كاربر ميهمان جمعه، 23 آذر 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 ديدار با خانواده شهيد مدافع حرم محمد حميدي ملقب به ابوزينب/ شهيدي كه پرچم غيرت مجاهدان را بر فراز گنبد زينب كبري(س) نصب كرد

محمد حميدي از شهداي مدافعان حرم است كه در ماه مبارك رمضان سال 94 در سوريه به شهادت رسيد.

25 شهريور 1394-11:05:52


ديدار با خانواده شهيد مدافع حرم محمد حميدي ملقب به ابوزينب/ شهيدي كه پرچم غيرت مجاهدان را بر فراز گنبد زينب كبري(س) نصب كرد
25 شهريور 1394-11:05:52
منبع: سايت پايداري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير منابع

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

سايت پايداري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس: مجاهدي از يك خانواده مقاوم و ايثارگر كه پدر اين خانواده مدت زيادي از جواني‌اش را در جبهه‌هاي دفاع مقدس گذراند و امروز يكي از جانبازان كشورمان به شمار مي‌رود. مادر محمد نيز شيرزني است كه مي‌گويد: خدايا قرباني كه از طرف همه خانواده بود را قبول كن. بهتر از اين نداشتم كه در راه حضرت زينب(س) بدهم.

مدتي از اربعين شهيد حميدي مي‌گذرد كه براي ديدار با خانواده او به منزل پدري‌اش مي‌رويم. هنوز بنر شهادت محمد بالاي در منزل نصب است و اتاق خانه با عكس‌هاي بزرگ و كوچك محمد زينت گرفته‌اند. در گوشه اتاق تختي به چشم مي‌خورد و يك دستگاه اكسيژن! از احوال پدر مي‌پرسم. در جواب مي‌شنوم كه جانباز شيميايي است و اين دستگاه اكسيژن متعلق به اوست. يادگاري جانبازي‌ پدر از عمليات والفجر 8 است. او براي‌مان تعريف مي‌‌‌كند در دوران جنگ يك ماه از شش ماه دوران نقاهتش گذشته بود كه به واسطه خوابي دوباره به جبهه دعوت مي‌شود. در خواب امام خميني به او مي‌گويد: چرا خوابيده‌اي؟ نمي‌تواني آب هم دست رزمندگان بدهي؟ بلند شو برو... ولايت پذيري و عشق او به امام و مقتداي زمانش باعث شد تا با همان جسم زخمي‌اش راهي جبهه شود تا جايي كه پسرش حسين 16 ساله را نيز با خود همراه مي‌كند. حسين هم مجروحيتي را از حلبچه به سوغات مي‌آورد.

به هرحال سر حرف را از محمد باز مي‌‌كنيم و دلتنگي خانواده آغاز مي‌شود. اما ذوق و شوقي در صداي‌شان نهفته است كه با غرور و افتخار از شهيدشان حرف مي‌زنند. شهيد حميدي تعلقي به اين دنيا نداشت. نه ازدواج و نه فرزندي كه بعد از سال‌ها خدا به او عطا كرده بود قدم‌هايش را در راه جهاد نلرزاند بلكه هر بار مقتدرانه و عاشق‌تر از بار قبلي براي دفاع از حرم رهسپار مي‌شد.

يك خانواده انقلابي

حميد حميدي پدر شهيد متولد 1320 است كه با گلستان بهرامي مادر محمد در سال 1339ازدواج مي‌كند. حاج حميد ماجراي آشنايي و شروع زندگي ساده‌شان را اينطور تعريف مي‌كند: پدرم براي آموزش قرآن مرا به مكتب فرستاد. منزل ما با مكتب مسافت زيادي داشت به همين دليل شب‌ها به منزل آقاي بهرامي مي‌رفتم. دختر خانواده را برايم خواستگاري كردند. زندگي را در قزوين آغاز كرديم. در كفش ملي استخدام شدم و به تهران آمديم. ادامه زندگي را از منزل عمه در تهران شروع كرديم و خدا فرزند دختري را به ما عطا كرد. بعد از چند سال يك خانه 45 متري خريديم. حاصل زندگي مان سه دختر و دو پسر است.

مادر شهيد هم از حضورشان در تظاهرات انقلابي مي‌گويد: محمد را باردار بودم اما از تظاهرات انقلاب غافل نشدم. اعلاميه‌ها را از زير درخت بر مي‌داشتم و به همسرم مي‌دادم تا پخش كند. بعد از انقلاب هم در زمان جنگ به تنهايي خانه را اداره مي‌كردم. خياطي، آشپزي و... براي رزمندگان انجام مي‌دادم.

از مادر در مورد محمد سؤال مي‌كنيم. اينكه چه نظري در خصوص شهادت دردانه‌اش دارد و او رو به آسمان مي‌گويد: خدايا روزي به من هديه‌اي دادي كه ذوق كردم و يك روز آن را گرفتي و باز ذوق كردم. اين قرباني كه از طرف همه خانواده بود را قبول كن. بهتر از اين نداشتم كه در راه حضرت زينب(س) بدهم. خودش بهترين بود...

اخلاق شهيد

مادر شهيد در ادامه از خلقيات پسر شهيد مي‌‌گويد: محمد بسيار مهربان، صبور، آرام و رازنگهدار بود. 9 ساله بود كه در كلاس قرآن ثبت‌نام كرد. مادر دوستش را ديدم گفت خيالت راحت با پسرم قرآن مي‌آموزند. خيلي خلاق، بي‌باك، پرجنب و جوش و نترس بود. كنجكاوي محمد در وسايل برقي و هوش و استعدادش قابل توجه بود. يك راديوي كوچك درست كرده بود و موجش را انداخته بود روي راديو. عاشوراي 93 نذري پخته بودند و برايمان آورده بود. گفت مادر مرا ببخش و حلال كن. شايد سال آخر نذري باشد!

خواهر شهيد هم وارد گفت‌و‌گوي‌مان مي‌شود و خاطره‌اي از برادر تعريف مي‌كند: يك بار سيزده بدر به باغي رفته بوديم. در يك باغ پرنده‌اي كوچك از لانه‌اش در بالاي درخت پايين افتاده بود. درخت خيلي بلند بود. محمد پرنده را دستش گرفت تا داخل لانه‌اش بگذارد. به محمد گفتم چكار مي‌كني؟ گفت مي‌خواهم ببرمش تا مادرش نگران نشود. ما را چند ساعت در آن باغ نگه داشت تا مطمئن شود مادر پرنده مي‌آيد يا نه.

ازدواج شهيد حميدي

مادر شهيد از ازدواج محمد خاطره‌ها دارد. او مي‌‌گويد: پسرم تمايلي به ازدواج نداشت مي‌گفت نمي‌خواهم خانواده‌ام به سختي بيفتند اما با اصرار ما برادرش دختري را كه مي‌شناخت به محمد پيشنهاد داد. همان ديدار اول محمد از موقعيت، مأموريت‌هاي طولاني مدت و سختي كارش با دختر و خانواده‌اش صحبت كرد و آنها همه شرايط را قبول كردند. عروس مهريه‌اش را يك شاخه نبات و يك جلد كلام الله انتخاب كرده بود. خودمان 72 سكه ب


ديدار با خانواده شهيد مدافع حرم محمد حميدي ملقب به ابوزينب/ شهيدي كه پرچم غيرت مجاهدان را بر فراز گنبد زينب كبري(س) نصب كرد

25 شهريور 1394-11:05:52

منبع: سايت پايداري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير منابع


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   3/3

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

حمله ي مزدوران رژيم پهلوي به بيمارستان امام رضا ع درمشهد


همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره