كاربر ميهمان جمعه، 28 دي 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 مادرم بعد از پنج سال رضايت داد؛ گفت‌وگو با يك آزاده

خورشيد آرام آرام، از پس كوه‏ها بيرون آمد. راديو بغداد در صبح روز 24 مردادماه، خبر ارسال نامه‏اي را از سوي صدام و خطاب به رهبر و رياست جمهوري، اعلام كرد. وي در خلال نامه به تمام خواست‏هاي مشروع ايران جواب مثبت داد. پس از شنيدن اين خبر، موج شادي به پا خاست.

1 شهريور 1388-08:29:37


مادرم بعد از پنج سال رضايت داد؛ گفت‌وگو با يك آزاده
1 شهريور 1388-08:29:37
منبع: خبرگزاري ايسنا
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبيرسايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

خورشيد آرام آرام، از پس كوه‏ها بيرون آمد. راديو بغداد در صبح روز 24 مردادماه، خبر ارسال نامه‏اي را از سوي صدام و خطاب به رهبر و رياست جمهوري، اعلام كرد. وي در خلال نامه به تمام خواست‏هاي مشروع ايران جواب مثبت داد. پس از شنيدن اين خبر، موج شادي به پا خاست. همگان دست به سوي آسمان بردند و و سجده شكر به‏جاي آوردند.

در 26 مردادسال 69، پس از رنج‏هاي فراواني كه از هجران عزيزان بر دل مردم نهاده بود، سرانجام طلايه‌داران سپاه عشق پاي به خاك ميهن اسلامي گذاشتند. قلب ملت خانه آنها بود و آنان قدم بر قلب ملت نهادند و آمدند و خوش آمدند.

«جعفر عباس‌نژاد» هم آزاده سرافرازي از ديار غيورمردان آذربايجان‌غربي است در اين زمينه مي‌گويد: 19 ساله بودم كه علي‌رغم نارضايتي‌هاي مادرم راهي جبهه جنگ شدم. تنها فرزند پسر خانواده‌اي بودم كه پدر و سرپرستش را سال‌ها پيش از دست داده بود.

16 ماه در منطقه جنگي بودم تا اينكه در سال 64 در عمليات والفجر 8 در منطقه فاو به اسارت رژيم بعث عراق درآمدم و پنج سال در اسارت بودم. بگذاريد از شب عمليات برايتان بگويم: در اين عمليات با عبور از اروندرود در منطقه فاو پيشروي كرديم و پس از چند شبانه‌روز درگيري بي‌وقفه و سنگين با قواي عراق اين منطقه را به تصرف درآورديم. اهميت منطقه براي نيروهاي عراق چنان بود كه بيش از 70 روز به پاتك‌هاي سنگين خود ادامه داد. نيروهاي عراقي اميد داشتند تا اروند به عنوان مانع در حدفاصل منطقه عملياتي با عقبه، مقاومت نيروي ايران را به تدريج تضعيف كنند. ارتش عراق به علت پافشاري براي بازپس گيري فاو، تلفات بسيار سنگيني متحمل شد. توپخانه‌ ارتش و سپاه مشتركا در اين عمليات شركت داشتند. نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران نيز نقش تعيين كننده‌اي در پوشش هوايي منطقه و سرنگوني هواپيماهاي عراقي داشت. در نتيجه اين عمليات، ايران بر سواحل اروند، ساحل شمالي خورعبدالله و شبه جزيره فاو مسلط شد و راه ورود عراق به خليج فارس مسدود شد. منطقه‌ فاو در جنوبي‌ترين قسمت خاك عراق و در شمال خليج فارس واقع شده است. در اين منطقه درياچه‌ (كارخانه) نمك وجود داشت. در اين محل، به دليل نمك‌زار بودن، زمين باتلاقي بود و استفاده از ادوات زرهي به راحتي ميسر نبود. با وجود اين شرايط سخت بعد از شناسايي با يك گردان به تيپ عراق زديم و توانستيم خط دشمن را بشكنيم.عراقي‌ها بدجور غافلگير شده بودند با اين حال با توجه به اهميت منطقه حاضر به شكست نبودند و تا خود صبح مقاومت كردند.

وقتي براي عمليات آماده مي‌شديم مي‌دانستيم كه شايد برنگرديم راهي كه رفته بوديم بازگشتي نداشت بايد مبارزه مي‌كرديم.

آخرين وعده‌هاي فرمانده گردان را كه تعريف مي‌كند چشمانش بسته است انگار كه در صف بچه‌هاي گردان عمليات والفجر 8 ايستاده پيشاني بند يا زهرا(س) را بر پيشاني بسته و با قامتي ايستاده گوش به حرف‌هاي شهيد زنده دل، فرمانده عمليات دوخته است.

عين عبارتش را برايم نقل مي‌كند: با يا زهرا(س) به اميد پيروزي پيش مي‌رويم اگر بعد از عمليات مانديم جلسه بعدي را همينجا مي‌گذاريم و اما اگر رفتيم وعده‌يمان جلوي در بهشت.

درگيري تا صبح ادامه داشت. گاهي مجبور مي‌شدم مبارزه را رها كنم و به داد زخمي‌ها برسم. بالاي سرشان كه مي‌رسيدم آب مي‌خواستند. همه قمقمه‌ها خالي شده بودند. قمقمه شهدا را جمع مي‌كردم و از آنها چند قطره آب در دهان زخمي‌ها مي‌ريختم بعضي‌ها آه و ناله مي‌كردند از شدت درد، بعضي نه، فقط نگاهم مي‌كردند و زير لب شهادتين مي‌خواندند. آن شب چندين نفر براي من وصيت كردند. لحظه لحظه آن روز و واژه واژه حرفهايشان در خاطرم هست.

سحرگاه چشم كه باز كردم خود را بين پيكر شهدا يافتم. يك لحظه كه سرم را برگرداندنم سربازان عراقي را ديدم كه تير خلاص مي‌زدند. مرا كه ديدند دو نفري آمدند و كشان كشان بردند و كنار زخمي‌ها گذاشتند. بعد به اردوگاه انتقال داده شديم.

شكنجه‌هاي روزهاي اول خيلي سخت بود. طي بازجويي‌هايي كه از ساير بچه‌ها شد به علت شدت شكنجه‌ها و كم سن و سال بودن بعضي از رزمنده‌ها اسم من به عنوان فرمانده گردان و سپاهي لو رفت اينطور شد كه از ساير بچه‌ها جدا شدم و به استخبارات انتقال يافتم.

طي سه ماهي كه آنجا بودم هر روز شكنجه مي‌شدم با كابل به جانم مي‌افتادند و تا از حال نمي‌رفتم رهايم نمي‌كردند. پس از آن به دژبان مركزي و بالاخره به كمپ 10 رماديه منتقل شدم. آنجا طي 8 ماه مفقودالاثر بوديم. ما را به صليب سرخي‌ها نشان نمي‌دادند تا اينكه يك روز آمدند و ثبت ناممان كردند اينطور شد كه رسما به عنوان اسير ايراني اسمم ثبت شد.

اميد به آزادي نداشتيم شرايط آنقدر سخت بود كه هر روز كه از خواب بيدار مي‌شديم نمي‌دانستيم آن روز را به


مادرم بعد از پنج سال رضايت داد؛ گفت‌وگو با يك آزاده

1 شهريور 1388-08:29:37

منبع: خبرگزاري ايسنا

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبيرسايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   0

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

همايش
همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

ورود به صفحه اصلي همايش

نمايش...

گفتگو
سردار رودكي در گفتگو با خبرگزاري فارس

سردار رودكي در گفتگو با خبرگزاري فارس

«كربلاي5» تلخي «كربلاي4» را به شيريني تبديل كرد/ انتشار اسناد جنگ در پاسخ به شبهات مؤثر است

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره