كاربر ميهمان جمعه، 23 آذر 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 فرمانده نيروى هوايى ارتش از راهيان نور مى گويد

با گذار از دومين دهه از پايان جنگ تحميلى عراق عليه ايران، آثار بسيارى در پاسداشت رشادت هاى رزمندگان خلق شد. اما بسيارى از مردم بويژه جوانان و دانشجويان علاقه مندند با كاروان راهيان نور همراه شوند تا نظاره گر سرزمين هاى نورى باشند كه روزگارى فرزندان ايران زمين با پايمردى از آن پاسدارى نمودند.

29 مرداد 1388-08:47:15


فرمانده نيروى هوايى ارتش از راهيان نور مى گويد
29 مرداد 1388-08:47:15
منبع: روزنامه جوان
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبيرسايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

نگاه فرهنگى به دفاع مقدس

با گذار از دومين دهه از پايان جنگ تحميلى عراق عليه ايران، آثار بسيارى در پاسداشت رشادت هاى رزمندگان خلق شد.

اما بسيارى از مردم بويژه جوانان و دانشجويان علاقه مندند با كاروان راهيان نور همراه شوند تا نظاره گر سرزمين هاى نورى باشند كه روزگارى فرزندان ايران زمين با پايمردى از آن پاسدارى نمودند. امير سرتيپ خلبان حسن شاه صفى فرمانده محترم نيروى هوايى ارتش از فرماندهان دوران دفاع مقدس با تجليل از رشادت هاى رزمندگان حماسه ساز دفاع مقدس، راهيان نور را ميثاق دوباره با آرمان هاى انقلاب اسلامى مى داند. گفت وگوى ما با ايشان درباره كاروان راهيان نور در پى مى آيد.

راهيان نور چقدر در حركت و ترويج و تبيين فرهنگ ايثار و شهادت نقش دارد؟

بسم الله الرحمن الرحيم. با درود و سلام به پيشگاه حضرت وليعصر(عج) و بنيانگذار جمهورى اسلامى ايران، امام خمينى (ره) و مقام معظم رهبرى و ارواح طيبه شهدا على الخصوص شهداى هشت سال دفاع مقدس بايد خدمتتان عرض كنم كه ترويج و تبيين فرهنگ ايثار و شهادت و انتقال ارزش هاى ماندگار دفاع مقدس به نسل جوان جامعه و از همه مهم تر انعكاس و بازگويى رشادت ها و ايثارگرى هاى دوران جنگ تحميلى براى اقشار ملت، چند سالى است كه در قالب كاروان راهيان نور و با اعزام گروه هاى مختلف مردمى به سرزمين هاى نور غرب و جنوب كشور مورد توجه و اهتمام مسؤولان كشورى و لشكرى قرار گرفته است. در حقيقت حضور آحاد مردم براى دفاع از كيان انقلاب اسلامى ايران در جبهه هاى نبردى هشت ساله، باعث شد تا ارتباطى عميق و پيوسته ميان جنگ و زندگى مردم به وجود آيد و به روشنى قابل پيش بينى بود كه اين رابطه با پايان يافتن نبرد نه تنها گسسته نخواهد شد، بلكه با اشتياق حضور مردم از مناطق عملياتى و جبهه هاى نبرد تداوم خواهد يافت. همچنين حضور مقام معظم رهبرى و فرماندهى معزز كل قوا در مناطق عملياتى در سال هاى گذشته به خوبى نشان مى دهد كه ياد و خاطره هشت سال دفاع مقدس نه تنها در سينه مردم، بلكه در بالاترين سطح ممكن زنده و جاويد خواهد ماند.

نيروى هوايى ارتش چه نقشى در برگزارى مراسم ها و كاروان هاى راهيان نور ايفا مى نمايد و چه اهدافى را دنبال مى كند؟

بايد عرض كنم كه نقش نيروى هوايى در روند اعزام كاروان هاى راهيان نور بسيار حساس و در عين حال مهم است. اصولاً يكى از مهم ترين اهداف برگزارى كاروان هاى راهيان نور بازخوانى واقعيات جنگ و انتقال ناگفته هاى دفاع مقدس براى نسل پس از جنگ است، به عبارتى ديگر بر نيروى هوايى به عنوان يك وظيفه، فرض است كه واقعيت هاى جنگ را از دل پرده هايى كه غبار فراموشى بر روى بخشى از آنها نشسته بيرون كشيده و تعريف نمايد. راه اندازى كاروان هاى راهيان نور در انجام اين وظيفه به ما خيلى كمك كرد و ما برآيند اين موضوع را همه ساله با تكثير تعداد كاروان ها شاهد هستيم. ما مى خواهيم براى مردمى كه جنگ را از نزديك لمس نكرده اند، دلاورى هاى رزمندگان اسلام را به طور عام و رشادت هاى دلاورمردان ارتش جمهورى اسلامى ايران را به طور خاص تشريح نماييم. ارتشى كه در طول جنگ تحميلى، نبردهاى ثامن الائمه، طريق القدس، فتح المبين، بيت المقدس و ... را به عنوان جلوه هاى ظفر در كارنامه خود مى بيند. همانگونه كه مى دانيد اين عمليات هاى پيروزمند، پشت دشمن را لرزاند و بازگشت خفت بار به پشت مرزهاى بين المللى به عنوان تنها راه گريز پيش روى رژيم بعث و حاميانش قرار گرفت.

نيروى هوايى ارتش چه برنامه هايى براى اين كاروان ها درنظر گرفته است؟

نيروى هوايى ارتش جمهورى اسلامى ايران در جريان جنگ هشت ساله وظيفه خود را به خوبى انجام داد كه امروز ما به اين نحوه عملكرد افتخار مى كنيم.

از برنامه هايى كه با اقبال بسيار خوب بازديدكنندگان مواجه شد عرضه محصولات فرهنگى بود. اين موضوع كمك بسيار خوبى براى اوقات فراغت بازديدكنندگان بود.

همانند سال هاى گذشته از راويان مطلع جنگ تحميلى - كه بعضاً از طراحان عمليات مختلف در دوران دفاع مقدس هستند ق€… براى تشريح عمليات استفاده شد. به طور كلى همواره تلاش همه همكاران ما در مجموعه نيروى هوايى اين است كه تا آنجا كه مى توانيم راهيان نور به صورتى كاملاً علمى اهداف جنگ را براى مردم تعريف نمايند و تلاش شده است اين برنامه ها، به نحوى صورت گيرد كه در خلال آن مسافر احساس نكند كه براى آموزش به آنجا آمده است، زيرا او در عين اينكه آمده تا به صورت ديدارى واقعيت جنگ را بازشناسد، سياحت را هم در نظر دارد. ما در نظر داريم اين موضوعات را به گونه اى مطرح كنيم كه مسافر دانستن آن را در تقويم برنامه سفر خود بگنجاند.

چه پيشنهادى براى پربارتر شدن اين برنامه ها داريد؟

ما در جهت آشنايى هر چه بيشتر از فضاى موجود جبهه ق€… كه در اين


فرمانده نيروى هوايى ارتش از راهيان نور مى گويد

29 مرداد 1388-08:47:15

منبع: روزنامه جوان

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبيرسايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   0

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

حمله ي مزدوران رژيم پهلوي به بيمارستان امام رضا ع درمشهد


همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره