كاربر ميهمان جمعه، 23 آذر 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 پرونده اي براي طولاني‌ترين دفاع قرن/ و جنگ اينگونه آغاز شد...

قائله گنبد در شمال و سيستان در شرق با كمترين خسارت و كوتاه‌ترين زمان خاتمه يافت ولي كردستان و بخشي از شهرهاي آذربايجان غربي به تصرف نيروهاي ضد انقلاب درآمد و براي بازپس‌گيري آنها خون‌هاي فراواني به زمين ريخته شد.

30 شهريور 1394-07:47:37


پرونده اي براي طولاني‌ترين دفاع قرن/ و جنگ اينگونه آغاز شد...
30 شهريور 1394-07:47:37
منبع: سايت پايداري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

سايت پايداري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس: كنت تيمرمن در كتاب «سوداگري مرگ » با صراحت مي‌گويد: پس از سقوط شاه و پيدايش خلأ قدرت در منطقه، موج اسلام خواهي توانست منطقه را با تهديد جدي روبه‌رو كند.

قدرت‌هاي جهاني با جنگ ايران و عراق موافق بودند زيرا در راستاي منافع آنها بود. تمايل غربي‌ها روشن است، زيرا ايران پيش از پيروزي انقلاب، خانه امن غرب بود، اما «انقلاب» آنها را بيرون و دستشان را از ايران كوتاه و الگويي را آغاز كرده بود كه در جاهاي ديگر مزاحم حضور آنها شود.

حسنين هيكل نيز حدود 9 ماه پيش از آغاز جنگ عراق، در روزنامه تايمز لندن گفته بود: «كشورهاي خليج فارس بيش از همه، تهديد ناشي از انقلاب اسلامي را احساس مي‌كنند.

آنها سالهاي سال تحت حمايت انگليس و بعدها آمريكا، وضعيت آرامي داشتند، اما اينك، بين آب و آتشند. ملتهب از قدرت انقلاب اسلامي و يخ زده از ضعف آمريكا.»

اينها 2 نمونه از اظهارات برخي مورخين و نويسندگان غربي و عربي است، سخناني كه بيانگر اين حقيقت بود كه تنها پس از گذشت 619 روز از سومين انقلاب بزرگ قرن -پس از انقلاب 1917 روسيه و انقلاب 1949 چين -كه بدون تكيه بر هيچ قدرت شرقي و غربي به پيروزي رسيده بود- طولاني‌ترين جنگ متعارف قرن بيستم بر انقلاب نوپاي ايران تحميل شد.

37 سال پيش، جهان به 2 قطب شرق و غرب تقسيم شده و تنها 2 مدل براي زيست و زندگي از سوي اين دو قطب به ملت‌هاي جهان تحميل مي‌شد اما انقلاب اسلامي در بهمن 57 اين معادله را به هم زد و بدون هيچ گونه هدايت و حمايت دولت‌هاي خارجي و تنها با اراده و مشاركت طبقات مختلف مردم، بازاريان، احزاب سياسي مخالف حكومت پهلوي، روشنفكران، دانشجويان و روحانيون شيعه به پيروزي رسيده بود.

به همين جهت در جهان آن روز هيچ يك از دولت‌هاي غربي و شرقي از وقوع آن خوشحال نشدند و منافع قدرت‌هاي جهان ايجاب مي‌كرد پيش از آنكه اين حركت تبديل به الگويي براي ساير ملت‌ها نشود به سرعت جلوي رشد و شكوفايي آن گرفته شود.

مشاور امنيتي كارتر در تابستان سال 1358 در گزارشي از منطقه خاورميانه به رئيس‌جمهور آمريكا نوشته بود: «بايد كساني را كه توانايي دست زدن به اقدام نظامي عليه رژيم را دارند تقويت كرد.»

35 سال از روزي كه ارتش بعث عراق با حمايت همه‌جانبه اعراب، آمريكا و كشورهاي غربي به ايران حمله كرد مي‌گذرد اما آثار و عوارض و پيامدهاي 8 سال جنگ تحميل شده، همچنان گريبانگير اين مرز و بوم است.

اين گزارش در 2 بخش، اداي ديني‌ است كوچك به بيش از 200 هزار نفر انساني كه در اين نبرد نابرابر جانشان را از دست دادند و آنها كه در آغازين روزهاي اين نبرد 8 ساله، براي دفاع از ناموس خود بپاخاستند.

آنچه در اين 2 گزارش مي خوانيد، روايتي است از حدفاصل پيروزي انقلاب تا نبرد آزادي سوسنگرد...

* اژدهاي 7 سر بيدار مي شود

محمدرضا پهلوي بعد از فرار از ايران بارها تهديد كرده بود كه با رفتن من، ايران «ايرانستان» خواهدشد، او آنقدر از سياست سررشته داشت كه بداند با تضعيف حكومت مركزي، اقليت‌هاي قومي در استان‌هاي مرزي تبديل به مؤثرترين ابزار مخالفان نظام جديد خواهند شد؛ حادثه‌اي كه اجراي آن دقيقاً 24 ساعت بعد از پيروزي انقلاب كليد خورد.

روز 23بهمن 57 چريك‌هاي فدايي خلق با عَلَم حمايت از «خلق‌ تركمن» در شمال كشور در منطقه گنبد و تركمن صحرا دست به شورش زدند. يك روز بعد و در 24 بهمن شهرهاي كردنشين در غرب كشور دستخوش آشوب و هرج و مرج شد و قبل از آنكه حكومت مركزي فرصت عكس‌العمل پيدا كند، پادگان نظامي شهر مهاباد توسط عوامل حزب دموكرات كردستان اشغال و تمامي تسليحات سبك و سنگين آن به غارت رفت.

بلافاصله پس از آن، سيستان و بلوچستان در شرق كشور توسط عوامل تحريك شده به آشوب كشيده شد.

پيش از آنكه دولت موقت و نيروهاي انقلابي فرصت بررسي اوضاع را در اين مناطق پيدا كنند، خبر رسيد استان خوزستان در جنوب كشور توسط گروهي با عنوان «خلق عرب» دچار بي‌نظمي و اختلال گشته است.

قائله گنبد در شمال و سيستان در شرق با كمترين خسارت و كوتاه‌ترين زمان خاتمه يافت ولي كردستان و بخشي از شهرهاي آذربايجان غربي به تصرف نيروهاي ضد انقلاب درآمد و براي بازپس‌گيري آنها خون‌هاي فراواني به زمين ريخته شد.

* اشغال پادگان مهاباد

در آستانه پيروزي انقلاب اسلامي مردم ايران، پادگان‌هاي ارتش با حجم انبوهي از سرمايه و سلاح در خطر بودند. مردم و گروه‌هاي مختلف هم تعداد زيادي سلاح داشتند كه مايه نگراني شديد بود.

امام خميني(ره) خطر را همان روزها حس كرد، روز 22 و 23 بهمن چند بار به مردم پيام داد كه اسلحه‌ها را به حكومت تحويل دهند و از حمله به پادگان‌ها خودداري كنند.

پس از آن در بيشتر شهرها مردم اسلحه


پرونده اي براي طولاني‌ترين دفاع قرن/ و جنگ اينگونه آغاز شد...

30 شهريور 1394-07:47:37

منبع: سايت پايداري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

حمله ي مزدوران رژيم پهلوي به بيمارستان امام رضا ع درمشهد


همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره