند؟

15 ارديبهشت 1394-13:00:40

منبع: خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

فصلنامه
فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه‌ي علمي- ترويجي مطالعات دفاع مقدس، مقالات علمي اساتيد و پژوهشگران گرامي را در حوزه‌هاي ذيل مورد‌پذيرش قرار مي‌دهد.

نمايش...

بيانيه گام دوم انقلاب
گام دوم انقلاب

گام دوم انقلاب

بيانيه‌ي گام دوم رهبرانقلاب به مناسب 40 سالگي انقلاب اسلامي

نمايش...

فرآيند طرح‌هاي جايگزين و كسري خدمت مقدس سربازي
فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

متقاضيان استفاده از طرح جايگزين يا كسر خدمت پس از مطالعه شرايط زير ضمن رعايت تمامي شرايط اقدام نمايند.

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره