كاربر ميهمان جمعه، 28 دي 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 بي‌قرار اداي تكليف؛ مروري بر زندگي‌ و فعاليت‌هاي پاسدار و دانشجوي شهيد محمدجواد صادقي

محمدجواد صادقي از جمله شهيدان دوران دفاع مقدس است. صادقي در سال ‌١٣٤٠در دامان پرمهر خانواده‌اي متدين و مذهبي در روستاي كوشك قاضي از توابع شهرستان فسا به دنيا آمد.

1 شهريور 1388-08:23:16


بي‌قرار اداي تكليف؛ مروري بر زندگي‌ و فعاليت‌هاي پاسدار و دانشجوي شهيد محمدجواد صادقي
1 شهريور 1388-08:23:16
منبع: خبرگزاري ايسنا
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبيرسايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

محمدجواد صادقي از جمله شهيدان دوران دفاع مقدس است. صادقي در سال ‌١٣٤٠در دامان پرمهر خانواده‌اي متدين و مذهبي در روستاي كوشك قاضي از توابع شهرستان فسا به دنيا آمد.

محيط مذهبي خانواده بستر مناسبي بود تا صادقي بتواند در رشد و شكوفايي مذهبي خود از پيشرفت قابل توجهي برخوردار گردد و به عنوان يكي از پايه‌گذاران مجالس و محافل ديني و مذهبي، مانند جلسات قرآن در مساجد اين روستا مطرح شود.

همجواري منزل ايشان با مسجدجامع اين روستا نيز توفيق ديگري بود تا وي بيشتر اوقات خود را در آن‌جا بگذراند؛ كه با توجه به جو حاكم و شرايط حكومت طاغوت اين‌گونه برنامه‌ها جزو فعاليت‌هاي بسيار مثبت و تأثيرگذار براي هدايت و روشنگري نسل جوان به شمار مي‌رفت.

وي تحصيلات دورا ابتدايي را در همان روستاي محل اقامت خود به پايان رساند و براي ادامه تحصيل در دوره راهنمايي و دبيرستان به شهرستان فسا رفت. سال‌هاي آخر تحصيلاتش مصادف با آغاز مبارزات انقلابي مردم ايران برعليه رژيم ستم شاهي بود و او نيز به همراه تني چند از دوستان خود كه اكثر قريب به اتفاق آنان جزو شهداي سرافراز دفاع مقدس به شمار مي‌روند با تشكيل گروهي دست به فعاليت‌هاي انقلابي عليه حكومت ستمشاهي زدند و اقداماتي از قبيل پخش آگهي، شعارنويسي و روشنگري جوانان در دستور كار آنان قرار داشت تا جايي كه عوامل رژيم در پي شناسايي آنها برآمده بودند.

از جمله اين عزيزان، شهيدان عبدالرسول صفري، علي مرادكاردان، مسعود رستم پور، كريم صالحي،‌ابراهيم رضاييان،جمشيد جمشيدي و غلام عباس درستكار بودند.

در ادامه روند مبارزاتي، فعاليت‌هاي انقلابي آنان در ايام پيروزي انقلاب اسلامي به اوج خود رسيده بود. بعد از پيروزي انقلاب اسلامي، صادقي جزو اولين كساني بود كه هسته مقاومت سپاه پاسداران شهرستان فسا را تشكيل دادند و در جهت تحقق آرمان‌هاي بلند حضرت امام خميني(ره) و انقلاب اسلامي در اين راه از هيچ تلاشي دريغ نورزيدند.

در اوايل ورود به سپاه پاسداران جزو نيروهاي افتخاري سپاه بودند كه يكبار هم براي سركوبي منافقين به كردستان اعزام شد تا اينكه با شروع جنگ تحميلي در سال ‌١٣٥٩ به عضويت رسمي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي درآمد و چندين بار هم در جبهه‌هاي حق عليه باطل حضور يافت كه در يكي از ماموريت‌ها بر اثر سانحه تصادف از ناحيه پا به شدت مجروح شد و مدت زيادي در بيمارستان و منزل بستري شد.

در همين ايام براي ادامه تحصيل در مقطع كارشناسي به دانشكده تربيت مربي سپاه در قم رفت و در اسفندماه سال ‌١٣٦٢ در حاليكه هنوز بهبودي كامل از مجروميت نيافته بود به عنوان مبلغ به همراه تني چند از دوستانش به جبهه‌هاي جنوب( جزاير مجنون) اعزام شد.

اما چون شوق شهادت تمامي وجودش را فرا گرفته بود با اصرار فراوان از فرمانده گردان اجازه شركت در عمليات به عنوان رزمنده را گرفت پيوست و سرانجام در عمليات بزرگ خيبر در تاريخ ‌١٢/١٢/٦٢ به خيل مفقودالاثرهاي اين عمليات غرورآفرين مي‌پيوندد تا اينكه در سال ‌١٣٧٤ پس از ‌١٢ سال مفقوديت بقاياي پيكر پاك و مطهرش توسط گروه تجسس و تفحص سپاه پاسداران در منطقه عملياتي طلائيه كشف و در مردادماه سال ‌١٣٧٤ به همراه تني چند از همسنگران شهيدش در شهرستان فسا بر روي دوش مردم شريف و همرزمانش تشييع و در قطعه دوم گلستان شهداي شهرستان فسا در كنار ياران وفادارش به خاك سپرده شد.

شهيد محمدجواد صادقي در طول زندگي كوتاه اما پربار خود همواره به عنوان يك الگو براي خانواده، فاميل و دوستان و آشنايان مطرح بود و چون فرزند پسر بزرگ خانواده و پدر ايشان يكي از روشندلان زحمتكش بود لذا از همان اوان نوجواني به همراه پدر براي گذران معيشت خانواده سخت تلاش مي‌كرد و در كنار تحصيل علم و دانش اوقات فراغت خود را به كار و تلاش براي تامين معاش خانواده سپري مي‌كرد. ايشان در انجام امور مذهبي اهتمام چشمگيري داشت. نمازخانه سپاه پاسداران هرگز خاطرات برگزاري دعاي كميل و ندبه و زيارت عاشوراي اين معلم اخلاق را به فراموشي نخواهد سپرد و خاطره اين شهيد عزيز تا هميشه روزگار زنده و جاودان خواهد بود.

**خاطراتي از دوستان**

محمدجواد وجودش مالامال از عشق به خدا بود. او خدا را با تمام وجودش، با نگاهش و با قلبش لمس مي‌كرد.

او قبل از پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي و با وجود جو حاكم طاغوت، درست همان دوراني كه بچه‌هاي هم سن و سالش گرفتار مسائل زندگي و خوش‌گذراني و كارهاي كاذب بودند، غرق در معنويات بود، هميشه با خالقش دوست بود و خود را با عشق و پرستش او مشغول مي‌كرد و عبادت و تقوايش گوياي همين حالات خاص و عارفانه او بود. در همان ايامي كه گردباد مسموم فساد و بي بندوباري جوانان را به مرحله نيستي و تباهي مي‌كشاند من و ساي


بي‌قرار اداي تكليف؛ مروري بر زندگي‌ و فعاليت‌هاي پاسدار و دانشجوي شهيد محمدجواد صادقي

1 شهريور 1388-08:23:16

منبع: خبرگزاري ايسنا

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبيرسايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   0

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

همايش
همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

ورود به صفحه اصلي همايش

نمايش...

گفتگو
سردار رودكي در گفتگو با خبرگزاري فارس

سردار رودكي در گفتگو با خبرگزاري فارس

«كربلاي5» تلخي «كربلاي4» را به شيريني تبديل كرد/ انتشار اسناد جنگ در پاسخ به شبهات مؤثر است

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره