كاربر ميهمان پنجشنبه، 24 آبان 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 حقيقت تصاوير منتشر شده از تفحص ۱۷۵ غواص شهيد

چند روز پيش تصاوير، عكس‌ها و فيلم‌هايي از عمليات تفحص در برخي رسانه‌ها منتشر شد و رسانه‌ها مدعي بودند كه اين تصاوير و فيلم‌ها متعلق به عمليات تفحص پيكر مطهر ۱۷۵ شهيد غواص كربلاي۴ است.

12 خرداد 1394-07:52:51


حقيقت تصاوير منتشر شده از تفحص ۱۷۵ غواص شهيد
12 خرداد 1394-07:52:51
منبع: خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس: چندي پيش خبرگزاري تسنيم خبري مبني بر كشف پيكر 175 شهيد غواص با دستان بسته منتشر كرد كه سردار سيد محمد باقرزاده فرمانده كميته جستجوي مفقودين ستاد كل نيروهاي مسلح كشف آن‌ها را طي عمليات تفحص اخير در ابوفلوس خبر داده بود.

در واقع پيكر 175 شهيد از مجموع 270 شهيد تازه تفحص شده كه در آخرين مرحله تبادل شهدا از مرز شلمچه وارد كشور شد، جمعي از غواصان شهيد عمليات كربلاي 4 بودند. سردار باقرزاده در اين رابطه گفت: پيكر اين شهدا متعلق به غواصان جمهوري اسلامي ايران در دفاع مقدس است كه در عمليات كربلاي4 با دستان بسته توسط نيروهاي بعثي به شهادت رسيدند. برخي از پيكرهاي مطهر اين شهدا كشف شد كه هيچ جراحتي نداشت و متوجه شديم كه آن‌ها زنده به گور شدند.

در پي درج اين خبر موج هاي رسانه‌اي مختلفي در سايت‌هاي خبري، روزنامه‌ها و شبكه‌هاي اجتماعي در حمايت يا واكنش نسبت به اين خبر اتفاق افتاد و تحليل هاي متفاوتي به جا گذاشت. در اين ميان تصاوير، عكس‌ها و فيلم‌هايي از عمليات تفحص در برخي رسانه‌ها منتشر شد و رسانه ها مدعي بودند كه اين تصاوير و فيلم‌ها متعلق به عمليات تفحص پيكر مطهر 175 شهيد غواص كربلاي4 است. و همين توضيح باعث شد تا عكس‌ها دست به دست در شبكه‌هاي اجتماعي منتشر شده و به عنوان اسنادي از كشف پيكر اين شهداي مظلوم غواص در نظر گرفته شود.

لازم است تاكيد شود اين اولين بار نيست كه طي عمليات تفحص پيكر شهداي غواص جمهوري اسلامي ايران كشف مي‌شود. بلكه پيش تر طي عمليات‌هاي تفحص متعددي كه در زمان‌هاي مختلف در داخل خاك ايران يا در خاك عراق صورت گرفته، بارها پيكر شهداي غواص هشت سال دفاع مقدس نيز در كنار خلبانان و ديگر رزمندگان كشف شده است و اين شهدا نيز در كنار ديگر شهداي تازه تفحص شده يا شناسايي شده‌اند و يا به عنوان شهيد گمنام به خاك سپرده شده‌اند. و ممكن است عكس‌هاي مختلفي از استخوان‌هاي به جا مانده از اين شهدا منتشر شده باشد.

از طرفي كميته جستجوي مفقودين ستاد كل نيروهاي مسلح به عنوان نهاد مسئول در امور مربوط به تفحص پيكر مطهر شهدا، صحت عكس‌هاي منتشر شده كه منتسب به 175 شهيد غواص كربلاي 4 است را تاييد نمي‌كند. مدير روابط عمومي كميته جستجوي مفقودين ستاد كل نيروهاي مسلح در گفتگو با خبرنگار فرهنگي خبرگزاري تسنيم، در اين رابطه گفت: هيچ كدام از عكس‌ها، فيلم‌ها و تصاويري كه با عنوان عمليات تفحص پيكر 175 شهيد غواص در فضاي مجازي منتشر شده است توسط كميته تفحص تاييد نمي‌شود. زيرا اين عكس‌ها قديمي و مربوط به ديگر عمليات‌هاي تفحص مي‌شود و از تفحص اخير هيچ تصويري تاكنون منتشر نشده است.

وي افزود: رسانه‌ها مي‌بايست در موضوع كشف پيكر مطهر شهداي هشت سال دفاع مقدس تنها به تصاوير و مداركي استناد كنند كه از طرف كميته جستجوي مفقودين ستاد كل نيروهاي مسلح منتشر مي‌شود و تصاويري كه سنديت آن‌ها با تاريخ و نحوه تفحص مورد نظر همخواني ندارد را معيار در نظر نگيرند.

اما آيا اسنادي از تفحص پيكر اين شهدا كه اينچنين كشف دسته جمعي آن‌ها در منطقه ابوفلوس موج رسانه‌اي ايجاد كرده و هيجانات و احساسات مردمي كه همواره به شهداي هشت سال دفاع مقدس ارادت و اعتقاد داشته‌اند را به خروش در آورده، به جا مانده است؟

كميته جستجوي مفقودين پيش تر با انتشار اطلاعيه‌اي در خصوص كشف پيكر اين شهدا اعلام كرده بود: براي عده‌اي كه در خصوص جنايات صدام و مشخصاً اين فاجعه دچار ترديد شده‌اند، در زمان مناسب، سيم‌ها و طناب‌ها و ديگر ابزاري كه اين جنايت با آنها صورت پذيرفته را به نمايش خواهد گذاشت.

همچنين مدير روابط عمومي كميته جستجوي مفقودين ستاد كل نيروهاي مسلح به تسنيم گفت: در نشست مطبوعاتي با حضور سردار سيد محمد باقرزاده تمام اسناد و تصاوير مورد نياز در مورد پيكر شهداي غواص براي انتشار و اطلاع رساني در اختيار رسانه‌ها قرار خواهد گرفت. تا حقايق لازم در مورد كشف پيكر اين شهدا به طور كامل اعلام شود.


حقيقت تصاوير منتشر شده از تفحص ۱۷۵ غواص شهيد

12 خرداد 1394-07:52:51

منبع: خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

تصويب قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران توسط مجلس خبرگان
عمليات نامنظم فتح 3 ،منطقه زاخو ودهوك در عمق 300كيلومتري شمال عراق


همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره