كاربر ميهمان پنجشنبه، 5 ارديبهشت 1398
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 شهيدي كه يك استاد دانشگاه آمريكا را مسلمان كرد؛ گفت‌وگو با پروفسور محمد لگنهاوسن

آنچه تقديم مي‌شود مصاحبه‌اي با پروفسور «محمد لگنهاوسن» است كه در سال 1382 انجام شده است. لازم به توضيح است انجام اين مصاحبه بخشي از طرحي بود كه بر اساس آن قرار بود فيلمي در باره زندگي و خدمات شهيد «اكبر ملكي نوجه‌دهي» ساخته شود. لگنهاوسن مي‌گويد:

28 تير 1388-10:35:54


شهيدي كه يك استاد دانشگاه آمريكا را مسلمان كرد؛ گفت‌وگو با پروفسور محمد لگنهاوسن
28 تير 1388-10:35:54
منبع: خبرگزاري ايسنا
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

آنچه تقديم مي‌شود مصاحبه‌اي با پروفسور «محمد لگنهاوسن» است كه در سال 1382 انجام شده است. لازم به توضيح است انجام اين مصاحبه بخشي از طرحي بود كه بر اساس آن قرار بود فيلمي در باره زندگي و خدمات شهيد «اكبر ملكي نوجه‌دهي» ساخته شود.

لگنهاوسن مي‌گويد: من در سال 1953 ميلادي در يك خانواده مذهبي و كاتوليك به‌دنيا آمده و بزرگ شدم. پس از اتمام دوره تحصيلي دبيرستان كاتوليك به دانشگاه ايالت نيويورك رفتم. در سال 1974 در رشته فلسفه ليسانس گرفتم. سال 1979 فوق ليسانسم را در دانشگاه «لايس» تگزاس دريافت كردم و در همان دانشگاه مدرك دكتري دريافت كردم. در سال 1983 موضوع پايان‌نامه من درباره «مفهوم جوهر ارسطويي در فلسفه تحليلي امروز»، بود.

از 1979 تا 1989 در دانشگاه تگزاس جنوبي تدريس مي‌كردم، بعد از اتمام دوره فوق‌ليسانس تدريس فلسفه را در دانشگاه تگزاس جنوبي آغاز كردم. يعني چند ماه بعد از پيروزي انقلاب اسلامي ايران. در آن موقع من هيچ اعتقاد ديني نداشتم و بعد از رفتن به دانشگاه نيويورك ديگر به كليسا نمي‌رفتم و فكر مي‌كردم به درد نمي‌خورد و ديگر اعتقادي به دين كاتوليك نداشتم و به‌ دنبال دين و فرقه ديگري هم نرفتم ولي بعد از پيروزي انقلاب اسلامي ايران، كنجكاو شدم كه چطور مردم بر اساس دين، يك ديكتاتور كه از حمايت آمريكا برخوردار بود را كنار گذاشتند. مي‌خواستم بيشتر درباره اين موضوع بدانم و چون خوشبختانه در آن زمان دانشجويان ايراني بسياري هم داشتم با برخي از دانشجويان ايراني و مسلمان بحثي را شروع كردم،البته به‌ دنبال ديني نبودم، فقط از جنبه جالب بودن اين بحث به دنبال كار علمي بودم.

دانشگاه به نظر من جاي بسيار ‌بسيار جالبي بود و از خدا تشكر مي‌كنم از اين‌كه در آنجا مي‌توانستم تدريس كنم، بعضي از اساتيد خودم ناراحت شدند كه بنده مدت زيادي آنجا ماندم، مي‌گفتند كه اين دانشگاه درجه يك نيست و شما وقت تلف مي‌كنيد ولي براي خودم جاي‌ جالبي بود و با فرهنگ سياهپوستان آمريكايي آشنا شدم كه بسيار جالب است. البته من از چندين كشور آفريقايي و آسيايي، از جمله سودان،فلسطين،اردن، ليبي، عربستان،پاكستان و ايران(فراوان)، انگليس و غيرمسلمان از چين و خيلي از كشورهاي ديگر دانشجو داشتم و خوشحال بودم كه با فرهنگ و دين آنها آشنا مي‌شدم.

با دانشجويان مسلمان شروع به صحبت كردن نمودم، فكر كنم سال دوم بود كه تدريس مي‌كردم و يا بهار 1980 و يا پاييز همان سال. به هرحال كلاسي داشتم كه يك دانشجوي ايراني به نام «اكبر ملكي نوجه دهي» در آن كلاس بود. اين كلاس حدودا 35 دانشجو داشت، بعد از مدتي، ايشان به كلاسي نيامد. كمي نگرانش بودم. يك روز ايشان را در حالي در مركز دانشگاه ديدم كه درباره‌ اسلام و انقلاب تبليغات پخش مي‌كرد، آمدم پيشش و گفتم چه كار مي‌كنيد؟ چرا ديگر سركلاس نمي‌آييد؟ من فكر مي‌كردم تا امروز مريض بوده كه نيامده است. گفت مي‌دانيد ما در كشورمان انقلاب كرديم و من فكر مي‌كنم كه مهم است كه دانشجويان اينجا هم درباره‌ انقلاب اسلامي ايران اطلاع درست داشته باشند.

گفتم اين كار خوبي است ولي شما كلاس هم بياييد و من همه تبليغات شما را مي‌خوانم. ايشان قبول كرد و بعد چند كتاب از دكتر شريعتي به من داد كه يكي از آنها جامعه‌شناسي اسلام و يكي‌ديگر ماركسيسم و مغالطه‌هاي غربي به زبان انگليسي و چند چيز ديگر بود.

يادم هست كه كتاب جامعه‌شناسي اسلام را وقتي در مقطع دكتري تحصيل مي‌كردم، بردم دانشگاه لايس. بعد از كلاسي كه آنجا داشتم نشستم با چند تن از دوستان، باز كردم ديدم مقاله‌اي درباره آدم و حوا بود. تعجب كرده بودم كه اين‌ها چه ربطي به جامعه‌شناسي دارد و خيلي عجيب بود. ولي جالب بود. بعد شروع كرديم با اكبر كه درباره اعتقاداتش صحبت كرديم و كم كم باهم دوست شديم و ديدم كه خيلي دانشجوي خوبي است. خيلي صادقانه صحبت مي‌كرد و اعتقادات جدي داشت و هيچ شكي درباره اعتقداتش نداشت. همان زمان لانه جاسوسي آمريكا در ايران تسخير شد. وقتي با دانشجويان ايراني صحبت كردم متوجه شدم كه اين مساله اين‌طور نيست كه ما تصور مي‌كرديم يعني آمريكايي‌ها تظاهر كرده‌اند كه در سفارتخانه فقط چند ديپلمات هستند كه سعي مي‌كنند بين كشورها توافق كنند. ولي وقتي با ايراني‌ها صحبت كردم گفتند نه، اين سفارتخانه در تهران نقش ديگري دارد و جاي بسيار بزرگي است و اصلا مي‌خواهند انقلاب ما را دگرگون كنند. به اكبر گفتم كه خوب است برخي از دانشجويان من از دانشگاه لايس بنشينند و با دوستان شما بحث كنند و برخي از سوء‌تفاهم‌ها برطرف شود.

اكبر هم گفت اين فكر بسيار خوبي است. اين كار را بكنيم. اما اكبر گفت، اين كار يك شرط دارد و آن اين كه ما به دوستان شما شام بدهيم. سپس قرار گذاشتيم يك شبي و رفتيم يك آپارتمان دان


شهيدي كه يك استاد دانشگاه آمريكا را مسلمان كرد؛ گفت‌وگو با پروفسور محمد لگنهاوسن

28 تير 1388-10:35:54

منبع: خبرگزاري ايسنا

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:
شهيدي كه يك استاد دانشگاه آمريكا را مسلمان كرد؛ گفت‌وگو با پروفسور محمد لگنهاوسن
28 تير 1388-10:35:54
منبع: خبرگزاري ايسنا
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

امتياز:

   6

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

شكست حمله نظامي آمريكا به ايران در طبس در اثر طوفان شن
شهادت برادرپاسدار محمدمنتظر قايم ،فرمانده سپاه يزد


همايش
همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

ورود به صفحه اصلي همايش

نمايش...

فصلنامه
فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه‌ي علمي- ترويجي مطالعات دفاع مقدس، مقالات علمي اساتيد و پژوهشگران گرامي را در حوزه‌هاي ذيل مورد‌پذيرش قرار مي‌دهد.

نمايش...

بيانيه گام دوم انقلاب
گام دوم انقلاب

گام دوم انقلاب

بيانيه‌ي گام دوم رهبرانقلاب به مناسب 40 سالگي انقلاب اسلامي

نمايش...

فرآيند طرح‌هاي جايگزين و كسري خدمت مقدس سربازي
فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

متقاضيان استفاده از طرح جايگزين يا كسر خدمت پس از مطالعه شرايط زير ضمن رعايت تمامي شرايط اقدام نمايند.

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره