كاربر ميهمان چهارشنبه، 4 مهر 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 



زمزمه راضي‌ام به رضايت

شهيد «غلامحسين بسطامي» در آخرين لحظات قبل از شهادتش زمزمه مي‌كرد: الحمدالله، الحمدالله، الهي رضاً بِرضائك، تسليماً بِقضائك، مطيعاً لِامرك.

2 خرداد 1394-12:55:36


زمزمه راضي‌ام به رضايت
2 خرداد 1394-12:55:36
منبع: سايت تبيان
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس:

شهيد بسطامي

شهيد «غلامحسين بسطامي» در سال 1338 شمسي در شهر «دامغان» متولد شد. پس از پايان دوره دبيرستان، در رشته مهندسي راه و ساختمان در دانشگاه «پلي‌تكنيك» پذيرفته شد. ورود وي به دانشگاه مصادف با اوج‌گيري تحولات انقلاب اسلامي در سال 1357 بود.

وي در زادگاه خود در تظاهرات ضد رژيم پهلوي شركت مي‌كرد و مبارزاتي درراه پيروزي انقلاب اسلامي انجام داد. در تابستان سال 1358 به دنبال فرمان امام خميني (ره) مبني بر بسيج عمومي براي كردستان و به‌خصوص پاك‌سازي شهر پاوه از وجود اشرار مسلح و ضدانقلاب، عازم كردستان شد. پس‌ازآن در 13 آبان ماه همين سال به همراه ساير دانشجويان مسلمان پيرو خط امام، در تسخير سفارت آمريكا مشاركت كرد و بعدازآن در واحد عمليات، مسئول حفاظت از گروگان‌ها بود. پس‌ازآنكه تعدادي از گروگان‌ها به‌منظور نگهداري و حفاظت بيشتر به شهرستان‌هاي مختلف انتقال داده شدند، حفاظت از گروگان‌ها در شهرهاي «قم» و «محلات» را به عهده گرفت.

در اين ايام به فراگيري فنون و آموزش‌هاي نظامي پرداخت و با شروع جنگ تحميلي در شهريورماه سال 1359، از طريق سپاه پاسداران انقلاب اسلامي به‌طور داوطلبانه عازم جبهه‌هاي نبرد شد.

در آنجا مسئوليت‌هايي، ازجمله: مسئوليت تداركات سپاه «سوسنگرد» را به عهده گرفت و علاوه بر اين در عمليات متعددي ازجمله عمليات 59/12/26 و عمليات 60/2/31 شركت كرد كه در عمليات آخر از ناحيه دست مجروح شد.

پس از بهبودي به سوسنگرد بازگشت و مسئوليت رساندن تداركات به خطوط عملياتي را بر عهده گرفت. در عمليات طريق‌القدس شركت و از ناحيه سينه مجروح شد. پس‌ازاين عمليات فرماندهي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي سوسنگرد به او واگذار شد.

شهيد «بسطامي» در عمليات بيت‌المقدس كه در تاريخ 61/12/10 انجام شد، مسئوليت فرماندهي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي «سوسنگرد» را به عهده داشت و نقش به سزايي در اين عمليات ايفا كرد.

شهيد «بسطامي» در خردادماه سال 1361 به‌منظور شركت در عمليات رمضان، از سمت فرماندهي سپاه سوسنگرد استعفا نمود و علي‌رغم پيشنهاد مسئوليت‌هاي مختلف به او، مايل بود به‌عنوان يك رزمنده در عمليات شركت كند. او در اين عمليات از ناحيه دست راست به‌شدت مجروح شد. پس از ترخيص از بيمارستان به همراه عده‌اي از جانبازان و خانواده‌هاي شهدا عازم زيارت‌خانه خدا شد كه تأثير عميقي بر روحيه و رفتار او داشت.

شهيد «بسطامي» در عمليات بيت‌المقدس كه در تاريخ 61/12/10 انجام شد، مسئوليت فرماندهي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي «سوسنگرد» را به عهده داشت و نقش به سزايي در اين عمليات ايفا كرد

پس از بازگشت از سفر حج، قصد حضور مجدد در جبهه را داشت، اما دست راست او هنوز بهبود نيافته بود و نياز به انجام چند عمل جراحي استخوان داشت. به همين سبب پزشك معالجش، شش ماه حضور در «تهران» را براي انجام عمل‌هاي جراحي او لازم دانست. اين دوره مصادف با بازگشايي دانشگاه‌ها بود كه او ثبت‌نام نموده و در كلاس‌هاي درس حاضر شد اما دوري از جبهه براي او قابل‌تحمل نبوده و با شروع عمليات والفجر مقدماتي در ارديبهشت‌ماه سال 1362 بلافاصله عازم جبهه شد و در واحد مهندسي رزمي قرارگاه خاتم‌الانبياء (ص) در قسمت راه‌سازي مشغول به خدمت شد. در جريان عمليات والفجر 1 مسئوليت مهندسي رزمي تيپ سيدالشهدا را به عهده گرفت و با شروع عمليات براي احداث جاده حساسي به منطقه تپه دوقلو در جنوب فكه اعزام شد. او و چند تن از رزمندگان چندين شبانه‌روز بي‌وقفه بر روي جاده كاركردند. كار احداث جاده تقريباً به پايان رسيده بود و نيروهاي عراقي به‌شدت منطقه را زير آتش‌گرفته بودند.

شهيد «بسطامي» از رزمندگان خواست كه كار را تعطيل كنند و به عقب بازگردند. در حين بازگشت، خمپاره‌اي به زمين نشست و وي و «محمد صفري»، مسئول تداركات قرارگاه مهندسي رزمي خاتم‌الانبياء (ص) به‌شدت مجروح شدند.

لحظاتي بعد، «محمد صفري» به شهادت رسيد و شهيد «بسطامي» كه از چند ناحيه زخمي شده بود و خونريزي شديدي داشت، با آمبولانس به پشت خط مقدم جبهه منتقل شد. وي در حين بازگشت زمزمه مي‌كرد: الحمدالله، الحمدالله، الهي رضآ برضائك، تسليما بقضائك، مطيعا لامرك. آخرين جملات او قبل از شهادت چنين بودند: مهدي جان، قربانت بروم، بيا تا ببينمت.

پيش از آنكه آمبولانس به بيمارستان برسد، «غلامحسين بسطامي» به فيض شهادت نائل شد. تاريخ شهادت او 7 ارديبهشت سال 1362 مصادف با 13 رجب (سالروز تولد امير المومنين علي (ع)) است.


زمزمه راضي‌ام به رضايت

2 خرداد 1394-12:55:36

منبع: سايت تبيان

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره