كاربر ميهمان سه‌شنبه، 23 مرداد 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 شاگردان سليمي در جبهه‌هاي جنگ غوغا مي‌كردند

«اين نظامي متدين و متعهد از جمله معدود ياران ارتشي است كه از آغازين هفته‌هاي پيروزي انقلاب، وسيله ارتباط فعال ارتش با دستگاه انقلاب و نظام جمهوري اسلامي و عنصر مؤثر در جذب بدنه‌ متعهد ارتش به خدمات انقلاب بود...»....

19 بهمن 1394-10:35:24


شاگردان سليمي در جبهه‌هاي جنگ غوغا مي‌كردند
19 بهمن 1394-10:35:24
منبع: جوان انلاين
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

«اين نظامي متدين و متعهد از جمله معدود ياران ارتشي است كه از آغازين هفته‌هاي پيروزي انقلاب، وسيله ارتباط فعال ارتش با دستگاه انقلاب و نظام جمهوري اسلامي و عنصر مؤثر در جذب بدنه‌ متعهد ارتش به خدمات انقلاب بود...» اين جملات بخشي از پيام مقام معظم رهبري به مناسبت درگذشت امير سرلشكر محمد سليمي فرمانده سابق ارتش جمهوري اسلامي ايران است. رزمنده متعهد و مكتبي كه ساليان درازي از عمرش را وقف خدمت به ميهن اسلامي‌مان كرد و عاقبت نيز دهم بهمن ماه امسال پس از يك دوره طولاني بيماري، به ياران شهيدش پيوست. براي آشنايي بيشتر با خدمات و زحمات اين امير فقيد گفت و گويي با امير سيد علي مهرابي معاون عمليات نيروي زميني ارتش انجام داديم كه ماحصلش را پيش رو داريد.

امير سليمي در 78 سالگي فوت كردند، قاعدتاً عمر نظامي ايشان به قبل از انقلاب برمي‌گردد؟ چطور مي‌شود كه يك نظامي ارتشي اينطور مورد اعتماد نظام اسلامي مي‌شود؟

ايشان در سال 33 وارد دبيرستان نظام و در سال 36 هم وارد دانشكده افسري شدند. بعد از چهار سال، يعني در سال 1340 نيز از دانشكده افسري فارغ‌التحصيل شدند. امير سليمي از آن دست نظاميان باتجربه‌اي بودند كه در رسته مخابرات تخصص داشتند و قبل از انقلاب فرمانده گروه مخابرات بودند. گروه كه مي‌گوييم معمولاً به استعداد يك تيپ است. در سال 49 امير سليمي براي طي يك دوره تخصصي در زمينه سيستم‌هاي الكترونيكي به امريكا مي‌رود و در بازگشت به عنوان يك استاد در اين زمينه مشغول مي‌شود. ايشان بعد از طي دوره دافوس نيز آموزش‌هاي لازم در خصوص جنگ‌هاي نامنظم را طي مي‌كند و پس از انقلاب يكي از اولين سمت‌هايشان فرماندهي ستاد جنگ‌هاي نامنظم بود كه در اين زمينه به عنوان يك مربي و استاد شاگردان بسياري تربيت كرد. مرحوم سليمي يكي از نظاميان مؤمن و متعهد بودند كه از همان دوران طاغوت از معتمدان روحانيون و همچنين ارتشيان انقلابي به شمار مي‌رفت، بنابراين پس از انقلاب به دليل تعهد و نيز تخصصي كه داشتند، سمت‌هاي حساس و كليدي به ايشان واگذار شد.

گفتيد كه امير سليمي مسئول ستاد جنگ‌هاي نامنظم بودند. اين ستاد سواي ستاد جنگ‌هاي نامنظمي بود كه شهيد چمران مسئوليتش را برعهده داشت؟ مسئوليت‌هاي سرلشكر سليمي بعد از انقلاب شامل چه مواردي مي‌شود؟

بله، در ارتش واحدهاي جنگ‌هاي نامنظم همواره وجود دارند. مثالش تيپ 55 هوابرد شيراز است كه در دفاع مقدس هم نقش زيادي ايفا كرد. بنابراين ستاد جنگ‌هاي نامنظمي كه مسئوليتش با مرحوم سليمي بود، با ستادي كه شهيد چمران فرمانده‌اش بود تفاوت داشت. امير سليمي بعد از پيروزي انقلاب علاوه بر مسئول ستاد جنگ‌هاي نامنظم، از خردادماه سال 59 دبير شوراي امنيت ملي شدند. آن هم در زماني كه كشورمان چه از حيث تهديدات داخلي و نفاق منافقان و چه از بابت شيطنت‌هاي خارجي كه عراق بعثي در مرزهايمان ايجاد مي‌كرد، در رنج بود. بنابراين امير سليمي در چنين شرايط ويژه‌اي عهده‌دار سمت حساسي چون دبيري شوراي امنيت ملي شدند. از آبان سال 60 و با اوج‌گيري جنگ تحميلي هم سرلشكر سليمي وزير دفاع شدند كه اين مسئوليت تا سال 64 ادامه يافت. براي مدتي نيز ايشان مشاور حضرت آقا در زمان رياست جمهوري ايشان بودند. از سال 79 تا سال 84 هم كه فرمانده كل ارتش جمهوري اسلامي ايران شدند. البته ايشان هرگز بازنشسته نشدند و از آن زمان تا هنگام فوتشان نيز يكي از مشاوران ارشد فرمانده معظم كل قوا در امور نظامي خصوصاً ارتش بودند.

بخشي از مسئوليت‌هاي سرلشكر سليمي به دوران دفاع مقدس برمي‌گردد، شما كه آن دوران خودتان رزمنده بوديد، از نقش ايشان در جبهه‌هاي جنگ بگوييد.

من خودم آن زمان چند باري شاهد حضور امير سليمي در مناطق عملياتي بودم. ايشان فرماندهي نبود كه تنها از پشت ميز دستوراتي صادر كند، بلكه شخصاً در مناطق عملياتي حضور مي‌يافت. در خصوص نقش ايشان در دفاع مقدس همين بس كه در دوره چهارساله‌ عهده‌داري كرسي وزارت دفاع، جبهه‌هاي جنگ شاهد عمليات‌هاي بزرگ و موفقي چون طريق‌القدس، فتح‌المبين و الي بيت المقدس بود كه نشان از درايت ايشان در كنار ساير فرماندهان و رزمندگان دفاع مقدس دارد. علاوه بر آن همان طور كه قبلاً هم عرض كردم، ‌مرحوم سليمي در تربيت نظاميان نقش مؤثري داشت و به جرئت مي‌توان گفت بسياري از نيروهايي كه در زمينه جنگ‌هاي نامنظم نقش ايفا مي‌كردند، دست پرورده افرادي چون سرلشكر سليمي بودند. پيش از شروع جنگ كه كشورمان دچار فتنه ضد انقلاب خصوصاً در كردستانات بود، يا همان اوايل جنگ كه هنوز نيروهاي كشورمان انسجام لازم را نداشتند، جنگ‌هاي نامنظم نقشي اساسي در ميدان‌هاي نبرد داشت كه از اين حيث اهميت كار افرادي چون مرحوم سليمي مشخص مي‌شود. بايد گفت شاگردان سرلشكر سليمي در


شاگردان سليمي در جبهه‌هاي جنگ غوغا مي‌كردند

19 بهمن 1394-10:35:24

منبع: جوان انلاين

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

كسر خدمت
اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

فرآيند انجام پروژه‌ تحقيقاتي به عنوان بخشي از خدمت سربازي

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره