كاربر ميهمان چهارشنبه، 30 خرداد 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 صداي مسلسلم سكوت شب را شكافت

شفق در خاطراتش مي گويد:آن مرد پاور چين پاورچين يكي دو پشت بام ديگر را طي كرد و رسيد درست بالاي سر بچه‌ها. آنگاه نارنجكي را بدست گرفت و با خشونت ضامنش راكشيد اما در همان لحظه صداي مسلسلم سكوت شب را شكافت و قلب تيره‌تر از سياهي شب آن ناپاك را هم.

16 مهر 1388-09:42:19


صداي مسلسلم سكوت شب را شكافت
16 مهر 1388-09:42:19
منبع: خبرگزاري فارس
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبيرسايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

شفق در خاطراتش مي گويد:آن مرد پاور چين پاورچين يكي دو پشت بام ديگر را طي كرد و رسيد درست بالاي سر بچه‌ها. آنگاه نارنجكي را بدست گرفت و با خشونت ضامنش راكشيد اما در همان لحظه صداي مسلسلم سكوت شب را شكافت و قلب تيره‌تر از سياهي شب آن ناپاك را هم.

*تاكتيك‌ سندان و چكش

يكي از تاكتيك‌هاي جنگ‌هاي كوهستاني و چريكي همين تاكتيك سندان و چكش مي‌باشد بدينصورت كه ما يك نيروي محكم و قوي را بطور ثابت در محلي با استتار كامل مي‌گذاريم، اين محل معبر فرار و عقب نشيني دشمن است.

آنگاه يك نيروي ديگر بمثابه چكش. بطور متحرك بحركت در مي آيد و با ضربات متعدد به دشمن وي را مجبور به عقب نشيني مي‌كند (اين مسئله در مورد ضد انقلاب داخلي مصداق بيشتري دارد زيرا ضد انقلاب داخلي با ضعفي كه دارد هميشه از مقابل نيروهاي مسلح با اندكي مقاومت مي گريزد. دشمن در عقب نشيني بدون سنگر و ناآگاهانه و خيلي ضعيف به نيروهاي ثابت (سندان) بر مي خورد و كشته يا اسير مي گردد.

ما نيز براي پاكسازي افراسياب اين تاكتيك‌ را استفاده كرديم ما بعنوان نيروي عمل كننده درگيري توانستيم با هوشياري بچه‌ها بدون حتي يك زخمي به نزديك ده برسيم و در آنجا دشمن آسانتر از آنچه كه فكر مي كرديم از ده عقب نشيني كرد و ما وارد ده شديم تعدادي از ضد انقلاب‌ها كه در عقب نشيني به سندان برخورد كرده بودند كشته شدند و بچه‌ها از آن جناح نيز بسوي ده پيشروي كردند. در همين حين من با دور بين ارتفاعات پشت ده را ديد زده و متوجه شدم كه تعدادي اسب و قاطر بهمراه چند نفر دارند مقدار زيادي ابزار و لوازم نظامي و مهمات را از منطقه خارج كنند و فاصله اشان با ما تقريبا حدود يكي دو كيلومتري مي شد.

چون وقت نداشتيم از كوهب الا برويم و همچنين روي آنجا شناسايي نداشتيم به برداران ارتشي گفتم كه با تفنگ 106 آن نقطه را بزنند متاسفانه خدمه سلاح آشنايي كافي نداشتند و دو گلوله اول با فاصله بسيار زيادي در اطراف آنها خورد. فرصت نبود و خودم سريع نشسته و با تخمين مسافت تقريبي و استفاده از جدول بندي دور بين تفنگ بسوي هدف شليگ كردم كه بياري خدا دقيقا به هدف خورد و آن مهمات و وسائل منهدم شد.

در افراسياب بچه‌هاي بسيج تازه وارد به كردستان تعجب بسيار زيادي از فساد شديد درون گروهكها و مداركي كه از آن فساد باقي مانده بود نموده بودند و برايشان شنيدن مسائل افراد گروهكها و رفتار شان با زنان و دختران ده از زبان دهاتيها شرم آور و درد آور بود.

از افراسياب پنج خودروي مجهز (آهو آستيشن) و دو تراكتور و يك موتور سيكلت بسيار خوب كه تمامي در دست ضد انقلاب بود با اضافه يكسري وسائل و ابزار نظامي به غنيمت رفته شده و ما در اولين قسمت طرح با موفقيت توانستيم ضربه مهلكي به دشمن بزنيم.

با غنايمي كه گرفته بوديم و بدون حتي يك زخمي به ديواندره بازگشتيم. بچه ها از پيروزي خوشحال بودند. لكن من از همان لحظه در فكر ضربه بعدي بودم. چرا كه ما نبايد به هيچ وجه فرصت انديشيدن و تجديد سازمان به دشمن دهيم، بلكه با ضربات پي در پي آنچنان به سردرگمي دچارش كنيم كه خود بخود در شروع هر درگيري دشمن با يقين به شكست و با روحيه‌اي درهم شكست با ما رو در رو شود.

يكي دو روز بعد از پاكسازي افراسياب برنامه ريزي ما براي عمليات بعدي آغاز شد. طبق اطلاعاتي كه به ما رسيده بود ضد انقلاب پس از ضربه اي كه در افراسياب خورده بود خود را براي مقابله با عملياتي از اين دست بشدت آماده كرده بود. ما ابتدا مي‌خواستيم به روستاي تخت برويم اما همانطور كه گفتم فهميدم در روستاي تخت همه چيز براي يك استقبال گرم! و آتشين! از ما آماده است. دشمن توان رزمي و امكانات ما را سنجديده بود و مي دانست ما با محدوديتي كه از نظر وسائل داشتيم نمي توانيم بجز اينگونه عمليات محدود دست بكار ديگر بزنيم، براي همين تمام محورهايي كه اينچنين خصوصياتي داشت از طرف ضد انقلاب آماده باش داده شد بودند.

هميشه در طرح ريزي عمليات چه در جنگ‌هاي منظم و چه در نبردهاي نامنظم حتما محور عمليات بايد بر اصل غافلگيري استوار باشد در غير اينصورت (يعني در هنگامي كه دشمن آماده است) اگر عملياتي اجرا شود يا ناموفق مي ماند و يا با تلفات بسيار زياد به هدف‌هاي خود دست پيدا خواهيم كرد.

با تكيه بر همين اصل ما طرح عملياتي را ريختيم كه براستي شنيدنش نه تنها ضد انقلاب بلكه حتي افراد خودي را نيز متحير و متعجب مي ساخت. اين عمل با عمليات قبلي صد و هشتاد درجه تفاوت داشت و مي‌بايستي تفاوت مي داشت، زيرا اگر در هر هجوم يك تاكتيك به كار برده شود كارهاي شما همانند فيلمي تكراري مي شود كه مسلما ببننده هر چقدر هم كم هوش باشد، با يكي دو بار تكرار آن مي‌تواند براي دفعات بعدي كليه صحنه‌ها را از قبل پيش بيني كند. بهم


صداي مسلسلم سكوت شب را شكافت

16 مهر 1388-09:42:19

منبع: خبرگزاري فارس

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبيرسايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   0

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

كسر خدمت
اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

فرآيند انجام پروژه‌ تحقيقاتي به عنوان بخشي از خدمت سربازي

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره