كاربر ميهمان جمعه، 23 آذر 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 سالهايي كه آمريكا چشمان خود را بر تاسيسات شيميايي عراق بست

در سال 1982 درست در همان روزي كه خبرگزاري سازمان ملل (UPI) گزارش داد، گروهي از كارشناسان اين سازمان بدين نتيجه رسيده اند كه گاز خردل با گاز اعصاب عليه نيروهاي ايراني به كار رفته است، دولت ريگان نام عراق را از فهرست كشورهاي حامي تروريست حذف كرد.

4 مهر 1394-09:00:01


سالهايي كه آمريكا چشمان خود را بر تاسيسات شيميايي عراق بست
4 مهر 1394-09:00:01
منبع: سايت پايداري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

سايت پايداري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس: در طول جنگ ايران و عراق همه قدرت‌هاي جهاني و منطقه‌اي، جدا از نظام سياسي حاكم بر آنها، در جنگ تحميلي از رژيم صدام حسين حمايت مي‌كردند. مخالفت با انقلاب اسلامي و نظام فكري حاكم بر آن، نكته اشتراك همه نظام‌هاي حاكم بر شرق و غرب بود. آنها پس از پيروزي انقلاب اسلامي ايران و نفي نظام مادي غرب و نظام كمونيستي شرق از سوي جمهوري اسلامي ايران، به اين نتيجه رسيدند كه به هر نحو ممكن بايد مانع تحقق پيروزي كامل انقلاب اسلامي شوند كه براي هر دوي آنها خطرناك ارزيابي مي‌شد. شروع جنگ يكي از راه‌كارهاي مقابله با انقلاب اسلامي ايران بود. آنها به صورت آشكار و پنهان به تجهيز رژيم صدام دست زدند و با حمايت‌هاي مادي و معنوي خود تلاش كردند كه بر انقلاب اسلامي ايران غلبه كنند. مسلح كردن عراق به سلاح‌هاي پيشرفته، بدون توجه به مرزها و اختلافات شرق و غرب در عصر جنگ سرد، با تمام توان ادامه داشت و آن با ضرورت مقابله با موج انقلاب اسلامي توجيه مي‌شد. پس از پايان جنگ ايران و عراق و آشكار شدن حقيقت انقلاب اسلامي و نادرستي چهره تهديدآميزي كه از اين انقلاب در جهان ترسيم شده بود و به ويژه پس از حمله صدام حسين به كويت و بحراني كه در پي آن بروز كرد، مراكز تحقيقاتي و صاحب‌نظران به بازنگري و مرور دوباره سياست‌ها و مواضع كشورهاي غربي در مورد دو طرف جنگ ايران و عراق پرداخته و از منظري متفاوت به آن نگريستند. در اين بازنگري‌ها بسياري از حقايق سياست‌هاي دهه 1980 كشورهاي غربي در برابر ايران آشكار شد و از سوي صاحب‌نظران مورد نقد و ارزيابي قرار گرفت؛ اسناد متعددي منتشر شد، و كتاب‌ها و مقالات متعددي به رشته تحرير درآمد. مقاله حاضر بر اساس اسناد منتشر شده از سوي رسانه‌ها و دولت آمريكا درباره كمك اين كشور به تسليح عراق به سلاح‌هاي شيميايي به نگارش درآمده است. فصلنامه نگين ايران در اين بخش با توجه به مقالات و اسناد خود كشورهاي غربي، نمايي از عملكرد دولت‌هاي اين كشورها را در جنگ ايران و عراق به خوانندگان خود ارائه خواهد داد. مقاله «نورم ديكسن» با تمام مسائلي كه يك ايراني بايد در مطالعه آن در نظر بگيرد، مي تواند گوياي بخشي از واقعيت عملكرد دولت‌هاي غربي به ويژه آمريكا در جنگ تحميلي باشد و مرور آن مي‌تواند در شناخت دقيق‌تر سياست‌ها و عملكرد دولت‌هاي غربي، به ويژه آمريكا، در مسائل و موارد بعدي موثر باشد.

در 18 ماه اوت 2002 روزنامه نيويورك تايمز داستاني را با نام «دولت آمريكا به رغم استفاده عراق از گازهاي شيميايي، كمك‌هاي خود را به اين كشور ادامه داد»، منتشر كرد. نشريه نيويورك تايمز به نقل از مقالات عالي رتبه و برجسته آمريكا فاش كرد: «در دهه 1980، كابينه ريگان در حالي كه مي‌دانست فرماندهان عراق از سلاح‌هاي شيميايي براي دست يافتن به برتري در جنگ با ايران استفاده خواهند كرد، به طور پنهاني، آنها را از نظر طراحي صحنه نبرد ياري كرد.» اين داستان در رسانه‌هاي بين‌المللي جنجال مختصري ايجاد كرد و سپس، سر و صداي آن خوابيد.

هر چند مقاله نيويورك تايمز در 18 ماه اوت 2002، جزئيات جديدي را از ميزان همكاري‌ ارتش آمريكا با صدام حسين، ديكتاتور عراق، طي جنگ ايران و عراق از 1980 تا 1988 فاش كرد، اما برخي از جوانب اين رسوايي فاش نشد. در واقع، واشنگتن، نه تنها استفاده مكرر صدام از سلاح‌هاي شيميايي عليه سربازان ايران و اقليت كرد عراق را ناديده گرفت، بلكه اين كشور را در راه توسعه برنامه‌هاي توليد سلاح‌هاي شيميايي، بيولوژيكي و هسته‌اي‌اش ياري كرد.

نشريه نيويورك تايمز بدبيني و تملق دولت آمريكا در پرداختن به اين موضوع و نيز اقدامات وحشيانه عراق را به طور مفصل منعكس نكرد. در حالي كه واشنگتن پيش از اين از برنامه‌هاي تسليحاتي عراق چشم‌پوشي كرده بود. در دهه پس از جنگ، در زماني كه برنامه‌هاي تسليحاتي بغداد ديگر وجود نداشتند و در سال 1991 منهدم شده بودند، دولت آمريكا از طرح گسترده برنامه‌هاي تسليحاتي عراق براي توجيه لزوم آغاز جنگ گسترده‌اي عليه مردم عراق استفاده كرد.

*بسياري از سياستمداراني كه در تسليح عراق نقش فعالي داشتند، جنگ عليه صدام را خواستار بودند

خوانندگان مقاله نيويورك تايمز (يا ده‌ها هزار مقاله ديگر كه پس از 11 سپتامبر عليه عراق نوشته شده است) اين واقعيت را مي‌دانند كه بسياري از سياستمداران آمريكا و نخبگان حاكم، كه جنگ عليه صدام حسين را خواستار بودند،‌خود، در پيشبرد و اجراي برنامه‌هاي تسليحاتي عراق نقش فعالي داشتند. از جمله اين افراد، مي‌توان به دونالد رامسفلد، آتشي‌ترين يار دولت بوش، اشاره كرد.

*كمك‌هاي پنهاني بوش عراق را در ساختن ماشين جنگي‌اش ياري كرد

واشنگتن قبلا، در دهه 80 نسبت به ديكتاتور


سالهايي كه آمريكا چشمان خود را بر تاسيسات شيميايي عراق بست

4 مهر 1394-09:00:01

منبع: سايت پايداري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

حمله ي مزدوران رژيم پهلوي به بيمارستان امام رضا ع درمشهد


همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره