كاربر ميهمان چهارشنبه، 14 خرداد 1399
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 راز جام زهر

علل وقوع جنگ مناقشه ايران و عراق تا پيش از بروز دفاع هشت ساله به دو دوره مشخص تقسيم مي شود. اصولا مرزهاي شرقي ايران هميشه محل اختلاف ايران با دولت هاي همجوار در اين بخش جغرافيايي بوده است. در دوره اول درگيري هاي متعددي با سلاطين عثماني كه اين اختلافات و مناقشات بين دو دولت ايران و عثماني، تا پايان حاكميت پهلوي ادامه پيدا مي كند و سرانجام به يك آرامش نسبي درمرزها مي انجامد.دوره دوم، همزمان با پيروزي انقلاب اسلامي آغاز مي شود كه عراق در مرزهاي غربي، اقدام به تحريكاتي مي¬كند، به ويژه در مساله كردستان وارد مي شود. شواهدي از همكاري پنهان عراق با ضد انقلابيون دراين بخش از مرزهاي غربي همچنين در منطقه خوزستان در دست است. در همان اوايل سال 59، اين مساله به جنگ كنسولگري بين سفارت ايران و عراق انجاميد.

12 مرداد 1387-11:38:35


راز جام زهر
12 مرداد 1387-11:38:35
منبع: سايت دكتر محسن رضايي
پيوند: www.dsrc.ir
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

راز جام زهر

علل وقوع جنگ مناقشه ايران و عراق تا پيش از بروز دفاع هشت ساله به دو دوره مشخص تقسيم مي شود. اصولا مرزهاي شرقي ايران هميشه محل اختلاف ايران با دولت هاي همجوار در اين بخش جغرافيايي بوده است. در دوره اول درگيري هاي متعددي با سلاطين عثماني كه اين اختلافات و مناقشات بين دو دولت ايران و عثماني، تا پايان حاكميت پهلوي ادامه پيدا مي كند و سرانجام به يك آرامش نسبي درمرزها مي انجامد.دوره دوم، همزمان با پيروزي انقلاب اسلامي آغاز مي شود كه عراق در مرزهاي غربي، اقدام به تحريكاتي مي¬كند، به ويژه در مساله كردستان وارد مي شود. شواهدي از همكاري پنهان عراق با ضد انقلابيون دراين بخش از مرزهاي غربي همچنين در منطقه خوزستان در دست است. در همان اوايل سال 59، اين مساله به جنگ كنسولگري بين سفارت ايران و عراق انجاميد. در كرمانشاه سفارت عراق مورد تعرض قرار گرفت و در منطقه مقابل آن به يكي از مدارس متعلق به عراقي¬ها كه به هموطنان عرب ما در اين محل آموزش نظامي داده مي شد، حمله اي صورت گرفت. به دنبال آن در مريوان و دهلران درگيري هاي مرزي در تير و مرداد 1359 بوجود مي آيد و سرانجام در 31 شهريور همين سال، حمله سراسري عراق به خاك ايران آغاز شد. تحريكات خارجي

دركنار عوامل مرزي، مي بايست تحريكات خارجي را نيز به اين جنگ افروزي اضافه كرد. كشورهاي بزرگ و در كنار آنها دولت هاي منطقه اتفاقاتي را كه در ايران بروز كرده بود را به دقت دنبال مي كردند و از قدرتمندتر شدن انقلاب اسلامي ابراز نگراني مي كردند.

اساسا دولت هاي بزرگ نمي خواستند كه با استقرار نظام جمهوري اسلامي، نظام جديدي در منطقه شكل بگيرد. دراينجا بايد به نقش آمريكا اشاره كرد كه قصد داشت بدون درگيري مستقيم با ايران بر جمهوري اسلامي فشارهايي را وارد كند تا در نهايت ايران را پشت ميز مذاكره و رابطه اي كه آمريكايي ها درآن دست برتر را دارند بكشاند. بنابراين وقوع جنگي كه در آن ايران مانند كشور شكست خورده تلقي شود و به دادن امتيازات راضي شود براي آمريكا مطلوب بود.

طرح شعار صدور انقلاب نمي توان گفت كه صدور شعارهاي آرمانگرايانه مانند صدور انقلاب در ايجاد جنگ تاثير گذارنبود، ولي انگيزه هاي تسريع جنگ، بيش از اين شعارها آغاز شده بود، پيش از اينكه بحث صدور انقلاب مطرح شود، دولت عراق دشمني هاي خود را با ايران با حضور در آشوب هاي كردستان آغاز كرد. حتي پيش از اين نيز جريان اخراج امام از عراق پيش آمده بود. درماه هاي آخر پيروزي نهضت مردمي ايران هم شاهد اختلاف جدي اين دولت با بحث انقلاب اسلامي بوديم. البته در سال 56 به خاطر رقابت هايي كه بين رژيم بعث و محمد رضا پهلوي وجود داشت، عراقي ها به دنبال فرصتي براي بهره برداري از نهضت و به همين واسطه گرفتن امتيازاتي از شاه بودند، اما در سال 1357 با توجه به اينكه نهضت، گام هاي موثري را براي رسيدن به پيروزي برداشته بود و شاه نيز در مقابل اراده مردم، تسليم و مجبور به ترك كشور شده بود، بعثي ها به هراس افتادند. چون در هر حال عراق، يكي از مراكز مهم تجمع شيعيان بود و پيروزي يك نهضت تحت حاكميت رهبران شيعي،مي¬توانست زنگ خطري براي دولت هاي همجوار به ويژه عراق باشد. از اينجا به بعد مخالفت هاي صدام با ايران آغاز شد. اساسا استراتژي سياسي برخي دولتها اين بود كه تا پيش از پيروزي نهضت مردم، از انقلاب رويگردان شوند. اسناد فراواني در اين زمينه وجود دارد، حتي در اين باره مي توان به اظهار نظر رسمي مقامات رژيم عراق اشاره كرد كه در سالهاي آخر پيروزي انقلاب، حمايت جدي خود را از شاه اعلام كردند. پس از استقرار نظام نيز به فاصله كوتاهي، همكاري صدام با ضد انقلابيون در كردستان و خوزستان آغاز شد. درحقيقت زماني شعارهاي صدور انقلاب طرح شد كه ماهها پيش از آن،عراقي ها ضديت خود را با نهضت مردمي ايران آغاز كردند.بنابراين شايد بتوان گفت كه اگر بحث صدور انقلاب مطرح نمي شد، ما مي توانستيم با ديپلماسي، تنش هاي موجود با دولت هاي منطقه را تا حدود زيادي كاهش دهيم اما نمي توان ادعا كرد كه مدعيان ايران مبني بر اشاعه و انتشار انقلاب، عامل و انگيزه اصلي بروز جنگ بود، هر چند بسياري از تحليگران عرب كه ديدگاه خاصي مبتني بر انديشه هاي عروبتي دارند، اين مساله را مطرح و عده اي از روشنفكران داخل نيز همان حرف ها را تكرار مي كنند،اما به نظر مي رسد طرح چنين مباحثي كاملا غير علمي و متعصبانه باشد.

توسعه طلبي عراق عامل ديگر، توسعه طلبي دولت عراق بود كه گمان مي كرد، روابط ايران پس از انقلاب با دولت هاي منطقه و آمريكا سرد است و الان بهترين موقعيت براي زير پا گذاشتن قرارداد 1975 و طرح ادعاهاي ارضي است. بنابراين تصرف قسمت هايي از خاك ايران و تغيير اوضاع در اين كشور، به شرايط پيش ا


راز جام زهر

12 مرداد 1387-11:38:35

منبع: سايت دكتر محسن رضايي

پيوند: www.dsrc.ir

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:
راز جام زهر
12 مرداد 1387-11:38:35
منبع: سايت دكتر محسن رضايي
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

امتياز:

   0

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

ارتحال ملكوتي حضرت امام خميني(ره)
انتخاب حضرت آيت ا...خامنه اي به رهبري نظام جمهوري اسلامي توسط مجلس خبرگان رهبري


فصلنامه
فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه‌ي علمي- ترويجي مطالعات دفاع مقدس، مقالات علمي اساتيد و پژوهشگران گرامي را در حوزه‌هاي ذيل مورد‌پذيرش قرار مي‌دهد.

نمايش...

بيانيه گام دوم انقلاب
گام دوم انقلاب

گام دوم انقلاب

بيانيه‌ي گام دوم رهبرانقلاب به مناسب 40 سالگي انقلاب اسلامي

نمايش...

فرآيند طرح‌هاي جايگزين و كسري خدمت مقدس سربازي
فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

متقاضيان استفاده از طرح جايگزين يا كسر خدمت پس از مطالعه شرايط زير ضمن رعايت تمامي شرايط اقدام نمايند.

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره