كاربر ميهمان سه‌شنبه، 29 خرداد 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 گفت‌وگو با برادر شهيد‌ سيد‌منصور نياكي كه پيكر دست‌بسته‌اش نماد شهداي غواص شد/ دست‌هاي بسته منصور سند افتخار ماست

غواص شهيد سيد‌منصور نياكي يكي از 175 غواص شهيد تازه تفحص شده است كه تصوير پيكرش با دستان بسته، در فضاي مجازي و رسانه‌هاي مختلف منتشر شد و سند مظلوميت ياوران خميني كبير را به نمايش گذاشت.

20 بهمن 1394-10:25:44


گفت‌وگو با برادر شهيد‌ سيد‌منصور نياكي كه پيكر دست‌بسته‌اش نماد شهداي غواص شد/ دست‌هاي بسته منصور سند افتخار ماست
20 بهمن 1394-10:25:44
منبع: جوان انلاين
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

نياكي در خانواده‌اي رشد يافته بود كه غير از او يك برادر ديگرش نيز به شهادت رسيده و دو برادر ديگر به مقام جانبازي نائل آمده‌اند. آنچه در پي مي‌آيد روايت سيد‌رحمت‌الله مهدوي‌نياكي برادر شهيد سيد‌منصور مهدوي‌نياكي است كه پيش‌رو داريد.

خانواده شما دو شهيد و دو جانباز تقديم كرده است، كمي بيشتر از خانواده‌تان بگوييد.

ما يك خانواده مذهبي داشتيم. مادرم رقيه حسين زاده خانه‌دار بود و پدرم سيد‌احمد مهدوي‌نياكي در ميدان تره‌بار كار مي‌كرد. روستاي ما نياك، يكي از روستا‌هاي شهر آمل است كه 57 شهيد دارد. شهيد منفرد نياكي از شهداي شهير ارتشي نيز از افتخارات روستاي ماست. ما شش پسر و دو دختر بوديم. همانطور كه گفتم پدرم در ميدان تره‌بار كار مي‌كرد و سعي داشت با رزق حلال بچه‌هايش را تربيت كند. فرزنداني كه با رزق حلال رشد يافتند در نهايت رزمنده و مجاهدي شدند كه در دوران انقلاب و بعد از آن در دوران جنگ تحميلي حماسه‌ها آفريدند و دو تن از برادرهايم به فيض شهادت نائل آمدند. بنده و برادرانم از دوران انقلاب فعاليت‌هايمان را آغاز كرديم. يك سال بعد از انقلاب با همت يكي از دوستان كتابخانه‌اي را راه‌اندازي كرديم كه مقدمه‌اي بر فعاليت‌هاي فرهنگي و بعدها رزمي‌مان شد.

اولين اعزامي خانواده نياكي‌ها به جبهه‌هاي جنگ چه كسي بود؟

اولين نفر من بودم. سرباز بودم و با شوق و ذوق فراواني راهي مناطق عملياتي غرب كشور شدم. خوب به ياد دارم كه ابتدا ما را به قم بردند و بعد از ديدار با امام خميني (ره) به منطقه اعزام شديم. آن زمان همه جوانان و نوجوانان به عشق امام، ولايت و دفاع از اسلام، خود را به جبهه مي‌رساندند. خانواده ما هم از اين قاعده مستثني نبود. بعد از من، برادرهايم يكي پس از ديگري در جبهه حضور پيدا كردند. ناصر، منصور و عبدالله دائم در رفت‌و‌آمد بودند. دو برادر ديگرمان هم سن و سال كمي داشتند.

خانواده با حضور چهار فرزندشان در جبهه‌ها مشكلي نداشتند؟

پدر و مادرمان راه قرآن و اسلام را مي‌شناختند و با امام خميني و هدفشان آشنايي داشتند. بنابراين مخالفتي نداشتند. خصوصاً پدر كه كلمه‌اي حرف نمي‌زد. مي‌گفت: خدا اگر فرزنداني به من داده، بايد در راه رضاي خدا بروند. هر كسي هم كه مي‌آمد و درباره شهادت بچه‌ها حرفي مي‌زد، در پاسخشان مي‌گفت: خدا داده، خودش هم گرفته است. آنها جانشان را در طبق اخلاص قرار داده‌اند، براي من نرفته‌اند، براي اسلام، براي كشور و مملكتشان رفته‌اند. پدر و مادر به حضور، جانبازي و شهادت بچه‌ها افتخار مي‌كردند. آن زمان هر كسي هر كاري از دستش بر‌مي‌آمد انجام مي‌داد. پدر ومادرم هم در پشتيباني جبهه فعاليت داشتند و هم كمك‌هاي مالي و... مي‌كردند.

از اولين شهيد خانواده‌تان كدام برادر بود؟

اولين شهيد خانه نياكي‌ها سيد‌منصور بود. سيد‌منصور متولد 1346 بود كه در 4 دي‌ماه سال 1365 در كربلاي 4 مفقودالاثر شد. منصور برادر مهربان و دوست داشتني‌اي بود. اخلاق و ويژگي‌هايش او را خاص كرده بود و در نهايت هم شهادت نصيبش شد. منصور فرمانده پايگاه بسيج شهيد محله آمل بود. ورزشكار بود و رزمي كار مي‌كرد. سال 1378، 13 سال بعد از مفقود‌الاثر شدنش پيكري برايمان آوردند و گفتند كه پلاك شهيد سيد‌منصور نياكي همراهش بوده و شناسايي شده است. روز آخري كه سيدمنصور اعزام مي‌شد به مادرمان گفته بود كه مفقودالاثر مي‌شود. مادرم مي‌گفت: سيد منصور هفت مرتبه از من پرسيد مادر جان مي‌داني قبر مادرمان ناپيداست. من متوجه منظورش نشدم تا اينكه رفت و خودش مفقودالاثر شد. پيكر را كه آوردند مادرم قبول نكرد كه دردانه شهيدش باشد. گفت اين پيكر منصور نيست. منصور غواص بود اما اين پيكر نشاني از غواص بودن ندارد. به هر حال به خاطر شرايطي كه پيش آمده بود، آن پيكر را دفن كرديم. تا اينكه امسال پيكر برادرم همراه با شهداي غواص به وطن بازگشت و از طريق آزمايش دي ان‌اي شناسايي شد. مادر در زمان تدفين شهيدي كه به جاي منصور به ما تحويل داده شد، خواب ديده بود كه منصور آمده و به او گفته: من زنده‌ام و بر‌مي‌گردم. من در جاي تاريكي هستم. منظورش زير خاك بود و بعد از تلاش گروه تفحص امسال به آغوش خانواده بازگشت.

از نحوه اسارت و شهادت منصور اطلاعاتي به شما داده شد؟

منصور در جبهه فعاليت‌هاي زيادي داشت. آن زمان مسئوليتش تير‌بارچي بود. اما آموزش غواصي هم ديده بود و به عنوان غواص در عمليات كربلاي4 شركت كرد. يكي از همرزمانش كه دچار موج گرفتگي شده بود به ما اطلاع داد كه منصور به شدت مجروح شده و بعد از آن ديگر اطلاعي از او ندارد. وقتي پيكر برادرم را به ما تحويل دادند متوجه شديم كه سه تركش به پاي منصور و تركشي ديگر به شكمش اصابت كرده است. بعد از مجروحيت برادرم به عنوان اسير با دستاني


گفت‌وگو با برادر شهيد‌ سيد‌منصور نياكي كه پيكر دست‌بسته‌اش نماد شهداي غواص شد/ دست‌هاي بسته منصور سند افتخار ماست

20 بهمن 1394-10:25:44

منبع: جوان انلاين

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

كسر خدمت
اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

فرآيند انجام پروژه‌ تحقيقاتي به عنوان بخشي از خدمت سربازي

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره