كاربر ميهمان جمعه، 28 دي 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 مهدي منعم، راوي تصويري زندگي مصدومان شيميايي: خس‌خس نفس‌ها در سكوت عكس‌ها

صداي نفس‌هاي خسته توام با اميد به زندگي را در تك‌تك اين افراد بوضوح مشاهده كردم و شنيدم و فهميدم احساس همدردي با مصدومان شيميايي، مشكلي را از آنان حل نمي‌كند.

2 شهريور 1388-09:18:49


مهدي منعم، راوي تصويري زندگي مصدومان شيميايي: خس‌خس نفس‌ها در سكوت عكس‌ها
2 شهريور 1388-09:18:49
منبع: جام جم آنلاين
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبيرسايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

صداي نفس‌هاي خسته توام با اميد به زندگي را در تك‌تك اين افراد بوضوح مشاهده كردم و شنيدم و فهميدم احساس همدردي با مصدومان شيميايي، مشكلي را از آنان حل نمي‌كند. آن وقت بود كه يقين پيدا كردم هيچ چيز بهتر از عكس گرفتن از زندگي بازماندگان فاجعه شيميايي سردشت نيست؛ عكس‌هايي كه برگي از تاريخ اين كشور را ثبت و براي آيندگان به يادگار خواهد گذاشت.

در زماني كوتاه اتفاق افتاد. وقتي جنگنده‌هاي عراقي روي سردشت شيرجه رفتند و بمب‌هاي خود را بر سر مردم شهر ريختند. سردشتي‌ها تا آن روز تنها راجع به استفاده ارتش بعث از سلاح‌هاي شيميايي در جبهه‌هاي جنگ عليه رزمندگان ايراني شنيده بودند و باورشان نمي‌شد كه اين جنگ‌افزار مخوف در شهرها نيز به كار گرفته شود. اگرچه در زماني كوتاه اتفاق افتاد، اما بيش از 2 دهه است كه آن جنايت همچنان قرباني مي‌‌گيرد و زندگي را بر بازماندگانش سخت كرده است.

تيرماه 1366 بود كه سردشت بمباران شيميايي شد و از آن پس به پاسداشت شهيدان و جانبازان آن واقعه، هشتم تيرماه به عنوان روز مبارزه با سلاح‌هاي شيميايي و ميكروبي نام گرفت.

در حالي كه 15 سال از آن روز شوم مي‌گذشت، يعني در سال 1381، مهدي منعم قصد آن كرد تا براي رساندن فرياد بازماندگان و مصدومان شيميايي سردشت به جهانيان، دوربين به دست بگيرد و به سراغ ساكنان زخم‌خورده آن شهر كوهستاني برود. حاصل 7 سال كار اين عكاس باسابقه، مجموعه‌اي ارزشمند از زندگي مصدومان و جانبازان شيميايي ايران است كه بزودي در كتاب «قربانيان جنگ عراق عليه ايران» به چاپ خواهد رسيد. اين كتاب كه با هزينه شخصي مهدي منعم منتشر مي‌شود شامل 3 بخش است. در قسمت اول شاهد عكس‌هاي قربانيان غيرنظامي انفجار مين هستيم، در بخش دوم مجروحان ناشي از بمباران‌هاي مناطق مسكوني به تصوير كشيده شده‌اند و قسمت سوم به مصدومان شيميايي اختصاص يافته است.

از چه زماني جرقه عكاسي از زندگي جانبازان شيميايي در ذهن شما زده شد؟

سال 1363 وقتي عكاس ايرنا بودم و جنگ ايران و عراق با شدت هرچه تمام‌تر ادامه داشت. آن زمان ارتش بعث از سلاح‌هاي شيميايي در وسعت و حجم زياد استفاده مي‌كرد و مجروحان و مصدومان زيادي در بيمارستان‌‌هاي تهران بستري بودند. آن زمان در يك ماموريت اداري به بيمارستان لبافي‌نژاد رفتم كه در آن تعدادي از مصدومان شيميايي بستري بودند. صحنه‌هايي كه من و ديگر عكاسان خبري داخلي و خارجي در آن بيمارستان ديديم، بسيار تكان‌دهنده بود و دوربين‌هاي عكاسي قدرت ثبت آنها را نداشت.

اين مصدومان غيرنظامي بودند؟

نه، آنان رزمندگاني از سپاه، ارتش و بسيج بودند كه در عمليات بدر در منطقه هورالعظيم بر اثر استفاده ارتش صدام از سلاح شيميايي دچار مصدوميت شده بودند. بعد از آن‌كه هيچ مرجع جهاني با جنايات جنگي رژيم بعث مخالفت نكرد و قدرت‌هاي بزرگ به صدام براي انجام هر جنايتي چراغ سبز نشان دادند، در سال‌هاي پاياني جنگ تحميلي، مردم غيرنظامي هم بويژه در سردشت ايران و حلبچه عراق مورد حمله شيميايي قرار گرفتند.

خب چه زماني به سراغ عكاسي از زندگي مصدومان غيرنظامي سلاح‌هاي شيميايي رفتيد؟

آن خاطره ديدار و عكاسي از مجروحان و مصدومان شيميايي در زمان جنگ سال‌ها با من بود تا اين‌كه پس از برقراري آتش‌بس و پايان 8 سال دفاع مقدس به فكر تهيه مجموعه عكسي از زندگي جانبازان در دوران صلح افتادم. پس از چند سال كار روي اين طرح بود كه به فكر تهيه گزارش تصويري از بازمانده‌هاي حملات شيميايي افتادم. از همان ابتدا هم فهميدم كه كار سختي پيش رو خواهم داشت.

چرا؟

براي انجام اين پروژه، پيدا كردن آدم‌ها، راضي كردنشان كه مقابل دوربين بايستند و بسياري از مسائل ريز و درشت ديگر بايد مورد توجه قرار مي‌گرفت.

از كجا شروع كرديد؟

كار با مطالعه، شناسايي و بررسي مناطق آسيب‌ديده از بمباران‌هاي شيميايي آغاز شد. اولين بار در سال 1381 بار سفر بستم و به استان‌هاي كردستان و آذربايجان غربي رفتم تا رسيدم به شهر سردشت.

همان شهري كه به هيروشيماي ايران معروف است؟

بله، مردم بي‌دفاع اين شهر كوهستاني در حالي مورد حمله شيميايي قرار گرفتند كه كمتر كسي فكر مي‌كرد بعثي‌ها دست به اين جنايت بزنند. مردم در آن زمان اطلاعات چنداني درباره گازهاي شيميايي نداشتند. براي مثال در گفتگو با بازماندگان آن فاجعه متوجه شديم كه مردم در زمان حمله به زيرزمين‌ها پناه مي‌بردند كه بدترين كار در چنين حملاتي است يا اين‌كه بسياري از مصدومان امروز، كساني هستند كه در زمان حمله در سردشت نبوده‌اند، اما ساعاتي پس از بمباران به شهر آمده‌اند و بدون اطلاع از عواقب حضور در محيط آلوده به مواد شيميايي، به وسايل مختلف دست زده و مصدوم شده‌اند.

اين طور كه معلوم است با مصدومان ش


مهدي منعم، راوي تصويري زندگي مصدومان شيميايي: خس‌خس نفس‌ها در سكوت عكس‌ها

2 شهريور 1388-09:18:49

منبع: جام جم آنلاين

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبيرسايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   0

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

همايش
همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

ورود به صفحه اصلي همايش

نمايش...

گفتگو
سردار رودكي در گفتگو با خبرگزاري فارس

سردار رودكي در گفتگو با خبرگزاري فارس

«كربلاي5» تلخي «كربلاي4» را به شيريني تبديل كرد/ انتشار اسناد جنگ در پاسخ به شبهات مؤثر است

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره