كاربر ميهمان چهارشنبه، 26 تير 1398
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 گفت‌وگوبا يك جانباز دفاع مقدس

يك جانباز جنگ تحميلي مي‌گويد: سه روز پس از پذيرش قطعنامه 598 از سوي ايران،عراقي‌ها در 31 تيرماه سال 67،تهاجم خود را به مناطق جنوب كشور آغاز كرده و در 30 كيلومتري خرمشهر مستقر شدند.

4 مرداد 1388-08:57:27


گفت‌وگوبا يك جانباز دفاع مقدس
4 مرداد 1388-08:57:27
منبع: خبرگزاري ايسنا
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبيرسايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

رسانه‌ها رسالت خود را در قبال دفاع مقدس به خوبي انجام نداده‌اند؛

يك جانباز جنگ تحميلي مي‌گويد: سه روز پس از پذيرش قطعنامه 598 از سوي ايران،عراقي‌ها در 31 تيرماه سال 67،تهاجم خود را به مناطق جنوب كشور آغاز كرده و در 30 كيلومتري خرمشهر مستقر شدند.

مسعود عزيزي ادامه داد: آن روزها وضعيت كشور حساس بود در نتيجه با پيام امام راحل به سپاه، مردم مثل روزهاي ابتداي جنگ بسيج شدند و دشمن را دوباره مجبور به عقب‌نشيني كردند. پس از اين ماجرا بود كه ادعاي صلح‌طلبي عراق آشكار شد و پنج عضو شوراي سازمان ملل عراق را تحت فشار قرار دادند تا در 29 مرداد 67 عراق فرمان آتش بس را پذيرفت.

تجاوز عراق به ايران از شهريور 59 تا شهريور 60 با اشغال بخش‌هايي از مرز ايران توسط عراق آغاز شد، سال دوم از شهريور 60 تا 61 همراه با آزادسازي قسمت‌هاي زيادي از ميهن و تداوم جنگ از سوي عراق طي شد.

اين همرزم شهيد محمود كاوه افزود: سال سوم جنگ از شهريور 61 تا 62 با بن‌بست و توقف جنگ و سال چهارم با تشديد فشار به ايران و سال پنجم نيز از شهريور 63 تا 64 با گسترش جنگ همراه بود.

ششمين سال جنگ موازنه جنگ به سود ايران تغيير يافت و از سال هفتم توازن جنگ به نفع ايران برقرار شد؛ سال هشتم تا پايان شهريور 67 شاهد پايان جنگ تحميلي بوديم.

هفتين سال از جنگ تحميلي در حالي طي شد كه وضعيت جنگ با تغيير توازن و توانايي حفظ موازنه قدرت توسط ايران و ناتواني عراق در بازپس‌گيري مواضع همراه بود. در اين سال عليرغم تثبيت توازن جنگ به سود ايران، دامنه فشار عليه ايران گسترش يافته بود كه در نهايت منجر به صدور قطعنامه 598 شد.

اين جانباز جنگ تحميلي با اشاره به اينكه در سال هفتم و هشتم جنگ دشوراي‌هايي نظير حمله موشكي به تهران،حمله به دو سكوي نفتي،به كارگيري سلاح شيميايي در فكه،مهران و دهلران، ساقط كردن هواپيمايي مسافربري طي كرديم، خاطرنشان كرد: در نهايت حضرت امام (ره) اوضاع را به نفع ايران تغيير دادند به طوري كه در 27 تير 67 قطعنامه قرائت شد و با وجود اين كه شگفتي‌هايي را ايجاد كرد ولي تبعيت از ولايت فقيه باعث پيروزي و پذيرفتن قطعنامه شد.

وي با بيان اينكه همه مديون انقلاب اسلامي هستيم، تصريح كرد: نسل جوان بايد نسبت به تحولات سياسي جامعه حضوري فعال و تحليلي درست از وقايع داشته باشد.

وي ادامه داد: محققان غربي براين باور بودند كه نظم دلخواه آمريكا در منطقه برهم خورده و منافع غرب در خاورميانه به خطر افتاده است بر اين اساس هدف اصلي از جنگ تحميلي عليه ايران واژگوني نظام انقلابي و تعديل يا مهار آن براي اعاده‌ نظم پيشين آمريكا در منطقه بود. منافع حاصل از نفت،عدم ثبات برخي از كشورهاي مرتجع، تامين امنيت اسرائيل و مقابله با شوروي سابق از ديگر علل حمله عراق به ايران البته با تحريك آمريكا بود.

اين رزمنده سال هاي جنگ تحميلي اظهار كرد: علاوه بر 8 سال جنگ تحميلي بايد 2 سال ديگر نيز به اين دفاع مقدس اضافه كرد و در واقع ايران 10سال دفاع در مقابل هجوم بيگانگان داشت. دو سال قبل از جنگ تحميلي زماني است كه در كردستان و غرب كشور، ايران با ضدانقلاب مي‌جنگيد يعني كساني كه منافع‌شان به خطر افتاده بود و از هر طريقي براي اينكه مجددا منافع خود را به دست بياورند، تلاش مي‌كردند.

وقتي دشمن به خانه شما حمله‌ور ‌شود تجاوز قلمداد مي‌شود، ولي سازمان ملل پس از هشت سال جنگ، تجاوز صدام عليه ايران را پذيرفت با اين حال اكنون يك سند تاريخي در زمينه تجاوز عراق به ايران در آرشيو سازمان ملل براي احقاق حق خود داريم.

همرزم شهيد پيچك با اشاره به اينكه مستندات و استدال‌هاي وقوع جنگ كم نيست، تصريح كرد: آمريكا چون خود را ابرقدرت مي‌داند، نمي‌خواهد قبول كند كه به مردم ايران ستم كرده است لذا با برخي اتهامات واهي سعي مي‌كند از استرداد طلب ايران طفره برود حتي بعد از تجاوز به كشورهايي نظير عراق و افغانستان، ايران را به عدم موفقيت خود در اين كشورها متهم مي‌كند.

عزيزي با اشاره به اينكه نمي‌توانستيم رفتار عراق را براي آغاز جنگ پيش‌بيني كنيم، در ادامه گفت: بروز جنگ عليه ايران پس از دشمني آمريكا و كودتاي نوژه قابل پيش‌بيني بود ولي اينكه از سوي كدام كشور مورد تهديد واقع شويم غيرقابل تصور مي‌شد. آمريكا به طرق مختلف سعي كرد نظام اسلامي ايران را تهديد كند، ولي نتوانست نتيجه بگيرد در نتيجه با حمايت از رژيم بعث عراق مي‌خواست تصميم اشتغال ايران را عملي كند.

اين جانباز جنگ تحميلي يادآور شد: در اوائل انقلاب،علاوه بر منازعه ميان نيروهاي انقلابي و ليبرال، اقتصاد كشور نيز ضعيف شده بود و نيروهاي منافق براي ضربه زدن به دولت مركزي تلاش مي‌كردند در حالي كه


گفت‌وگوبا يك جانباز دفاع مقدس

4 مرداد 1388-08:57:27

منبع: خبرگزاري ايسنا

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبيرسايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   0

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

قطع رابطه ي سياسي فرانسه باايران در پي سالها حمايت  مالي ونظامي ازرژيم متجاوزعراق
كودتاي صدام حسين وبركناري احمد حسن البكر ازرياست جمهوري عراق


همايش
همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

ورود به صفحه اصلي همايش

نمايش...

فصلنامه
فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه‌ي علمي- ترويجي مطالعات دفاع مقدس، مقالات علمي اساتيد و پژوهشگران گرامي را در حوزه‌هاي ذيل مورد‌پذيرش قرار مي‌دهد.

نمايش...

بيانيه گام دوم انقلاب
گام دوم انقلاب

گام دوم انقلاب

بيانيه‌ي گام دوم رهبرانقلاب به مناسب 40 سالگي انقلاب اسلامي

نمايش...

فرآيند طرح‌هاي جايگزين و كسري خدمت مقدس سربازي
فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

متقاضيان استفاده از طرح جايگزين يا كسر خدمت پس از مطالعه شرايط زير ضمن رعايت تمامي شرايط اقدام نمايند.

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره