كاربر ميهمان دوشنبه، 5 آبان 1399
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

گزارش تصویری/گالری

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکدۀ امنیت داخلی (امنیتی غیرمسلحانه)

● پژوهشکدۀ جنگ‌های نامنظم و توسعۀ پدافند داخلی (امنیتی مسلحانه)

● پژوهشکدۀ جبهۀ مقاومت

● پژوهشکدۀ دفاع مقدس

● مرکز دایرة‌المعارف دفاعی و امنیتی انقلاب اسلامی

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 بي‌سابقه‌ترين عمليات نيروهاي ايراني در طول جنگ

دشمن در سرتاسر مرز، كانال احداث كرده بود. كانال‌ها مارپيچي شكل بودند جلوي هر كانال دو رديف سيم‌خاردار ريخته بود و عمق ميدان مين دشمن به سمت مواضع ما حدود 800 تا 1000 متر و اينها بسيار وحشتناك بودند.

25 مرداد 1394-07:31:05


بي‌سابقه‌ترين عمليات نيروهاي ايراني در طول جنگ
25 مرداد 1394-07:31:05
منبع: سايت پايداري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

سايت پايداري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس: در روز چهارشنبه 23 تيرماه 1361، پس از آنكه قرارگاه فتح موفق به پيشروي در منطقه تحت‌ اشغال دشمن شد، فرماندهي قرارگاه مركزي كربلا تصميم گرفت جهت تقويت موقعيت قرارگاه عملياتي فتح، شماري از يگان‌هاي قرارگاه نصر را در منطقه قرارگاه فتح وارد عمل كند. به همين جهت به قرارگاه نصر دستور داده شد پدافند از منطقه غرب خرمشهر را به نصر - سه (تيپ 21 امام رضا (ع) و تيپ 3 لشكر 21) واگذار نمايد و يگان‌هاي نصر - يك (تيپ 31 عاشورا و تيپ 4 زرهي از لشكر 21 حمزه) را به منطقه عمومي ايستگاه حسينيه و نيم ايستگاه نود (عقبه قرارگاه فتح در غرب جاده‌ اهواز - خرمشهر) تغيير مكان دهد تا بنا به دستور، اين واحدها در منطقه قرارگاه فتح وارد عمل شوند. ليكن به علت عدم موفقيت كلي مرحله يكم عمليات رمضان، دستور فوق به مورد اجرا درنيامد لذا در دو روز نخست عمليات، كليه يگان‌هاي قرارگاه نصر، در برابر مأموريت محوله قبلي، از منطقه مسئوليت خود در غرب خرمشهر تا پاسگاه كيلومتر 25 ايران پدافند نمودند.

محمد ابراهيم همت فرمانده تيپ 27 محمد رسول‌الله (ص) ضمن تشريح وضعيت به شدت متفاوت عرصه نبرد مرحله يكم عمليات رمضان با آوردگاه‌هاي پيشين، در توصيف دلايل ناكامي نيروهاي عمل‌كننده ايراني گفته است:

... از حيث بررسي وضعيت زمين و عوارض آن، بايد عرض كنم دشمن در قسمت شرق و شمال شرق شهر بصره، عارضه مهمي به نام كانال پرورش ماهي را در اختيار دارد. عرض اين كانال حدود 800 تا 1000 متر و طول آن 28 كيلومتر بوده، داخل كانال پر از آب است و سه دهانه پُل هم در اين قسمت آن وجود دارد. تدبير دشمن براي پدافند در اين زمين، تشكيل يك خط پدافندي «L» شكل بود و براي پوشش دادن به يك چنين خط پدافندي «L» شكلي، سپاه سوم دشمن نيازمند دو لشكر زرهي بود. طوري كه قادر باشد به خوبي اين خط پدافندي را پوشش بدهد. اين طرح پدافندي، اصولاً يك طرح پدافندي جالبي است كه از خطوط دفاعي ارتش اسرائيل الگوبرداري شده است.

سپس همت روي نقشه نقاطي را نشان داده و مي‌گويد:

... عرض كنم به خدمت شما، در اينجا، دو جاده وجود دارد. اينجا هم دو جاده وجود دارد كه يكي از آنها مقداري از سطح زمين مرتفع‌تر است و شكل خاكريز را دارد و دشمن پشت آن مستقر شده. تا قبل از شروع مرحله اول عمليات رمضان، دشمن نتوانسته بود اين منطقه پدافندي «L» شكل و دژهاي مثلثي را پوشش بدهد؛ چون لازمه چنين اقدامي، به كارگيري دو لشكر زرهي بود كه با توجه به صدمات شديد وارد آمده به واحدهاي زرهي دشمن در جريان عمليات الي بيت المقدس، اكثر واحدهاي تانك دشمن در حال بازسازي بودند و عجالتاً تا آن مقطع، دشمن فاقد امكان پوشش دادن اين منطقه بود.

بپردازيم به ساير مختصات زمين منطقه، دشمن در كانال واقع بر كناره شط‌العرب، تغييراتي ايجاد كرده بود، از جمله اينكه يك سري دژه‌هاي مثلثي در اينجا احداث كرد. دشمن در سرتاسر مرز، كانال احداث كرده بود. اين كانال‌ها مارپيچي شكل بودند جلوي هر كانال دو رديف سيم‌خاردار ريخته بود و در مقابل اين دو رديف سيم خاردار، عمق ميدان مين دشمن به سمت مواضع ما حدود 800 تا 1000 متر، بود كه دشمن آنها را در 29 رديف، در سرتاسر مرز ايجاد كرده بود و اينها بسيار وحشتناك بودند. در طول جنگ تا اين زمان، سابقه نداشت كه دشمن در ميدان جنگ، 29 رديف ميدان مين با عمق 1000 متر ايجاد كند! بحمدالله، در اكثر نقاطي كه طي مراحل گذشته عمليات رمضان نيروهاي ايراني وارد عمل شدند، اين ميادين مين دشمن با چنين عمق گسترده‌اي توسط برادران رزمنده طي شد؛ چون عناصر تخريب تيپ‌هاف از شب‌هاي قبل از عمليات، وارد كار شدند و مين‌ها را خنثي كردند. اين كار را طي چند شب انجام دادند؛ طوري كه شب قبل از شروع عمليات رمضان، آنها توانسته بودند تا عمق 950 متري اين ميادين مين را خنثي كنند و تا فاصله 50 متري دشمن معبر باز كنند. شب قبل از حمله هم آن 50 متر باقي مانده را پاك كردند. لذا، مرحله اول عمليات رمضان از اين قسمت شروع شد؛ مأموريت واحدهاي عمل‌كننده، كشيدن به داخل مواضع دشمن، رسيدن به انتهاي كانال پرورش ماهي، احداث خاكريز در آنجا و برقراري خط پدافندي روبه شمال، يعني پشت‌ كانال و بالاي آن؛ رو به غرب و سرانجام گرفتن اين پُل موجود بر روي كانال پرورش ماهي تعيين شده بود.

شايد اين حمله را بتوان بي‌سابقه‌ترين عمليات نيروهاي ايراني در طول جنگ دانست؛ تيپ 14 امام حسين (ع) و تيپ 8 نجف اشرف، شب حمله موفق شدند 15 كيلومتر پاي پياده مسيرشان را طي كنند و بر سند به اهداف‌شان؛ يعني انتهاي كانال پرورش ماهي. اگر در انتهاي كانال اينها يك مقدار چيز مي‌كردند؛ آن وقت مي‌شد از آنجا بروند به طرف بصره. اينها آن شب جلو رفتند و تا انتهاي كانا


بي‌سابقه‌ترين عمليات نيروهاي ايراني در طول جنگ

25 مرداد 1394-07:31:05

منبع: سايت پايداري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

فراخوان
همايش بين المللي مطالبات حقوقي - بين‌المللي دفاع مقدس

همايش بين المللي مطالبات حقوقي - بين‌المللي دفاع مقدس

اين همايش قصد دارد به عملكرد سازمان‌هاي بين المللي در رابطه با حمله عراق به ج.ا.ايران و حمايت كشورهاي آمريكا، آلمان، انگليس، فرانسه و نيز گروهك هاي معاند و ضد انقلاب از صدام و رژيم بعث عراق، بپردازد؛

نمايش ...

فصلنامه
فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه‌ي علمي- ترويجي مطالعات دفاع مقدس، مقالات علمي اساتيد و پژوهشگران گرامي را در حوزه‌هاي ذيل مورد‌پذيرش قرار مي‌دهد.

نمايش ...

بيانيه گام دوم انقلاب
گام دوم انقلاب

گام دوم انقلاب

بيانيه‌ي گام دوم رهبرانقلاب به مناسب 40 سالگي انقلاب اسلامي

نمايش ...

فرآيند طرح‌هاي جايگزين و كسري خدمت مقدس سربازي
فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

متقاضيان استفاده از طرح جايگزين يا كسر خدمت پس از مطالعه شرايط زير ضمن رعايت تمامي شرايط اقدام نمايند.

نمايش ...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش ...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است. http://dsrc.ir

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره