كاربر ميهمان يكشنبه، 3 تير 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 سردار وحيدي: ايران جزو ۵ كشور برتر جهان در دقت موشكي است/ مذاكره بدون قدرت دفاعي يعني مذاكره براي تسليم

رئيس مركز تحقيقات راهبردي دفاعي تاكيد كرد: چه سرمايه‌گذاري بزرگي در منطقه انجام داده‌اند و اين در حالي است كه ايران مي‌تواند با يك حركت همه معادلات را برهم بزند.

19 خرداد 1395-08:00:25


سردار وحيدي: ايران جزو ۵ كشور برتر جهان در دقت موشكي است/ مذاكره بدون قدرت دفاعي يعني  مذاكره براي تسليم
19 خرداد 1395-08:00:25
منبع: خبر گزاري تسنيم
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

بيشتر او را به يك فرمانده عالي رتبه نظامي مي‌شناسند. فرمانده نيروي قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامي پيش از سرلشكر قاسم سليماني بوده و سال‌ها در اين سمت به نظام اسلامي و كشور خدمت كرده است.

سردار احمد وحيدي از فرماندهان با سابقه جنگ تحميلي و وزير دفاع در دولت دهم است. او حالا بعد از پايان يافتن دوره وزارتش، در مركز تحقيقات راهبردي دفاعي كه مركزي زيرنظر ستادكل نيروهاي مسلح است، مشغول به كار است. او علاوه بر اين، رياست كميسيون سياسي، دفاعي و امنيتي مجمع تشخيص مصلحت نظام را نيز عهده‌دار است.

وي درباره توان موشكي كشور، ايران را جزو 5 كشور برتر دنيا در دقت اصابت موشك به هدف برشمرده و مي‌گويد: شايد مي‌توان گفت كه ما جزو پنج كشوري هستيم كه از موشك‌هايي با دقت بالا و دقتي كه به دقت نقطه زني تعبير مي‌شود، برخورداريم و اين توان بالاي كيفيت و تكنولوژيكي ما است كه امروز باعث ترس و واهمه دشمنان شده است.

سردار وحيدي در اين مصاحبه گفته است: الگوگيري از اين بازدارندگي موشك به خوبي در جنگ سي و سه روزه، جنگ 22 روزه، جنگ 8 روزه و در جنگ 51 روزه ملاحظه شد. يعني از الگوي كاملا شناخته شده و تعريف شده كه مبتكرش ايران بود، استفاده شد و آنها از حمايت‌هاي ايران هم برخوردار شدند.

رئيس مركز تحقيقات راهبردي اشاره‌اي هم به موضوع فضا و توان ايران در اين حزوه كرده و فضايي‌شدن ايران بدون داشتن توان موشكي را غيرممكن دانسته و مي‌گويد: ما اگر قدرت موشكي نداشتيم هيچ گاه نمي‌توانستيم ماهواره در مدار قرار دهيم. با داشتن موشك‌هاي خوب و توانمند است كه امروز مي‌توانيم در فضا ماهواره بگذاريم و جزو ده كشور برتر در اين حوزه شويم.

وي در بخش ديگري از اين گفت‌وگو، تعيين ميدان جنگ و پاسخ ايران در صورت وقوع هر جنگي را بر عهده ايران دانسته و هشدار مي‌دهد كه، در آن حال طبيعتا همه كساني كه درگير اين صحنه هستند و هم كساني كه به اين صحنه كمك مي‌كنند، مقصر خواهند بود. در دفاع مقدس با وجود اينكه خيلي از اين كشورهاي مرتجع همسايه و منطقه كمك‌هاي فراواني به رژيم بعثي كردند و اساسا رژيم بعثي بر حمايت‌هاي آنها متكي بود اما جمهوري اسلامي از خود خويشتن داري بروز داد و جنگ را فقط در ميدان جنگ با عراق حفظ كرد و توسعه نداد اما معلوم نيست كه اگر جنگ ديگري عليه جمهوري اسلامي اتفاق بيفتد، جمهوري اسلامي چنين كاري را انجام دهد.

مشروح گفت‌وگوي با سردار وحيدي را در ذيل بخوانيد:

** اساسا چرا جمهوري اسلامي و كشوري مثل ايران به موشك نياز دارند و چرا ايران از بين همه تجهيزات و حوزه هاي دفاعي همچون جنگنده‌ و غيره، سرمايه‌گذاري اصلي خود را روي موشك‌ها گذاشته است؟

- سردار وحيدي: اين موضوع كه چه كشوري بر چه سلاحي تاكيد داشته باشد به دكترين نظامي آن كشورمربوط مي شود. در جمهوري اسلامي با توجه به سياست بازدارندگي كه در قالب دكترين بازدارندگي تعريف مي‌شود، بايد سلاح متناسب با اين دكترين را طراحي كنيم.

طبيعتا يكي از حوزه هاي مهم دكترين ما در موضوع بازدارندگي رسيدن به قدرت و تواني است كه طي آن دشمن خود را قادر و توانا براي حمله نبيند و اگر هم حمله‌اي از سوي دشمن انجام شد، بايد آمادگي آن چنان پاسخ كوبنده‌اي را داشته باشد كه از حمله كردن و تهاجم پشيمان شود.

*** نقش موشك در بازدارندگي

جمهوري اسلامي در جهت رسيدن به چنين قدرت و توان بازدارندگي بررسي‌هاي لازم را انجام داده و طبق اين بررسي‌ها، موشك به عنوان يكي ازعناصري كه مي‌توانست نقش لازم را ايفا كند، مورد توجه قرار گرفته است. البته ما نمي خواهيم بگوييم كه ساير ابزارها چنين نقشي را ايفا نمي‌كنند. تقريبا همه بخش‌هاي دفاعي و تسليحات به كار گرفته شده در راستاي همين دكترين هستند. اما نقش محوري موشك به اين خاطر مدنظر است كه مي‌تواند نقش بهتري را در اين حوزه ايفا كند چرا كه در اين راستا قدرت مقابله دشمن كمتر است.

شما ملاحظه كرديد زماني كه حزب الله لبنان شمال فلسطين را بعد از تهاجمات اسرائيل مي‌كوبيد، يا در غزه راكت‌هاي حماس شليك مي‌شد به رغم اينكه دشمن صهيونيستي سرمايه‌گذاري زيادي روي گنبد آهنين انجام داده بود، اما نتوانست موفق شود و شايد فقط توانست نزديك به 20 تا 25 درصد از راكت‌هاي حماس آن هم راكت‌هايي كه پيچيدگي فراواني نداشتند را نابود كند و اين نشان مي‌دهد كه قدرت مقابله با موشك از طرف دشمن كمتر و ضعيف است البته تاكنون طراحي‌هاي زيادي داشتند ولي موفق نبوده‌اند.

سردار وحيدي مي‌گويد:اگر دشمن خطايي بكند با قدرت به او پاسخ مي‌دهيم

نكته بعدي در اين راستا اين است كه موشك، بازدارندگي نسبتا ارزان قيمتي را ايجاد مي‌كند. شما ملاحظه مي‌كنيد حجم وسيع سلاح‌هايي كه امروز در كشورهاي مختلف به‌كا


سردار وحيدي: ايران جزو ۵ كشور برتر جهان در دقت موشكي است/ مذاكره بدون قدرت دفاعي يعني مذاكره براي تسليم

19 خرداد 1395-08:00:25

منبع: خبر گزاري تسنيم

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

عمليات نصر 5 ، جنوب غربي سردشت در منطقه مرزي شمال عراق


همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

كسر خدمت
اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

فرآيند انجام پروژه‌ تحقيقاتي به عنوان بخشي از خدمت سربازي

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره