كاربر ميهمان چهارشنبه، 26 تير 1398
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 شهيدان قهرمانان ملي هستند

علي رضا حيدري متولد سال 1354 و اصالتا ملايري است . او در المپيك سال 2004 آتن توانست نشان برنز كشتي آزاد را در وزن 96 كيلوگرم برگردن بياويزد . حيدري علاوه بر كسب مدال المپك توانست يك نشان طلا سه نقره و يك برنز از مسابقات جهاني كشتي و چهار مدال طلا و يك برنز در مسابقات آسيايي به دست آورد .

1 مرداد 1388-08:49:08


شهيدان قهرمانان ملي هستند
1 مرداد 1388-08:49:08
منبع: سايت نويد شاهد
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبيرسايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

علي رضا حيدري متولد سال 1354 و اصالتا ملايري است . او در المپيك سال 2004 آتن توانست نشان برنز كشتي آزاد را در وزن 96 كيلوگرم برگردن بياويزد . حيدري علاوه بر كسب مدال المپك توانست يك نشان طلا سه نقره و يك برنز از مسابقات جهاني كشتي و چهار مدال طلا و يك برنز در مسابقات آسيايي به دست آورد .

او پس از اين افتخار آفريني ها در شانزدهم خرداد سال 87 و در اوج آمادگي با بوسيدن چهارگوشه تشك كشتي و در حالي كه چهار بر صفر بر رقيب خود برتري داشت براي هميشه با كشتي قهرماني خداحافظي كرد . گفت و گويي با اين قهرمان خوب كشورمان داشته ايم كه حاصل آنرا در ادامه مي خوانيد.

- آقاي حيدري شما در زمان جنگ چندساله بوديد و از آن دوران چه خاطره اي داريد؟

من متولد سال 54 هستم و در دوران جنگ خيلي كوچك بودم ولي حمله ها و بمباران هاي كه مي شد را به خاطر دارم گاهي ماجراهايي را كه اتفاق مي افتاد از اخبار مي شنيدم.

-امروز وقتي خاطره هاي دوران دفاع مقدس براي شما بازيابي مي شود به شما چه حسي دست مي دهد؟

من برنامه هاي مربوط به دفاع مقدس مانند برنامه روايت فتح را دوست داشتم و همواره پيگيري مي كردم و فارغ از مسائل عقيدتي اش از جنس آدم هايي كه به جبهه مي رفتند خوشم مي آيد. به نظر من آنها از انسانهايي خوب، زيبا و خاص بودند و شخصيت آنها براي من جالب است.

من به عنوان كسي كه در ورزش فعاليت كرده و قهرمان شده براي اين آدم ها احترام خاصي قائلم و احساس مي كنم نگاه آنها به دنيا و زندگي نگاه زيبايي بوده است.

آنها حتي براي مرگ خودشان هم ، خود تصميم گيري كردند كه چگونه بميرند. به نظر من اين زيباترين حالتي است كه به انسان دست مي دهد تا براي جانش كه بالاترين چيزي است كه در اختيار اوست ، خودش تعيين تكليف كند.

حالا اگر معيارش يك معيار ايثارگري و از خود گذشتگي باشد و براي خدا و عرفان باشد ، اين مساله زيباتر مي شود. من احساس مي كنم اين انسانها تكليفشان با خودشان مشخص بود و انسانهايي زلال بودند كه رفتند.

اگر آنها در جامعه امروز بودند ، ما خيلي بيشتر از اين پيشرفت مي كرديم اما تاثير گذاري آنها درآن برهه از زمان كه ما نياز به دفاع از مرز و بوممان داشتيم هم تاثير خاصي داشت.

-اين مساله كه در برهه اي از زمان دشمن به حريم مقدس كشورمان تجاوز كرد و عده اي با جانشان در مقابل آنان ايستادگي كرده و آنها را از اين مرز و بوم بيرون راندند چه حسي در شما بر مي انگيزد؟

خانه حرمت دارد . اگر كسي خانه را بشناسد ، حريم را بشناسد ، وقتي به حريم خانه اش تجاوز شود يك حسي درونش برانگيخته مي شود ، و من فكر مي كنم هر كسي كه آمده و اينگونه دفاع و جانفشاني كرده قابل احترام و ارزشمند است، حال از هر منظري به اين ماجرا نگاه كنيم.

ما بايد كه اين حس را پرنگ كنيم و به آن رنگ و لعاب خاصي ندهيم و سمت و سويش را مادي جلوه ندهيم. ما بايد حس وطن پرستي ، نوع دوستي و ايثارگري را به شكلي زيبا و يك هنر خاص ترويج نماييم. من فكر مي كنم كساني كه مي خواهند مبلغ اين موضوع باشند بايد ادبياتش را بدانند و از موضع گيري خاص آن آگاهي داشته باشند و خود به خوبي به زاويه اي كه مي خواهند به مخاطبان بشناسانند ، اشراف داشته باشند.

-براي انتقال فرهنگ دفاع مقدس به نسل جوان امروز چه بايد كرد؟

ما بايد فارغ از جناح بندي ها و حتي جداي از منظر اعتقادي اش ، كشور را ، وطن و خاك را به خوبي به نسل جوان معرفي كنيم و عرق به ميهن را مقدس جلوه دهيم ، آن موقع است كه ديگر واژه هاي شهيد ، اسير و جانباز قابل احترام مي شوند و احترامش را همه حس مي كنند و اين مباحث فارغ از مسائل سياسي و اعتقادي اش در همه جاي دنيا ارزشمند است . متاسفانه ما براي ترويج و تبليغ اين فرهنگ و اين جريان به آن جهت مي دهيم و وقتي به آن جهت داديم از اعتبارش كم مي كنيم و از زيبايي اش مي كاهيم .

-مقصود شما چگونه جهتي است كه باعث مي شود از زيبايي دفاع مقدس بكاهد؟

شهيد مال من يا شخص ديگري نيست و متعلق به يك گروه خاص و يك جهت مشخص نيست بلكه به همه تعلق دارد و شهادت يك حركت زيباست ، مانند يك اثر هنري زيبا ، وقتي ما مي خواهيم اين مساله را مصادره كرده و اين ماجرا با طبقه بندي كنيم و مربوط به يك طبقه خاصي از جامعه قرار دهيم از يك سري مسائل جدايش مي كنيم ، شايد اين هنر را داشته باشمي اما بعضي از كساني كه از آن چارچوب هاي تعيين شده جدا هستند ، ديگر آن جريان را تعلق به خودشان نمي دانند.

ما بايد دامنه شمول دفاع مقدس را گشترس بدهيم تا همه به آن احترام بگذارند و همه به نوعي خود را متعلق به اين جريان حس كنند آن موقع است كه زيبايي اش بيشتر مملوس مي شود و مورد احترام و توجه بيشتري قرار مي گيرد.

-چطور مي شود اين حس تعلق به دفاع مقدس را در همه به


شهيدان قهرمانان ملي هستند

1 مرداد 1388-08:49:08

منبع: سايت نويد شاهد

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبيرسايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   0

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

قطع رابطه ي سياسي فرانسه باايران در پي سالها حمايت  مالي ونظامي ازرژيم متجاوزعراق
كودتاي صدام حسين وبركناري احمد حسن البكر ازرياست جمهوري عراق


همايش
همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

ورود به صفحه اصلي همايش

نمايش...

فصلنامه
فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه‌ي علمي- ترويجي مطالعات دفاع مقدس، مقالات علمي اساتيد و پژوهشگران گرامي را در حوزه‌هاي ذيل مورد‌پذيرش قرار مي‌دهد.

نمايش...

بيانيه گام دوم انقلاب
گام دوم انقلاب

گام دوم انقلاب

بيانيه‌ي گام دوم رهبرانقلاب به مناسب 40 سالگي انقلاب اسلامي

نمايش...

فرآيند طرح‌هاي جايگزين و كسري خدمت مقدس سربازي
فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

متقاضيان استفاده از طرح جايگزين يا كسر خدمت پس از مطالعه شرايط زير ضمن رعايت تمامي شرايط اقدام نمايند.

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره